Kdy vám pomůže nabídnout pozice i absolventům? 20 častých příkladů
Léto a začátek podzimu jsou obdobím typickým pro nábor absolventů. Data LMC ukazují, jaké pozice firmy absolventům škol nejčastěji otevírají, za jakých finančních podmínek a nakolik jim to pomáhá tato místa obsadit.

Zhruba třetina pracovních míst, která firmy poptávají, je vhodná i pro absolventy. Vyplývá to z údajů největšího pracovního portálu Jobs.cz. Za poslední tři měsíce tu zaměstnavatelé celkem vystavili více než 38 300 stálých pracovních pozic, z toho lehce přes 14 000, tedy 36,5 %, bylo otevřeno i absolventům bez větší praxe.

20 příkladů pozic, které firmy otevřely absolventům
- administrativní pracovník: 2 092
- obchodní zástupce: 1 160
- pracovník call centra: 711
- projektový manažer: 627
- finanční poradce: 608
- account manager: 436
- elektroinženýr: 428
- konstruktér: 422
- technik ve strojírenství: 336
- účetní: 303
- programátor: 274
- logistik: 270
- stavební technik: 255
- finanční analytik: 235
- nákupčí: 221
- IT analytik: 217
- kvalitář: 196
- specialista marketingu: 163
- HR specialista: 155
- obchodní ředitel/manažer: 73
Zdroj: Jobs.cz, počet vybraných stálých pracovních pozic pro absolventy za červenec až září 2023
Čím je daná pozice specializovanější a čím vyšší nároky klade na znalosti a dovednosti, tím je podíl míst pro absolventy nižší. (Na druhou stranu je tu však zároveň i mnohem nižší konkurence mezi dostupnými zájemci, lidé v těchto profesích zoufale chybí.) Například v administrativě otevírají zaměstnavatelé 60 % pozic i absolventům, v oblasti finančního poradenství je to 63 %.
„Pod pojmem absolvent už bychom si neměli představovat pouze mladé do 30 let těsně po dokončení školy.“

Tomáš Ervín Dombrovský

V některých profesích tedy může otevření pozic absolventům pomoci najít nedostatkové pracovníky, zejména tam, kde není extrémně velká kvalifikační bariéra, ale spíše jen obecné požadavky, potažmo v profesích, u nichž jsou široce dostupné možnosti průběžného doplnění kvalifikace (například v IT). Záleží ovšem i na mzdě a na dalších benefitech, které svým potenciálním zaměstnancům nabídnete.
Zaměstnavatelé v ČR stále podceňují význam zveřejňování nabízené mzdy, přestože plat v inzerátu přivede až dvakrát tolik kandidátů. Rozpětí nabízených mezd bylo u absolventských pozic na Jobs.cz uvedeno pouze v 36 % případů. V průměru se pohybuje v rozpětí od 34 700 do 48 700 Kč, což je o dost méně než u všech pozic ve stejném období (40 700–55 800 Kč).
Ve skupině profesí s nejnižší nabídkou (od 31 000 Kč) se pohybovaly pozice z oblasti administrativy, call center, marketingu, logistiky a účetnictví. Od 35 000 korun výše nabízeli zaměstnavatelé personalistům, nákupčím, finančním poradcům a analytikům, kvalitářům, technikům či konstruktérům. Na 40 000 až 45 000 Kč začínaly nabídky pro obchodní zástupce, projektové či account managery, elektroinženýry, IT analytiky a programátory. Samostatnou kategorii pak představují posty obchodních ředitelů nebo manažerů, které startují na sumě 51 900 Kč.
Oslovte vhodné kandidáty na největším pracovním portálu Jobs.cz. Otevřete svoji firmu i absolventům a nezapomeňte uvést rozpětí mzdy. Touto kombinací výrazně zvednete své šance. Pokud je mzda zároveň dostatečně konkurenceschopná a pro lidi atraktivní, nese to jednoznačně více reakcí zájemců.
Zaměstnavatelé by ve vlastním zájmu měli dávat příležitosti absolventům, a to včetně starších ročníků, které si doplní nebo zvýší potřebnou kvalifikaci, ať už formou kvalitních rekvalifikačních programů, dálkového studia, nebo vhodných kurzů. Vzhledem k demografickému vývoji nelze do budoucna spoléhat jen na mladé, je potřeba dávat adekvátní příležitosti i „absolventům“ ve vyšším věku.
Doporučené

Mzdy v ČR rostly o 7,7 %, na inflaci to stále nestačí. Jaký obor je na tom nejlíp a který nejhůř?

Top 10 náborových videí s tahem na branku. Inspirujete se?

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo přivítá 10 000 návštěvníků

5 nejoblíbenějších videokurzů. Jaká témata frčí ve firemním vzdělávání?
