18 % lidí v ČR plánuje změnu práce, většina kvůli financím. Nenechte si je utéct

Zaměstnanci jsou kvůli vyšší mzdě ochotní odejít ze stávající práce a hledat si novou. V době, kdy řada českých domácností vychází s penězi jen s obtížemi, se stává výše odměny tím nejdůležitějším důvodem změny. Pro firmy je to riziko i skvělá šance zároveň. Kdo přidá dost a včas, může předejít potížím. A nemusí jít vždy jen o výplatu.

Fluktuace v ČR 2023 a její důvody

Jak zaměstnanci vycházejí se svým příjmem? Dostávají se do finančních problémů? A jaká vidí východiska? To jsou otázky, které LMC kladlo v rámci pravidelného průzkumu JobsIndex. V něm jsme zjistili, že finanční tíseň povede stále více lidí ke změně zaměstnání, a to dokonce i ty, kteří jsou jinak se svojí prací spokojeni.

Více než polovina zaměstnanců má potíže vyjít se svým příjmem

Jen 45 % lidí pokryje snadno své životní náklady, ostatní narážejí na problémy při placení nutných výdajů. Celých 55 % zaměstnanců uvádí, že jim jejich současná mzda nestačí, plná pětina lidí má kvůli tomu vážné potíže.

Pracovníci se často potýkají s menšími jednorázovými potížemi, například při placení nájemného, splácení hypotéky či úvěru (10 %). Opakovaně se však v této situaci ocitá 6 % všech zaměstnanců. V některých případech jde o velké problémy, kdy dochází až k exekucím, oddlužení či kontaktu s vymahačem (12 %).

Peníze jako hlavní důvod změny místa

Roční míra fluktuace v Česku stoupla ze 14 % na 17 %. Podle zjištění JobsIndexu hlavní motivací ke změně práce byla vyšší mzda – uvedla ji celá třetina dotazovaných. A to jak mezi lidmi, kteří byli v předchozím zaměstnání nespokojení, a proto dali výpověď (34 %), tak ve skupině těch, kterým se jejich práce líbila, přesto se kvůli finančnímu přilepšení odhodlali k odchodu (35 %).

Mezi další časté důvody patřily lepší přístup k lidem, náplň práce, dostupnost pracoviště, větší jistota práce a stabilita zaměstnavatele nebo flexibilita.

Aktuálně 18 % lidí v ČR plánuje změnu zaměstnání

Zaměstnanci podle vyjádření v průzkumu nejvíce ze všeho potřebují růst mezd. Většina z nich dokonce očekává, že si ještě letos finančně polepší u svého současného zaměstnavatele. Přečtete si, jaký nárůst mezd lidé čekají a s kolika penězi budou spokojeni.

Pracovníci jsou sice přesvědčeni, že jim platy porostou, ale současně mnohdy nevěří, že by jim zaměstnavatelé přidali tolik, kolik potřebují. Podle posledního průzkumu JobsIndex plánuje v současné době 18 % lidí změnu zaměstnání a peníze jako motiv k hledání nového místa budou hrát velkou roli. Firmy musí být připraveny na tuto situaci reagovat, jinak budou mít brzy potíže lidi udržet a získat.

Postoj ke změně zaměstnání

Nenechte si ujet vlak

Před zaměstnavateli tedy leží velká výzva nastavit mzdy tak, aby jim kvalitní lidé kvůli penězům neodcházeli. Na portálu Platy.cz si můžete ověřit, jestli nabízíte odpovídající mzdu.

Firmám se současně naskýtá příležitost oslovit atraktivní nabídkou ty zaměstnance, kteří nejsou u konkurence spokojeni se svojí výplatou a jsou připraveni ke změně. Oslovte kandidáty na největších pracovních portálech Jobs.cz a Prace.cz a nezapomeňte uvést výši mzdy.

Co by pomohlo kromě vyšší výplaty?

Lepší mzda je jednoznačně hlavní příčinou fluktuace a důvodem změny zaměstnání. Lidé si také ve větší míře než dříve hledají další příjmy, zájem o brigády letos výrazně narostl. Poptávka je i po přivýdělcích na částečný úvazek, které si někteří berou jako druhé zaměstnání. Když tedy nabídnete i takovéto pozice, můžete oslovit více kandidátů.

Abyste si dokázali zaměstnance udržet a pomohli jim zvládnout náročnou situaci, nemusíte vždy přidávat jen zvýšením mzdy. Zamyslete se, zda je ve vašich silách poskytnout i jiné výhody. Lidé nejčastěji uvádějí, že by ocenili například následující opatření:

  • nové nebo vyšší firemní benefity – přepočitatelné na peníze,
  • nové nebo vyšší firemní benefity – pracovní prostředky, vybavení a podobně,
  • nefinanční podpora – ve formě poukázek ad.,
  • bezúročná půjčka od zaměstnavatele,
  • záloha na mzdu od zaměstnavatele.

Nemůžete-li tedy přidat na mzdách, zkuste alespoň navýšit hodnotu stravenek – zejména u nízkopříjmových pozic to lidé ocení. Finanční úlevu přinese třeba také vybavení zaměstnanců pracovními prostředky typu počítač nebo telefon, které mohou využívat i v soukromém životě.

Na další data z průzkumu JobsIndex a pracovních portálů se můžete podívat ve videu celé Datové snídaně LMC, informace k aktuální situaci na trhu práce vám nabízíme také zdarma v prezentaci ke stažení.

 
Sdílejte