58 % lidí očekává růst mezd. Kolik byste jim měli přidat?

Plánujete rozpočet a mzdové náklady na další období? Počítejte s tím, že zaměstnanci budou chtít přidat. Navýšení mezd čeká většina z nich. Zjišťovali jsme v průzkumu také to, o kolik by platy měly stoupnout, aby to lidem stačilo.

Očekávaný růst mezd 2023

Pokračuje trend, kdy nominální mzdy rostou, zatímco ty reálné prudce klesají. Lidem přijde stejná nebo o něco vyšší výplata, ale koupí si za ni méně. Mnoho z nich tedy očekává, nebo alespoň nevylučuje, že jim jejich zaměstnavatel ještě letos zvedne mzdy. Ukázal to poslední průzkum mezi českými zaměstnanci JobsIndex. Pojďte se s námi podívat na konkrétní data, na jejichž základě můžete včas upravit svoji mzdovou politiku a udržet si tak šikovné zaměstnance.

Lidé chtějí a také čekají růst mezd

Celkem 58 % zaměstnanců napříč republikou se domnívá, že jim v tomto roce mzdy porostou.

Jak vidí pravděpodobnost, že jim zaměstnavatel letos přidá?

Většina čeká nárůst platů do 10 %

Zaměstnanci, kteří věří ve vyšší mzdy, mají různé představy o tom, jak moc si polepší.

Jaký nárůst mezd očekávají?

Kolik přidat, aby to bylo dost?

Průzkum ukázal také to, že přestože zaměstnanci čekají vyšší mzdy, nemyslí si, že porostou dostatečně. Obávají se, že zvýšení ani zdaleka nebude stačit tempu inflace, a že se tedy mohou dostat do finančních problémů.

Jaký nárůst tedy lidé, kteří zvýšení očekávají, považují za dostatečný?

Z šetření tedy vyplývá, že adekvátní růst mezd je pro zaměstnance minimálně o 6 až 10, spíše ale o 11 až 15 %. Menší navýšení nebude lidem stačit na pokrytí jejich rychle rostoucích nákladů ani zaměstnavatelům k tomu, aby měli šanci si schopné lidi udržet nebo získat nejzajímavější posily do svých týmů.

Nové kolegy můžete získat právě teď, pokud budete o krok napřed před konkurencí a nastavíte si mzdy správně. Portál Platy.cz je řešením, jak si ověřit, zda nabízíte odměnu odpovídající aktuální situaci na trhu. Určitě se vyplatí zrevidovat adekvátnost mzdy a s reálně usazenou nabídkou pak oslovit kandidáty na největších pracovních portálech Jobs.cz a Prace.cz.

Spoustu konkrétních dat z průzkumu JobsIndex a pracovních portálů, ale i dalších informací k aktuální situaci na trhu práce najdete ve videu celé Datové snídaně LMC a v prezentaci ke stažení.

 
Sdílejte