Hledáte brigádníky? Je jich o 17 % víc než loni a víme, na co slyší

Zájem o brigádníky ze strany firem je letos o pětinu nižší, zaměstnavatelé nabírají s větší rozvahou. Oproti tomu přivýdělek hledá mnohem více lidí než dřív. Dominantními kritérii jsou výše odměny a lokalita.

Možnosti brigádníků 2023

Firmy na léto⁠ tradičně poptávají větší množství brigádníků. V běžných letech, kdy zrovna nedochází k výkyvům například kvůli covidu, zaměstnavatelé od dubna do půlky července obvykle obsadí 20 až 25 tisíc brigádnických pozic, a to zejména z řad studentů. Letos se situace mění, ukazuje na datech analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Brigádnických příležitostí je letos méně, zato zájem o ně roste

Podle dat z největších pracovních portálů Jobs.cz, Prace.cz a z mobilní služby Práce za rohem byly za květen 2023 vystaveny bezmála 4 000 brigádnických pozic. Celkově jich v květnu bylo obsazováno necelých pět a půl tisíce. To je zhruba o pětinu méně než dříve, jak vyplývá z meziročního srovnání i ze srovnání s poslední běžnou sezónou bez výkyvů v roce 2019.

Někteří zaměstnavatelé musí šetřit plošně, jiní se nyní více rozmýšlejí, které pozice opravdu nutně potřebují obsadit. Meziroční zpomalení o 20 % je však stále slušný výsledek, protože loňský rok byl co do objemu celkového náboru rekordní a i letos firmy nadále poměrně slušně nabírají, včetně brigádnických pozic.

Na druhou stranu je jasně patrný zvýšený zájem lidí o přivýdělek formou brigády. Na portálech LMC jsme za květen zaznamenali více než 48 tisíc reakcí ze strany kandidátů na brigádnické pozice, před rokem to bylo necelých 41 tisíc reakcí. Meziročně zájem stoupl o 17 %, oproti roku 2019 je tento nárůst ještě silnější.

„Firmy nabírají o 20 % méně, kandidátů je skoro o pětinu víc, průměrný počet reakcí je tedy letos výrazně vyšší. Je to dáno především tím, že si nyní více lidí potřebuje i při jiné práci přivydělat – nejde pouze o nejběžnější brigádníky z řad studentů.“

Tomáš Ervín Dombrovský

Analytik LMC

Vznikají nové skupiny brigádníků

Zájemci o brigádnická místa bývají zejména studenti, což platí i letos, ale objevují se tu rovněž další kategorie brigádníků. S tím, jak se zhoršuje finanční situace domácností a zaměstnanců, se o přivýdělek ucházejí i lidé, kteří nevyjdou se svojí mzdou.

Velký dubnový průzkum LMC JobsIndex ukázal, že mezi zaměstnanci je 20 % těch, kterým příjmy ze zaměstnání vůbec nestačí na pokrytí jejich nákladů. Jde o meziroční nárůst o 5 procentních bodů, finanční problémy má až o třetinu více lidí oproti loňskému roku.

V ČR tedy máme plnou pětinu zaměstnanců, kteří potřebují naléhavě řešit svou situaci, a nasnadě je samozřejmě především možnost dodatečného příjmu. Přivýdělek hledají celé dvě třetiny z těch, kteří mají finanční potíže. Nejde jen o klasické letní brigády, kde je pro tyto lidi často překážkou časový souběh s hlavní prací, ale i tak zvedají počty zájemců u některých typů brigádnických pozic. Studenti tedy letos v souboji o letní brigády mají konkurenci i z řad stávajících zaměstnanců, kteří si chtějí přivydělat.

Největší zájem je o místa prodavačů

Zdaleka nejčastěji jsou letos obsazovány brigády v prodeji a obchodu. Vedou prodavači či pokladní, kde jde hlavně o vykrytí za dovolené. Dále jsou to například dělnické profese, řemeslné a manuální činnosti, případně některé služby. Dlouhodobě je hodně silná také administrativa, kde brigádníci opět zastupují zaměstnance během dovolených. Klasickou letní záležitostí jsou četné brigády v ubytovacích službách a pohostinství. Firmy dále celkem často hledají i brigádníky do ostrahy nebo v rámci různých propagačních a marketingových akcí.

Lidé hledají brigády podle výše odměny a dojíždění

Poptávka firem určuje i to, na jaké pozice se uchazeči nejčastěji hlásí. Jde především o druhy činností, kde je minimální kvalifikační bariéra. Uchazeče zajímá hlavně „za kolik a kde“, tedy kolik peněz si vydělají a jak daleko a dlouho budou dojíždět. Příliš neřeší, co budou dělat, zajímá je spíše to, zda je pro ně práce fyzicky zvládnutelná a zhruba odpovídá jejich představě o letní brigádě.

Jak získáte brigádníky:

  • slušnou výší výdělku,
  • snadnou dostupností,
  • nízkými kvalifikačními předpoklady,
  • dobrými pracovními podmínkami.

Čím snazší bude práce, lépe dostupná, za výhodnějších podmínek a s vyšším hodinovým výdělkem, tím pravděpodobněji bude firma v náboru brigádníků úspěšná. V průměru nyní na brigádnické pozice připadá 10 reakcí. Ovšem v některých odlehlejších lokalitách a při hodinové odměně na úrovni minimální mzdy může být i letos problematické případné posily oslovit a získat.

Brigády jsou oproti stálým pracovním místům obsazovány výrazně rychleji. Pozice vystavené na pracovních portálech Prace.cz a Jobs.cz jsou běžně obsazeny během několika dnů, maximálně 2–3 týdnů. Ideálním místem, kde nabídnout práci v dostupné lokalitě, je aplikace Práce za rohem.

Průměrná mzda brigádníka záleží i na lokalitě

Zdroj: Jobs.cz, Prace.cz – červen 2023

Finanční podmínky se liší v jednotlivých regionech, rozdíly činí 20 až 30 korun za hodinu. V tomto ohledu vyčnívá Praha, která ale má i vyšší životní náklady. Právě v hlavním městě a přilehlém okolí, odkud je snadné dojíždění, bylo za květen obsazováno 36 % ze všech inzerovaných brigád. Lze narazit i na brigády s výrazně vyššími výdělky přesahujícími 200 či 300 Kč za hodinu, ty jsou však výrazně vzácnější a ze strany kandidátů je o ně samozřejmě zvýšený zájem.

Nezapomeňte také, že každá práce, i krátkodobá brigáda, by měla být podložena pracovní smlouvou.

Nejběžnější typy kontraktů, které zaměstnavatelé nabízejí brigádníkům:

  • nejčastější jsou dohody o provedení práce, které jsou oboustranně výhodné a jednoduché pro krátkodobé spolupráce s omezeným přivýdělkem (pokud u jednoho zaměstnavatele výdělek nepřekročí 10 000 Kč měsíčně, není z něj odváděno sociální ani zdravotní pojištění, pouze srážková 15% daň; odpracovat takto pro jednoho zaměstnavatele lze max. 300 hodin za rok),
  • při dlouhodobější spolupráci jde o dohody o pracovní činnosti,
  • více o možnostech zjistíte v naší HR akademii.
 
Sdílejte