Videopohovory zvednou váš nábor. Tady je 10 praktických tipů z LMC

Když kandidátovi při videopohovoru skočí doma na klín kočka, můžete zjistit, jak je člověk před vámi myšlenkově flexibilní a zda má smysl pro humor. A kromě toho: video při náboru šetří čas HR i kandidátů. Jak se nám online pohovory osvědčily v LMC?

Videopohovory

Časová úspora dává šanci víc lidem

Jak prozrazuje Dagmar Šimonová, Employee Guidance Manager LMC, první kolo pohovorů teď u nás ve firmě probíhá online, a to napříč pozicemi. I pro Michala Dlouhého, který vede marketing, je videopohovor pevná součást náboru. Chválí si časovou úsporu, kterou online přináší. Ta je benefitem zvlášť v době, kdy počty kandidátů na volné pozice rostou.

Za stejný čas zvládne Michal víc pohovorů, než kdyby vše absolvoval osobně. „Videopohovor mi zabere zhruba půl hodiny času. Dá se zvládnout odkudkoliv. I pro kandidáty je výhoda, že nikam nemusí jezdit, a videopohovor už berou jako něco běžného,“ vysvětluje Michal. Pro videopohovor také nemusí blokovat zasedačku a tisknout hromady CVček, protože i ta má na obrazovce. Časová úspora vede k tomu, že dává šanci více lidem: „U posledního kandidáta, kterého jsme nabrali, jsme hodně diskutovali, zda ho na první kolo vůbec pozvat, ale díky videopohovorům jsme se rozhodli, že ano. Výběrové řízení nakonec vyhrál.“

Hodně jsme diskutovali, zda ho na první kolo vůbec pozvat, ale díky videopohovorům jsme se rozhodli, že ano. Výběrové řízení nakonec vyhrál.

Dagmar pak připomíná ještě další benefit – videopohovory zaměstnavatelům umožňují nabírat lidi mimo jejich region, pokud i do budoucna plánují ve firmě práci na dálku. „Dostanete se ve větší míře k širšímu spektru lidí přes celé Česko, nebo i v zahraničí,“ říká.

Na dálku snadněji řeknete „ne“

Všichni naši kolegové z LMC, kteří videopohovory využívají, se shodují: online pohovor ukončíte dříve o hodně snadněji, když se kandidát či kandidátka na volné místo nehodí. „To neuděláte, když přijede za vámi a pohovoru věnuje spoustu času. Přitom i kandidáti byli při videopohovoru rádi, když jsem jim hned řekl, že na pozici hledám někoho jiného,“ dodává Michal.

Videopohovor usnadňuje předvýběr, první oťukání. Celkový dojem z kandidáta, jeho energii a to, jaký z něj máte pocit, ovšem poznáte jen při osobním setkání. „Než nový člověk nastoupí, je dobré se pokud možno vidět i osobně,“ souhlasí Alexandra Rožcová, která u nás v LMC pracuje jako UX Designer & Team Leader. I pro ni se stal z videopohovorů efektivní nástroj pro první kolo náboru, kdy pozná, zda s daným člověkem v náboru pokračovat, nebo ne.

Zásadní je dobrý nástroj

Co Alexandra doporučuje, je dobrá volba nástroje pro videopohovory, aby se neztrácel čas technickými obtížemi. A pochvaluje si Teamio. „Já ani uchazeč nemusíme nic instalovat, jen se proklikneme přes link. Velké plus je, že jako přihlášený uživatel vidím kromě videa i svoje poznámky a životopis uchazeče v jednom okně prohlížeče. Nemusím nikam překlikávat ani si dopředu nic připravovat. Uchazeč moje poznámky samozřejmě nevidí,“ vysvětluje.

Zkuste videopohovory v Teamiu. Můžete přizvat i zapojené manažery nebo celý tým. Nemusíte nic stahovat, vše je v češtině a poznámky nebo přílohy máte jednoduše při ruce.

Příprava a follow-up, jak je znáte

V přípravě na videopohovor přitom není rozdíl proti osobnímu setkání. Musíte vědět, co se chcete od kandidáta dozvědět, a mít přiměřená očekávání. Podle Adama Křenka, který k nám do LMC nabírá lidi na IT pozice, se při videopohovoru náborář dozví víc hlavně o hard skills kandidáta a při osobním setkání o soft skills, které video neukáže.

„Pro některé firmy jsou hard skills dokonce dostačující, pokud se se svými lidmi moc nepotkávají a nestaví tolik na firemní kultuře,“ dodává k tomu Dagmar. A oba se znovu shodují v tom, že využití online nástrojů nábor urychluje. Což je třeba pro Adama v IT klíčové.

Ani postup následující po videopohovoru se podle Adama a Dagmar nakonec neliší od pohovoru osobního. Je třeba si s uchazečem říct, co bude následovat. A dodržet to...

10 praktických tipů pro videopohovory z praxe:

  1. Videopohovor je stejně závazný jako osobní setkání. Pokud se ho účastní víc lidí na straně zaměstnavatele, je lepší se připojit každý zvlášť a nesedět společně v jedné místnosti – uchazeči se lépe sleduje, kdo mluví.
  2. Zadejte si do používaného nástroje viditelně celé své jméno a nezapomeňte se představit.
  3. Lepší je mít počítač v napájení (video bere energii), nutné je odpovídající internetové připojení.
  4. Využijte sluchátka – obě strany se lépe uslyší.
  5. Pokud s videopohovory začínáte, zkuste si používaný nástroj předem s kolegou nebo kamarádem. Uvidíte, jak vypadáte, jak zní váš hlas, a vyladíte detaily.
  6. Pro videopohovor si najděte klidné místo.
  7. Pokud probíhá pohovor z domova, dejte pozor na pozadí a reprezentativně se oblečte. I za kandidáta někdy může v onlinu víc mluvit prostředí než řeč těla a emoce.
  8. Připravte si otázky, ať předejdete tichu. Při videopohovoru je mnohdy tíživější než při osobním setkání.
  9. Nezapomeňte na prostor pro vyjádření kandidáta a jeho dotazy. Při online pohovoru se častěji může stát, že si budete skákat do řeči, proto více dbejte na to, že dáváte prostor i druhé straně.
  10. U videopohovoru se hůř čte řeč těla, takže nepřeceňujte chování kandidáta. Dávejte si pozor i na svůj výraz, víc se usmívejte.
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0