Tisíce absolventů hledají svůj dream job. Co dělat, aby si vybrali právě vás?

Během letních prázdnin si čerství absolventi hledají zaměstnání. Mnohdy se přitom jedná o jejich vůbec první plný úvazek. Generace Z, jak se jim souhrnně říká, sice neoplývá zkušenostmi, ale i tak může být mladá krev pro vaši společnost velkým přínosem. Poradíme vám, jak při náboru talenty nadchnout a nevystrašit.

Pokud se vám na volné pozice hlásí nově více lidí bez zkušeností v CV, pravděpodobně na vás narazili čerství absolventi. Ačkoliv vás kratší životopisy mohou zaskočit, nebojte se jich. Naopak buďte za každého takového kandidáta rádi. Generaci Z totiž není jednoduché zaujmout a dost si vybírá, kde chce pracovat. Když ji podchytíte včas, získáte tím náskok před zbytkem pracovního trhu.

Čím do firmy nalákat „Zetka“

Pro současné absolventy je důležitá nejen odměna, ale také pocit, že jejich práce má smysl. Mladým záleží na budoucnosti a rádi se zapojují do dobrovolnictví i komunitních akcí. Nalákáte je na pracovní atmosféru, možnost růstu nebo vyvážený work-life balance. Předcházet si je se ale vyplácí. V práci se chtějí realizovat, a tak si rádi vybírají, kam jejich první pracovní kroky budou směřovat. Otevřeně proto řekněte, že dokážete vycházet vstříc jejich potřebám, a ukažte možnosti kariérního růstu.

Nic neukáže vaši firemní kulturu tak dobře jako hodnocení přímo od zaměstnanců. Zapojte do náboru (nejen) mladých lidí i portál Atmoskop a zaujměte s nimi ty pravé.

Vsaďte na stáže a zkrácené úvazky

Ideální pro firmy i absolventy je, když mladí naskočí do práce ještě během studia. Na to se však zaměstnavatel musí připravovat už delší dobu dopředu. Studentům je totiž potřeba upravit pracovní dobu, popřípadě nastavit individuálně zkrácené úvazky, které odpovídají školnímu či akademickému roku. Náročnější může být ze začátku i zaučení, protože mladí nemají zkušenost a vhled, jak práci dělat, z jiné společnosti. Firmy za to ale získají čerstvý pohled na věc a zároveň si můžou vychovat budoucí zaměstnance přesně podle svých představ.

Přidělte jim buddyho aneb ve dvou se to lépe táhne

Nástup do nového zaměstnání může být stresující. Obzvlášť to platí pro absolventy, kteří naskakují do pracovního procesu vůbec poprvé. Je proto dobré přidělit nováčkům buddyho. Parťák pomůže skvěle s onboardingem, představí kolegy, ukáže náplň práce, bude mu pravou rukou a takovým průvodcem. Ostýchavějším mlaďochům takový přístup pomůže překonat ostych i rychlejší zapojení do kolektivu.

Nechte je stínovat a koukat zkušenějším pod ruce

S plněním přidělených úkolů pak může skvěle pomoci stínování. Shadowing si ale žádá trpělivého mentora, který má dostatečnou kapacitu na zácvik i dozor, že vše běží a že se nováček zaučil. Jeho hlavní výhodou však je, že informace při něm tečou oběma směry a nováček tak získá zkušenosti, které jsou relevantní přímo pro danou pozici ve vaší firmě.

Nejste si jistí, jestli neděláte nějaké chyby v onboardingu? Špatná zkušenost s náborem může až za 31 % odchodů z firmy. Podívejte se, jak vám ho může pomoci ohlídat náš chatbot Arnold.

 
Sdílejte