Rovnost, volnost, spolupráce. Přizpůsobte se Generaci Z, než půjde o firmu dál

Děti nového tisíciletí. Smart či internetová generace. Streaming Generation. Digitální domorodci. A samozřejmě Generace Z. Lidé narození mezi roky 1995 a 2014 (částečně se překrývají s generací Y) si vysloužili kopec pojmenování. Jak se chovají a budou chovat v pracovním životě a na co je nalákáte?

Generace Z

Smartphone dřív než první slůvka

Chytrý telefon umí „zetka“ ovládat dřív než vidličku. Velkou část volného času tráví online. Mají YouTube hvězdy, doma mezi ně patří třeba Kovy (ale mezi jejich hrdiny jsou i úspěšní startupisté). Poslouchají muziku, sledují filmy a videa (nebo je natáčejí), hrají videohry, visí na sociálních sítích. Podle Evy Veisové, ředitelky divize UU (Understanding UnLimited) výzkumné agentury Ipsos, je to první generace, která veřejně přiznává, že se nechává ovlivnit influencery.

Jde o generaci, kterou lákají nové zážitky. Ve Spotify zveřejnili výzkum, podle nějž Z věří, že hudba lidi spojuje. Poslouchají víc muziky napříč kontinenty než kdokoliv jiný. Milují novinky, zajímají je nové věci, myšlenky, hudba, podcasty, koníčky, zážitky... Zároveň jde o generaci pragmatičtější, s uvědomělejším přístupem k životu. Jak zjistili v McKinsey & Company, 7 z 10 mladých chce po firmách odpovědnost v sociální a environmentální oblasti. Proto velké módní značky mění svou praxi, aby si je tahle generace neškrtla z nákupního seznamu.

Na co je nalákáte?

Z výzkumu LMC JobsIndex (září 2019) vyplývá, že 58 % mladých mezi 18 a 24 lety má pocit, že dostávají nižší mzdu, než by odpovídalo jejich pozici. Celých 40 % z nich si přitom myslí, že jejich práce se stala rutinou a je stereotypní. Až 86 % z nich by ke změně zaměstnání motivovala vyšší mzda. Na dalších místech je to větší možnost kariérního růstu (41 %), více volného času a lepší náplň práce (40 %) a větší flexibilita nebo firemní benefity přepočitatelné na peníze (39 %).

Hlavním parametrem spokojenosti u současného zaměstnavatele je pro „zetka“ pracovní atmosféra ve firmě (až 72 %) a úspěšnost firmy na českém trhu (69 %). Potom je na řadě skutečnost, jestli je práce vůbec baví (61 %) a spokojenost se zaměstnavatelem (55 %).

Velkou loajalitu nečekejte

Pokud jsou Z vašimi zaměstnanci, loajalitu od nich automaticky nečekejte. Jen 17 % lidí z této generace odpovědělo v průzkumu Ipsosu „Češi a zaměstnání, 2018“ na otázku, zda ve svém stávajícím zaměstnání setrvají i za rok, „rozhodně ano“. Vlažnější „spíše ano“ vyjádřilo 47 %. V porovnání se staršími generacemi jsou Z nejméně loajální.

Co je v práci relativně nejspolehlivěji udrží? Podle stejného výzkumu jsou to vztahy s kolegy, pracovní podmínky a vědomí, že jim zaměstnavatel vyjde vstříc. Dále to může být zvyk a pohodlí, finanční ohodnocení i zajímavá náplň práce. Motivuje je pochvala a ocenění, příjemný kontakt s kolegy i kariérní postup.

Efektivita, nikoliv lenost

Z mají podle portálu Česko v datech chuť sbírat zkušenosti rovnou v pracovním procesu a ve velkých organizacích pracují jako nezávislé jednotky, využívají online výzkumy, virtualizaci a řeší inovace. Snaží se dělat v práci věci efektivněji, novými tvůrčími způsoby, s pomocí moderních technologií.

Zástupci generace Z už se narodili do éry moderních technologií, žijí online a zakládají si na sebezdokonalování. Poskytněte jim to všechno v jednom praktickém balení online kurzů na Seduo.cz. Jen v kategorii Osobní rozvoj jich najdou desítky.

Mladým záleží na budoucnosti a na jejich okolí – zapojujte je do komunitních akcí a dobrovolnictví. Nezklamte však jejich důvěru, pak se s vámi mazat nebudou. „V práci očekávají rovnost a volnost. Jsou týmovější než generace Y. Mají ambici vše zorganizovat a zařídit. Úspěch je podle nich dán spoluprací s ostatními lidmi. Jejich očekávání od zaměstnavatele jsou vysoká. Jsou nároční na sebe i na zaměstnavatele a chtějí, aby byli aktivně podporováni v kariérním postupu; věří si i na vysoké pozice,“ shrnuje Markéta Kneblíková z Ipsosu.

Konkurence? Vlastní byznys

Na atraktivitě u generace Z získává i vlastní byznys. „Z mezinárodního výzkumu mezi mladými lidmi ve věku 18 až 25 let vyplývá, že až dvě třetiny z nich nevylučují možnost rozjezdu vlastního podnikání. Konkrétně 24 % mladých plánuje vlastní podnikání, dalších 41 % nad tím alespoň uvažuje. V tom se mladí Češi výrazně neliší od svých vrstevníků z Maďarska a Polska,“ prozrazuje Markéta.

To už je pěkná řádka tipů, jak můžete se svými nejmladšími zaměstnanci zacházet a na co je nalákat, co myslíte? Myslete ale na to, že vždycky existují výjimky a generalizace často nefunguje.

 
Sdílejte