Přilákat do firmy ajťáky je těžké. Jen kreativita v inzerátu nestačí

IT specialisté jsou nároční. Není jich na trhu tolik, jsou vysoce specializovaní a často si můžou vybírat. Lépe slyší na nabídky přímo z IT komunity, od známých nebo na tvůrčí prostředí. Možná i proto zaměstnavatelé při hledání programátorů zkoušejí různé věci – od psaní inzerátů kódem, přes kreativitu až po detailní popisy práce. Ale funguje to? Zeptali jsme se tří z nich – Standy, Tomáše a Jaroslava.

Jak psát IT inzeráty

1) Poťouchlý inzerát

Hledáme člověka zběhlého v programování a řešení IT problémů. Pokud k tomu navíc bude umět citovat Black Books nebo Monty Pythony, bude to úplně nejlepší. Nabízíme rozumný startovací plat, kolegy, se kterými se dá normálně mluvit (alespoň většinou), výlety do zahraničí a nehorázné množství svobody (žádné přesné příchody a odchody, možnost home office, když je potřeba jako třeba teď, žádné dress kódy a další korporátní nesmysly). Výměnou chceme po uchazečích, aby měli silné logické myšlení a smysl pro realitu (ne jen tu virtuální). Jelikož očekáváme, že budeme naprosto zaplavení životopisy (protože vývojáře Ruby dneska potkáte na každém rohu, že?), můžete nahnat bonusové body zkušenostmi, zálibou v britské komedii nebo slabostí pro Sharknado.

Tomáš: Tenhle inzerát mi přijde v pohodě, až na úpornou snahu být cool a trendy, která se pak projeví odkazy na nejvíc samozřejmé seriály, jako jsou Monty Python a Black Books.

Standa: Když už se někdo snaží naředit inzerát poznámkou, že by uchazeč měl znát Monty Pythony, měl by si uvědomit, že Monty Python se dost pojí k jazyku Python, který byl po seriálu pojmenován a má na něj v sobě spoustu referencí. No a tahle firma Python nepoužívá a hledá někoho, kdo umí programovat v Ruby. Což může být maličkost, ale pro mě je to už trefa vedle, kterou nespraví ani dobrý kafe a Sharknado.

Jaroslav: Nedokážu dočíst víc než dva řádky. Když vidím Monty Python, končím.

Ať už váš inzerát na ajťáky bude vypadat jakkoliv, můžete ho vyvěsit i na našich portálech. Pro digitální obory se hodí nejvíc Jobs.cz nebo Atmoskop.cz, kde se kandidáti dozvědí o vaší firemní kultuře z první ruky.

2) Kodérský inzerát

// Mluvíme Kotlinem

fun Kotlin () : String {

return “Jdeme s dobou.”

Tomáš: Kotlin neumím, ale nechybí v kódu uzavřená závorka?

Standa: Pamatuju si, jak tenhle inzerát proběhl internetem a lidi se hádali, jestli v něm udělal chybu grafik, anebo jestli firma čeká, že jí někdo kvůli tomu zavolá. Jestli ano, tak je to divná strategie, protože chybějící závorku odhalí každý, kdo strávil pět minut programováním. Takové skryté zprávy ale firmy občas využívají. Když si otevřete kód nějaké webové stránky, občas tam narazíte na zprávu: „Jestli jste se dostali až sem, tak pro vás možná máme práci.“ To mi vlastně přijde mnohem zajímavější přístup.

Jaroslav: Inzerát má dva řádky a i v nich dokázali udělat chybu. Co si o takové firmě mám myslet?

3) Inzerát s vyčerpávajícími detaily

Napsat zajímavej pracovní inzerát v dnešní době je docela složitý, a proto jsme se rozhodli, že ho prostě psát nebudeme. Místo toho popíšeme jak to u nás chodí, protože to je stejně to, co vás zajímá. Tady by mohly být 3 odstavce toho, co děláme, a celý by se to tím ještě natáhlo, ale myslíme si, že správnej programátor má být línej, a tak jsme všechny tyhle informace přesunuli na profil podniku, kde si můžeš přečíst, že nemáme stravenky, nebo že můžeš pracovat i z Marsu (až tam Elon dotáhne internet).

Celý náš vývojový tým je různě v Čechách až na jednoho kolegu, který bydlí na Slovensku. Full remote máme v DNA a víme, jak v něm pracovat. Jeden kolega půl roku cestoval kolem zeměkoule a normálně u toho pracoval. Aby sme se ale líp poznali, tak jezdíme 4x do roka na offsite, což je akce, kdy si pronajmeme chatu někde v přírodě a 3 dny diskutujeme všechno. Jelikož jsme zatím všichni vývojáři z CZ nebo SK, tak mezi sebou mluvíme česky, ale s partnerama probíhá komunikace anglicky. Hodně aktivně spolupracujeme s Microsoftem, kde máme přístup ke spoustě profíků, kteří nám pomáhají urychlovat vývoj. Budujeme s nimi dlouhodobý strategický partnerství, kdy nás chtějí u svých klientů používat jako datovou platformu.

Tady začínají fakta… (v původním inzerátu následuje několik stran textu o jednotlivých týmech, používaných technologiích, podobě vývojářských sprintů a firemních standupů, procesech code reviews, interních procesech ve firmě, firemní kultuře a jejích komunikačních nástrojích, o tom jak pracuje pisatel inzerátu, o fluktuaci lidí, o tom, co se řešilo na posledních offsitech, o tom, co se řeší s Microsoftem, o tom, co se aktuálně ve firmě vyvíjí, ukázky, jak to aktuálně vypadá v jejich JIŘE, o tom, co je momentálně v Zendesku a na závěr i o onboardingu nových kolegů a o tom, že má uchazeč napsat přímo šéfovi nebo odpovědět ve formuláři.)

Tomáš: To není inzerát, ale diplomová práce. Délka mi přijde děsivá. Chápu, že asi chtěli ohromit informacemi o technologiích, ale ty už dnes používá každý. Když si představím, že mi stejným způsobem bude dávat zadání práce, asi bych tam dělat nechtěl.

Standa: Inzerát je strašně dlouhý, ale zato je poznat, že ho psal někdo, kdo ví, o čem mluví. Kdybych ho dokázal dočíst do konce, tak se z něj dozvím zásadní věci. Tedy na čem budu dělat, jaký technologie používají a co jsou to za lidi. To už mi přijde zajímavé.

Jaroslav: Tenhle jsem jenom prolít, protože na čtení pěti stránek textu nemám čas ani náladu a myslím si, že mezi programátory nejsem žádná výjimka. Kousky, co jsem četl, jsou obsahově v pohodě, asi ten člověk ví, o čem mluví. Ale na mě to moc nefunguje.

Na velikosti inzerátu očividně nezáleží. Na tom koho oslovíte ale ano. Na našich portálech Jobs.cz nebo Atmoskop.cz máme tisíce vhodných kandidátů třeba i pro vaši firmu. A rosteme i v náboru ajťáků, programátorů a v dalších digitálních profesích.

4) Malý antikorporátní inzerát

Mluvíš programovacím jazykem? My taky, tak spolu můžem prohodit pár skriptů :-) Jsme hlavně parta (zatím menší) pohodovejch lidí, který fakt baví to, co dělaj. Tak tady opravdu nečekej žádnej korporátní sh*t. Jsme hlavně lidi, co se chtěj mít fajn. Jestli jsi na stejné vlně a máš chuť podílet se na rozvoji českýho startupu s mezinárodníma ambicema, pak tě rádi vezmeme do naší pohodový party. Kromě super peněz bude tvou odměnou i neomezená dovolená, prostředí nakloněné seberozvoji, možnost realizovat vlastní projekty a hromada dalšího. A když budeš fakt dobrej, je ve hře i pár těch akcií firmy.

Tomáš: Víte, co mi styl toho inzerátu evokuje? Teleshopping Horsta Fuchse. Čtu jak jsou skvělí, že používají super technologie, ale nic podstatného se z textu nedozvím. Ještě jedna věc mě na tom štve. Když si programátor z Moravy přečte, že jste parta „pohodovejch“ lidí, kterým nejde jen o „nějakej“ job, tak mu to bude připadat hloupé. Takhle přece nemluví celá republika.

Standa: Evidentně se tu někdo snaží vykreslit pozici jako hrozně nezávislou a antikorporátní. Přitom je to evidentně startup, a i kdyby byli sebevíc nezávislí, vždycky budou záviset na venture kapitálu, který jim vývoj zaplatí. Čili to bude práce od nevidím do nevidím za pár peněz a předkupní práva na akcie firmy, která možná ani neprorazí.

Jaroslav: Parodie na IT inzerát. Fakt.

5) Přímé oslovení přes LinkedIn

Hezký čtvrteční den, Evžene, jak se dneska máte? Vím, že jednou z vašich dovedností je ignorování e-mailů od HR, ale řekla jsem si, že se třeba vrátíte zrovna z fotbálku s dobrou náladou. :) Koukala jsem na váš profil a zaujala mě vaše znalost Pythonu a ElasticSearch. Proto mě napadlo vám představit pozici, kterou právě teď u nás ve Firmě obsazujeme. Firma je od října součástí mezinárodní Skupiny XYZ a právě teď pracujeme na tzv. One Platform. Vznikají tak u nás úplně nové týmy, které si budou moct zvolit technologie podle sebe. Pokud vás nabídka zaujme, budu ráda, když mi dáte vědět. Můžeme si říct více informací a zjistit, jestli se naše cesty protnou. :)

Tomáš: Nevadí mi, že firmy oslovují programátory napřímo, IT odborníci si nechtějí hledat práci. Očekávají, že je budou firmy oslovovat, a LinkedIn je na to dobrý nástroj. Není ale v pořádku, že podle popisu technologií hledají zkušeného seniorního člověka a napíše mu recruiterka rádoby žoviálním a popravdě dost vlezlým stylem.

Standa: Mailshoty z LinkedInu na mě nefungují, protože jich chodí strašně moc. Tady ale oceňuju, že si ta slečna aspoň přečetla profil a napsala email podle něj.

Jaroslav: Oslovování přes LinkedIn mi v zásadě nevadí. Nesleduju ho každý den, otevřu si ho jen občas a nabídek mám ve zprávách kvanta. Abych si nějaký přečetl, tak musí z toho kvanta něčím vyčnívat.

Trefit se do vkusu programátorům není jednoduché. Ale ne všichni jsou tak nároční jako naši hodnotící. Pokud lidí v IT máte nedostatek, zkuste je najít na našich portálech Jobs.cz nebo Atmoskop.cz.

Poznámka redakce: Inzeráty byly pro účely článku kráceny. Ano, i ten třetí.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0