PDF, které ušetří váš čas. Jak psát inzerát pomocí AI?

Potřebujete vytvořit inzerát pro pozici, kterou jste nikdy neinzerovali? Jedním z řešení, která umí šetřit čas a dodat nové nápady, je nástroj pro generování textu pomocí umělé inteligence ChatGPT. Zkusili jsme, jak to s ním jde. A máme pro vás jednoduchý návod na využití v HR.

PDF návod: Jak napsat inzerát s ChatGPT

Zahoďte všechny obavy z toho, že byste ChatGPT neuměli ovládat. Opak je pravdou – je to mnohem jednodušší než plno věcí, které jste se už v personalistice museli naučit. S umělou inteligencí se vám bude spolupracovat stejně dobře jako s těmi nejlepšími kandidáty. Napište jí pokyny, co od ní chcete, a nechte se překvapit, jak snadný a rychlý bude celý proces. Víte, co je nejdůležitější? Zkusit to! Co byste měli vědět?

AI je zkratka označující obecně umělou inteligenci (z angl. Artificial Intelligence). Řeší komplexní úlohy na základě zpracování velkých objemů dat. Využívá se v mnoha oborech (například k plánování zásob, logistice, diagnostice, virtuální komunikaci) a její uplatnění se stále rozšiřuje a vyvíjí.

ChatGPT je chatovací robot od organizace OpenAI. Dokáže odpovídat na otázky a vytvářet texty v různých jazycích včetně češtiny. Podle slovního zadání může například psát počítačové programy, poezii nebo pracovní inzeráty.

Váš parťák v různých rolích

ChatGPT je mocný nástroj, k jehož používání vlastně nic nepotřebujete. V základní verzi je zdarma, stačí provést jednoduchou registraci. A pak už do něj psát zadání, se kterými se na něj chcete obrátit. V HR přitom může pomoci hned s celou řadou problémů. Může být váš:

  • znalec pozic: sestaví vám odborné požadavky na jakoukoliv pozici,
  • copywriter: sepíše vše do strukturované formy inzerátu,
  • asistent: pomůže vám s rešerší a připraví podklady.

ChatGPT jsme už „přijali“ do LMC. Podívejte se, jak nám pomáhá s analýzou textů inzerátů. Díky umělé inteligenci se vaše vystavené pozice zobrazí těm pravým kandidátům.

Pravidlo 70/30

Neočekávejte (alespoň prozatím), že vám umělá inteligence vygeneruje 100% pracovní inzerát, který jen zkopírujete a vystavíte na inzertních portálech. S textem je potřeba ještě trochu pracovat. Rozhodně je potřeba pohlídat faktickou správnost (někdy si prostě generativní jazykové modely vymýšlejí), občas také některé věty nedávají smysl nebo obsahují prázdné fráze.

To ale nemění nic na tom, že k první hrubé verzi inzerátu se dostanete opravdu rychle a výše zmíněné kosmetické vady odstraníte během chvilky. Zhruba 70 % textu vygenerovaného AI tedy dokážete využít, těch 30 % přepíšete, upravíte nebo smažete.

ChatGPT pomůže s textem inzerátu, jaký jste ještě nepsali

Pokud hledáte kandidáty na určité místo opakovaně, asi již máte text někde uložený. Pak ho stačí aktualizovat, s čímž si poradíte sami a umělá inteligence vám tu moc nepomůže. Představte si ale, že nemáte k dispozici žádnou předchozí verzi inzerátu, ze které byste mohli vycházet. To vám s ChatGPT nehrozí.

Anglicky, ale i česky

Pokyny v češtině jsou skvěle použitelné. Pokud vám ale nevadí angličtina, výsledné texty jsou ještě o trochu hodnotnější a rozsáhlejší, protože AI tu má zkrátka více „učebního materiálu“. A teď už vzhůru do praxe!

Testujeme ChatGPT: Jak si poradí s pracovním inzerátem?

Vyzkoušeli jsme, jak umělá inteligence pomůže s návrhem inzerátu na prodavače v supermarketu včetně různých variant atraktivních titulků. Podívejte se, jak jsme na to šli a jaké výsledky jsme dostali. Anebo si to rovnou zkuste s námi. Trvá to pár minut.

V PDF najdete popis postupu a obrázky, jak konverzace s umělou inteligencí probíhá krok za krokem. Stačí jich 5 a budete mít hotový návrh inzerátu, který už můžete jen vymazlit k dokonalosti. Jestli se vám tahle chytrá a přitom jednoduchá pomůcka zalíbí, přibalili jsme také univerzální vzor pokynu pro ChatGPT, kde si pouze vyplníte vlastní pozici a její parametry.

A dál už to znáte. Inzerát vyvěste tam, kde ho uvidí co nejvíce lidí. Díky tomu, že vám příprava inzerátů zabere méně času, zvládnete jich lépe vystavit tolik, kolik budete potřebovat. K dispozici jsou vám největší pracovní portály v ČR Jobs.cz, Prace.cz i aplikace Práce za rohem, na nichž si práci hledají statisíce uchazečů ročně. A celou agendu vám usnadní moderní ATS Teamio. Hotovo. Nezajdeme na kafe?

Jak napsat pracovní inzerát s ChatGPT v 5 krocích

Stáhnout (pdf, 3.1 MB)
 
Sdílejte