Firmy pomáhají Ukrajině, co to jde. Inspirujte se

Hned od začátku války začali Ukrajině pomáhat nejen jednotlivci, ale také firmy. A nezůstávají jen u finančních příspěvků. Pomáhají i cestami, které by vás možná ani nenapadly.

Firmy pomáhají Ukrajině

Finanční pomoc, autobusy nebo uprchlické tábory

Během posledních týdnů vybrali Češi na Ukrajinu miliardy korun. Nezůstali ale jen u peněz. Kromě toho, že zaměstnavatelé často pořádají finanční sbírky, do kterých zaměstnanci přispívají, hledají i cesty, které souvisí přímo s jejich oborem. Cestovní kancelář Čedok například poskytla své zájezdové autobusy k rozvážení materiálu humanitární pomoci. Přidala se i Škoda Auto, která svou partnerskou továrnu v ukrajinském městě Solomonovo proměnila v uprchlický tábor.

Volání zdarma i sbírka telefonů

Do pomoci se zapojili také mobilní operátoři. Vodafone a T-Mobile umožnili svým zákazníkům volání a SMS zprávy mezi Ukrajinou a Českem zdarma. Vodafone pak zorganizoval sbírku mobilních telefonů a rozdělil mezi uprchlíky 1 000 SIM karet s kreditem v hodnotě 500 Kč.

I my se snažíme Ukrajincům situaci co nejvíc ulehčit. Kromě toho, že jsme jako firma věnovali Ukrajině finanční prostředky, jsme nedávno taky zprovoznili nový pracovní portál Workania, na kterém sdružujeme všechny pracovní nabídky v ukrajinštině. Chceme tak příchozím zjednodušit cestu k nalezení práce a stabilnímu příjmu. Přečtěte si, jak portál funguje, ať víte, jak přidat svůj inzerát.

Stálý příjem pro všechny, kdo musejí na Ukrajinu

Všechny hlavní obchodní řetězce, jako například Albert, Billa nebo Tesco, se rozhodly, že budou vyplácet 50 % mzdy všem zaměstnancům z Ukrajiny i ve chvíli, kdy budou muset odejít z Česka a plnit svou brannou povinnost. Společnosti tak chtějí předejít tomu, aby jejich rodinám chyběly finanční prostředky.

Podpora ukrajinským studentům

K vyplácení 50% mzdy zaměstnancům, kteří musí na Ukrajinu kvůli branné povinnosti, se přidal i Rohlík.cz. Ten navíc ukrajinským studentům VŠE v Praze, kteří ztratili finanční podporu od rodičů, nabízí nákup na svém e-shopu v hodnotě 4 000 Kč každý měsíc. Až do odvolání poskytne tuto službu 50 ukrajinským studentům.

Ubytování od pronajatých hotelů až po lázně

Krátce po vypuknutí války na Ukrajině se skupina Pale Fire Capital rozhodla pronajmout hotel, kde by se mohli ukrajinští uprchlíci ubytovat. Hned poté zajistila ještě druhý a celkově tak dokázala sehnat více než 500 lůžek pro potřebné. Do správy si hotel vzal Skautský institut, s pomocí Organizace pro pomoc uprchlíkům se podařilo uprchlíkům poskytnout i služby sociálních pracovníků, právníka nebo psycholožky. Bydlení poskytují například i Mariánské Lázně. Postupně se přidávají také další hotely a penziony, které ruší své rezervace a ze solidarity raději ubytovávají ukrajinské rodiny.

Z našeho dotazníku, který jsme nedávno posílali firmám, vyplynulo, že nejčastěji pomáhají Ukrajincům následujícími způsoby:

  1. Zajištění dopravy, která odváží uprchlíky z míst postižených válkou
  2. Finanční a materiální pomoc (ať už přes neziskové organizace, nebo soukromé sbírky firem)
  3. Placené volno pro zaměstnance, kteří pomáhají jako dobrovolníci
  4. Poradenství a pomoc s hledáním zaměstnání
  5. Uvolňování pronajatých prostor tak, aby byly vhodné k ubytování uprchlíků

Některou z těchto cest může zvolit i vaše firma. Pokud byste se rádi zapojili, na webu Stojíme za Ukrajinou najdete mnoho možností. Každá pomoc se počítá.

 
Sdílejte