Dokážete uhlídat spokojenost zaměstnanců? Poradíme, jak na to

Spokojenost zaměstnanců přímo ovlivňuje chod celé firmy. Proto je dobré si udržovat přehled, jak na tom jste. Vyberte si vhodnou formu, jak se zaměstnanců budete ptát, a především zvolte správné otázky.

Spokojenost zaměstnanců

Mezi nejběžnější formy získávání zpětné vazby od zaměstnanců patří bezesporu dotazník spokojenosti a osobní setkání. Obě varianty mají své výhody, ale také drobné trhlinky, které vám mohou ve výsledku práci ztěžovat.

  • Osobní setkání – klasické „one to one“ mezi čtyřma očima. Tahle forma je ideální pro menší firmy (cca do 50 lidí), kde je v silách manažerů a HR, aby se pravidelně se všemi potkávali. Silnou stránkou osobního setkání je vyvolání pocitu, že společnosti na lidech záleží a o jejich názory se zajímá. Bohužel nevýhodou je, že při osobním kontaktu se lidé můžou stydět, neotevřou se a skutečné problémy tak na povrch nevyplavou.

  • Dotazník spokojenosti zaměstnanců – hodí se pro větší firmy (přibližně s 50 a více zaměstnanci), kde se nedaří udržet osobní setkávání na pravidelné bázi nebo kde se nepodařilo zapojit do průzkumu spokojenosti zaměstnanců i manažery. Velká výhoda může být anonymita dotazníků, kdy se lidé nemusí bát vyjádřit se k problémům či nepříjemným zkušenostem. Na druhou stranu ale dotazník spokojenosti může především ve velkých firmách se stovkami zaměstnanců vyvolávat pocit, že vyplněním nic nezmůžou. Navíc je spousta zaměstnanců nemá ráda a záměrně je ignorují.

  • Jsou i firmy, které oba přístupy kombinují – např. jednou ročně probíhá průzkum spokojenosti zaměstnanců formou dotazníku a minimálně jednou za čtvrt roku proběhne i osobní schůzka. Tento formát se může zdát jako ideální. Prohlubuje důvěru zaměstnanců, zlepšuje komunikaci a dává jim prostor se vyjádřit i anonymně. Nicméně tento způsob je náročný především na čas a také na zpracování výstupů, se kterými je pak třeba dále pracovat.

Pandemie schůzkám moc nenahrává. Proto i když jste zvyklí na one to one mítinky, nečekejte s nimi na „vhodnější čas“. Výjimečně schůzku můžete dát online, případně rozešlete dotazník.

Když spokojenost zaměstnanců zjišťuje chatbot

Zpětnou vazbu může účinně získávat i robot. Arnold je konverzační robot, který nejen že se dokáže zaměstnanců ptát diskrétně, detailně, ale zároveň i jednoduše. Výhodou je, že se jich ptá mnohem častěji, než byste se zvládli s celou firmou potkat jednou osobně. A navíc data sám vyhodnotí a pošle report, který můžete prezentovat šéfovi.

Nejnáročnější fází průzkumu spokojenosti zaměstnanců je totiž právě vyhodnocení nasbíraných dat a prezentace managementu. „Při osobních schůzkách jsou odpovědi velmi rozsáhlé, často nekonkrétní. Každý rozhovor je totiž unikátní a je pak těžké si z rozhovorů udělat představu o názorech a přáních celé firmy. Dotazníky zase bývají komplexní a je těžké využít všechna nasbíraná data. Tady má Arnold bezkonkurenční výhodu, protože díky velmi specifickým otázkám dokáže odpovědi zaměstnanců snadno vyhodnotit a poslat nadřízenému, případně HR,“ upřesňuje Michal Osuský, který v LMC hýčká Arnolda už od jeho vzniku.

Přijde vám to moc pohádkové a rádi byste viděli, jak Arnold funguje v praxi? Vyzkoušejte si sami, jak funguje. Bez závazků a platební karty.

Klíčem jsou vhodné otázky pro zaměstnance

A jak se tedy nejlíp ptát? Arnold tenhle oříšek vyřeší za vás. Jednotlivá témata, která tento robot dokáže obsáhnout, se vytváří na základě konkrétních podnětů z firem, které ho používají. A otázky se sestavují ve spolupráci s odborníky na dané téma. Pokud se do toho pouštíte sami, dejte pozor, abyste se neptali na všechno a zároveň na nic – aby otázky nebyly moc obecné a rozhovory či dotazníky nekonečně rozsáhlé.

„Častější a úzce zaměřený průzkum spokojenosti bude vždy efektivnější.“

Michal Osuský

CEO Arnold

Příklad otázek:

  1. Jaký máte jako oddělení momentálně společný cíl? Popište ho v několika větách.
  2. Jaké vybavení a nástroje ke své práci využíváte nejčastěji? A ocenili byste nějaké další?
  3. Co je pro vás osobně nejlepší způsob, jak se můžete v práci rozvíjet?
  4. Kdybyste mohl/a ohodnotit svou práci podle sebe, jaká by byla vaše mzda/plat?
  5. Jak byste postupoval/a, kdybyste měl/a nápad na zefektivnění práce?
  6. Jak zareagujete, když v týmu proběhne změna v již zaběhnutém pracovním postupu?

Zaujal vás Arnold, ale máte spoustu otázek, které byste potřebovali zodpovědět? Přihlaste se zdarma na webinář právě o Arnoldovi a o zaměstnaneckých výzkumech.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0