Datová snídaně: Počet odpovědí na inzeráty stoupá o desítky procent

Podle Českého statistického úřadu a úřadu práce je na pracovním trhu skoro klid. Nezaměstnanost sice stoupá, ale nijak závratně. Čísla z pracovních portálů ale ukazují úplně jiný obrázek. Mluvili jsme o tom s datovým analytikem LMC Tomášem Ervínem Dombrovským.

Datová snídaně LMC

Datová snídaně LMC přináší užitečná data o trhu práce. První část se věnuje jeho aktuálnímu stavu z nadhledu celkových čísel. Prohlédněte si ji.

Posun je obrovský

„Oficiální výše nezaměstnanosti, kterou vidíme v datech z ČSÚ a z úřadu práce, se opravdu tolik nahoru nedere. Ve výzkumech a v datech z pracovních portálů ale vidíme razantní změny a posuny,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský.

Pozice a kandidáti prostřednictvím služeb LMC za červen 2020:

Počet nabízených pozic na Jobs.cz, Prace.cz a Práce za rohem klesl o desítky procent. „Nejhorší propad byl v dubnu, meziročně asi o 60 %, ke konci nouzového stavu došlo k oživení a za červen už je to pokles jen o zhruba 43 %. Ale pořád to znamená, že je skoro o polovinu nabízených míst méně než před rokem,“ dodává Tomáš.

Zároveň na portálech vzrostl počet lidí, kteří práci hledají, o více než třetinu. Čím je daný rozdíl? „My vidíme to, co možná úřad práce ne. Objeví se u nás i lidé, kteří nemají nárok na podporu, a proto na úřady práce nepůjdou, a nebo jsou ve výpovědích, a proto tam teď ještě nejdou a snaží se zatím si pomoct sami,“ vysvětluje v Datové snídani Tomáš. A odhaduje, že v oficiálních datech se situace projeví na podzim.

Probrat se hromadou CVček…

S rostoucím počtem uchazečů roste i počet reakcí na inzeráty – meziročně více než o polovinu. Obecně se tedy dá říci, že zatímco před krizí bylo největším problémem personalistů najít vůbec nějaké vhodné kandidáty, nyní je jejich nejtěžším úkolem probrat se hromadou životopisů a vybrat ty nejlepší. Zároveň ale dochází k paradoxním situacím, kdy obsadit některé pozice může být dokonce těžší než dříve. Roste důraz na správnou preselekci a na nástroje, které efektivně pomohou probrat se životopisy.

To ale není z nového dílu Datové snídaně zdaleka vše. Dozvíte se třeba, jaká je situace u vysoce specializovaných pozic, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými portály, jaké jsou dnes nejhledanější profese nebo to, zda krize dopadla rozdílně na muže a ženy či různé věkové skupiny. Nenechte si to ujít.

Stáhněte si prezentaci z tohoto dílu Datové snídaně v PDF

Nezapomeňte si pustit i druhý a třetí díl Datové snídaně

V druhém dílu Datové snídaně zjistíte, proč krize ovlivnila víc ženy než muže. Třetí část se detailně věnuje tomu, jak situaci čelí menší a střední firmy. K oběma dílům si můžete rovnou stáhnout prezentaci dat a grafů v PDF.

Datová snídaně 2. díl – Změny v práci a situaci lidí

Stáhnout (pdf, 4.4 MB)

Datová snídaně 3. díl – Dopad koronakrize na zaměstnavatele

Stáhnout (pdf, 10.5 MB)

 
Sdílejte