České LMC a slovenskou Profesii od letoška řídíme společně. Co to prakticky znamená?

LMC patří do nadnárodní skupiny Alma Career již od roku 2012. Strukturu skupiny a způsob spolupráce jednotlivých zemí čeká v následujícím období řada změn. S generálním ředitelem LMC Milanem Jasným jsme si povídali o tom, jakým směrem se naše společnost v dohledné budoucnosti bude ubírat.

Milan Jasný, generální ředitel LMC

V následujícím období bychom mezinárodní přesahy LMC měli pociťovat stále víc. O co vlastně půjde?

Už dlouho jsme součástí skupiny Alma Career, ale teď se dostáváme do bodu, kdy začínáme víc a víc spolupracovat. V uplynulém roce jsme se zaměřili na užší integraci a spolupráci jednotlivých zemí a jedním z prvních kroků je, že od roku 2023 slučujeme firmy, které působily na českém i slovenském trhu vedle sebe. LMC mělo pobočku na Slovensku, kde jsme provozovali službu Seduo, a ta se sloučí s naší sesterskou firmou Profesia. Obráceně zase v Česku funguje server Profesia.cz, ale ten od začátku roku bude provozován pod hlavičkou LMC. Už nedává smysl, abychom v kaž­dé zemi měli více organizačních složek. Alma Career tak bude mít v každé zemi jen jednu entitu a tou dnes je v Česku LMC a na Slovensku to je Profesia. Obě firmy však budou řízené jedním managementem složeným ze zástupců Česka i Slovenska.

„Od roku 2023 slučujeme naše slovenské a české pobočky. Obě firmy budou řízené společně.“

Milan Jasný

generální ředitel LMC

Liší se nějak výrazně český a slovenský trh třeba tím, co na nich LMC nabízí?

Na Slovensku je nosným produktem tradiční job board Profesia.sk, v tom jsme si podobní. Jobs.cz je u nás také nejvýznamnějším produktem, ale zdaleka už není jediný a mezi LMC a Jobs.cz se už dávno nestaví rovnítko. V Česku máme daleko širší produktové portfolio a naším cílem je ho rozšířit i na Slovensko. Na druhou stranu také na Slovensku máme některé velmi zajímavé produkty, o kterých si myslíme, že najdou uplatnění i v Česku.

O jaké produkty jde?

V současnosti je nejblíže spuštění produkt Tulu zaměřený na automatizaci HR procesů. Druhý v pořadí je Paylab, tedy nástroj na srovnávání platových úrovní, který už dnes funguje v několika zemích působnosti Alma Career. V Česku ho známe pod názvem Platy.cz, ale momentálně ho spouštíme i jako mezinárodní brand.

Usnadní vám chystané změny nějak expanzi produktů?

Rozhodně ano, na Slovensku a v Polsku třeba už máme Seduo, ale museli jsme si vše udělat sami – založit pobočku, najmout lidi, vyřešit spoustu operativních věcí, než jsme začali poskytovat služby zákazníkům. To často trvá i více než rok. V novém modelu bude spuštění nového produktu daleko jednodušší. První vlaštovkou je Techloop, který jsme uvedli na Slovensku v polovině roku 2022, v podstatě pár měsíců po rozhodnutí. Tímto způsobem můžeme v budoucnu postupovat i na dalších trzích Alma Career.

Alma Media

Nadnárodní skupina patří v zemi svého původu – Finsku – k největším mediálním uskupením se skoro třetinovým podílem na trhu. Skupina má tři hlavní oblasti působení:

  • Alma Talent se službami zaměřuje na firmy,
  • Alma Consumer cílí na koncového zákazníka,
  • Alma Career působí v oblasti HR.

Alma Career se stala v roce 2012 stoprocentním vlastníkem LMC. Od té doby uskutečnila několik dalších akvizic ve střední a východní Evropě, Pobaltí a na Balkánu.

Chystá se nějaká přeshraniční spolupráce i na celoevropské úrovni?

Kromě Finska a Česka působí Alma Career v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Slovinsku a v Bosně. V jednotlivých zemích existují lokální značky pod svými původními jmény a doposud si rozhodovaly samy o svých strategiích, postupech, vývoji produktů a podobně. V rámci užší spolupráce napříč zeměmi chceme nyní více koordinovat i produktový vývoj. Aktuálně máme nejvíce produktových kapacit v Česku a na Slovensku, menší vývojový tým je ještě v Chorvatsku. Těžiště produktového vývoje tak zůstane zde ve střední Evropě s tím, že v Česku budou kapacity asi největší.

„Česká republika je největším trhem skupiny Alma Carrer a společně se Slovenskem tvoří více než 75 % jejího byznysu.“

Milan Jasný

Sdílené mají být všechny produkty?

Budeme rozlišovat tradiční lokální značky, které mají zavedenou silnou pozici na konkrétních trzích. Jde o portály pro hledání práce, jako jsou Jobs.cz v Česku, Profesia.sk na Slovensku a tak dále. Na nich skupina Alma Career stojí a do jejich fungování nemá smysl zasahovat ani se je snažit přenášet do jiných prostředí. Sdílení se bude týkat spíše novějších, neportálových produktů, které vznikly v posledních zhruba pěti letech a které mají potenciál využitelnosti na různých trzích. Půjde například o vzdělávací platformu Seduo, která už dnes funguje v Česku, na Slovensku, v Polsku a u níž uvažujeme o expanzi do dalších zemí.

V jádru mezinárodní skupiny Alma Career tak stále budou lokální srdce?

Ano. Klienti v žádném případě nepřijdou o své zavedené značky a nástroje. Nemáme v úmyslu spouštět nějaký globální produkt typu Monster, LinkedIn nebo Indeed. Nedávalo by to ani smysl, protože pracovní trhy jsou ze své povahy velmi lokálního charakteru. Televizor si člověk může koupit na německém Amazonu a přivezou mu ho možná i dříve než z českého e-shopu. Jít do Německa pracovat je daleko složitější, stejně jako v Německu hledat pracovníky do českých firem. Znalost jednotlivých regionů je naší největší výhodou oproti globálním hráčům. Přidaná hodnota nadnárodní skupiny bude v identifikaci a vývoji produktů, které budou moci využívat všichni jako nadstavbu těchto lokálních služeb.

Mění se s větší mezinárodností nějak i vize celé společnosti?

Naše nová vize je, že budeme tvořit lepší svět práce pro každého. Pro každého znamená jak z pohledu uchazečů o práci, ale i personalistů či liniových manažerů, tak zaměstnanců. Asi se shodneme na tom, že když si někdo najde přes nás práci, tak se mu zlepší situace. Ale my můžeme zlepšovat fungování i personalistům a manažerům ve firmách, kterým poskytneme lepší nástroje pro jejich práci. To je ten posun od trhu práce, kde jsme dlouhá léta působili, do světa práce, který je daleko širší než nábor.

„Svět práce chápeme jako vše, co se týká HR a kariéry – tedy již od náboru přes chytré HR nástroje a služby pro firmy až po vzdělávání zaměstnanců.“

Milan Jasný

Druhým rozměrem je, že se snažíme budovat lepší svět práce pro všechny včetně znevýhodněných skupin na pracovním trhu, jako jsou lidé se zdravotním postižením, lidé vyššího věku nebo ženy na mateřské. Naše mise míří i na ně a chce jim pomáhat. Ostatně v tomto duchu jde i náš nový claim: Lepší svět práce pro každého. Inspirováno lidmi. Poháněno technologiemi.

Celý rozhovor najdete v nové Ročence LMC 2022/2023. Více než sto stran čtení si můžete stáhnout zdarma ve verzi pro desktop anebo tablet.

 
Sdílejte