7 největších změn v oblasti práva a HR pro rok 2023
První z pracovněprávních novinek tohoto roku jsou již v platnosti. Podívejte se, v čem se změnily podmínky pro otcovskou dovolenou, jaká je nová výše minimální mzdy a na které zaměstnance můžete uplatnit až o pětinu nižší odvody sociálního pojištění. Čeká nás toho ale mnohem víc.

Rok 2023 bude bohatý na změny v oblasti pracovního práva a HR. Spolu s odborníky z právní kanceláře Havel & Partners vám proto přinášíme výběr těch nejdůležitějších pracovněprávních novinek, které se na letošek chystají.
Již od 1. prosince 2022 platí nová právní úprava týkající se otcovské dovolené. Do zákoníku práce byla doplněna nová překážka na straně zaměstnance, a to právě otcovská dovolená (doposud byla upravena pouze poskytovaná dávka, ale odpovídající překážka v práci v zákoníku práce chyběla).
Toto volno přísluší zaměstnanci po dobu poskytování dávky otcovské poporodní péče podle zákona o nemocenském pojištění, a zaměstnanci tedy může náležet otcovská dovolená ve výši dvou týdnů. Otcovská dovolená byla také postavena na roveň mateřské dovolené, a zaměstnanec je tak v období této překážky v ochranné době. S tím se pojí odpovídající omezení, týkající se například skončení pracovního poměru.
Od 1. prosince 2022 došlo rovněž k plné elektronizaci na poli nařízené karantény. Zaměstnavatelé již nebudou mít povinnost přijímat tiskopis Potvrzení o nařízení karantény a předávat jej příslušnému pracovišti České správy sociálního zabezpečení. Postup pro uplatnění dávky by měl být obdobný jako v případech dočasné pracovní neschopnosti.
Jako každý rok dochází i letos k 1. lednu k navýšení minimální mzdy. Aktuálně o 1100 Kč, tedy z 16 200 Kč na 17 300 Kč měsíčně. V „hodinovém“ měřítku tak dojde k navýšení o 7,40 Kč, tedy z 96,40 Kč na 103,80 Kč na hodinu. Stejně tak dojde k navýšení nejnižší úrovně zaručené mzdy pro určité skupiny prací a dochází k úpravám částek stravného, ať už tuzemského, nebo zahraničního.
Další změna účinná od 1. ledna se týká oblasti pracovnělékařských služeb a ze strany zaměstnavatelů byla dlouho očekávána. Na základě novely k vyhlášce č. 79/2013 Sb. jsou periodické pracovnělékařské prohlídky u vybraných zaměstnanců (zejména vykonávajících práci v nerizikových kategoriích) vykonávány pouze v případech, že jsou zaměstnavatelem či zaměstnancem vyžadovány. Více informací je možné najít přímo na webu Ministerstva zdravotnictví.
Potřebujete získat přehled o právu v HR? Koukněte na naše videokurzy pracovního práva na Seduo.cz.
V roce 2023 jsou dále očekávány úpravy zákoníku práce. Již dříve jsme vás informovali o bližších změnách v souvislosti s touto novelou. Dále tedy pouze krátce shrnujeme nejvýznamnější oblasti možné novely (jejíž podoba se nicméně může stále měnit):
- Práce na dálku – výkon práce na dálku by měl být možný pouze na základě dohody o práci na dálku, zaměstnavatelům i zaměstnancům přibydou nová práva a povinnosti související s výkonem práce na dálku.
- Doručování důležitých dokumentů – doručování zákonem stanovených dokumentů (například při uzavření pracovní smlouvy) by mělo být nově možné v elektronické formě, a to za podmínek stanovených novelou.
- Informování o obsahu pracovního poměru – novela upravuje pravidla pro informování o obsahu pracovního poměru a zkracuje dobu, ve které zaměstnavatel musí písemně informovat zaměstnance o zákonem uvedených právech a povinnostech, a to na 7 dnů. Aktuálně se také hovoří o vzorovém formuláři, který by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomuto poskytnout.
V roce 2023 by dále mělo dojít k přijetí zákona o ochraně oznamovatelů, tzv. whistleblowingu. Dlouho očekávaný zákon přináší ochranu pro oznamovatele a zároveň povinnost zaměstnavatelům zavést vnitřní systém pro přijímání a vyřizování oznámení. Mimo tento interní kanál pro oznamování (prostřednictvím osoby pověřené zaměstnavatelem) zákon zavádí také externí kanál, který bude oznámení zpracovávat prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti.
Článek vznikl ve spolupráci s největší česko-slovenskou advokátní kanceláří HAVEL & PARTNERS a data v něm jsou aktuální k začátku roku 2023. Ačkoliv ho viděly oči několika právníků, chápejte ho prosím pouze jako informativní a s obecným charakterem, nikoliv jako návod. Pokud ve vaší firmě dané téma řešíte, vždy se poraďte s experty na pracovní právo.
Doporučené

Tipnete si, jak dlouhá byla dovolená před 100 lety?

Novela zákoníku práce: co zkomplikuje, co usnadní a kde vám hrozí tučná pokuta

Pečujte o své whistleblowery. Ochrana oznamovatelů brzy povinně i v ČR

Ženy povinně do vedení firem? Co ve skutečnosti navrhuje evropská směrnice
