Novela zákoníku práce: co zkomplikuje, co usnadní a kde vám hrozí tučná pokuta
Shrnujeme klíčové body novely, která v mnoha případech přinese zaměstnavatelům zvýšenou administrativní zátěž. Jistou útěchou může být zjednodušení elektronického podepisování a doručování důležitých pracovněprávních dokumentů.

V rámci meziresortního připomínkového řízení se sešlo přes stovku připomínek k této dlouho očekávané novele zákoníku práce. I když je tedy teprve na začátku své cesty, s odborníky z advokátní kanceláře Havel & Partners přinášíme přehled těch nejdůležitějších a prozatím známých a navrhovaných změn.
Novela upravuje i pravidla pro informování o obsahu pracovního poměru. Předně zkracuje dobu, ve které zaměstnavatel musí písemně informovat zaměstnance o zákonem uvedených právech a povinnostech (pokud je neuvádí už v pracovní smlouvě), a to z 1 měsíce na 7 dnů. V případě změn má pak nově povinnost informovat okamžitě.
- době trvání a podmínkách zkušební doby,
- povinném postupu zaměstnavatele a zaměstnance při rozvazování pracovního poměru,
- postupu při neplatném rozvázání pracovního poměru,
- poskytovaném odborném rozvoji zaměstnance,
- skutečném rozsahu výkonu práce v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr,
- způsobu rozvržení včetně délky vyrovnávacího období, pokud je uplatněno nerovnoměrné rozvržení,
- rozsahu práce přesčas, minimálního nepřetržitého odpočinku mezi směnami a v týdnu,
- poskytování přestávky v práci na jídlo a oddech nebo přiměřené doby na oddech a jídlo,
- orgánu sociálního zabezpečení, kterému zaměstnavatel odvádí pojistné na sociální zabezpečení zaměstnance.
O tomto bodě se hodně mluví, na práci z domova si řada firem i lidí zvykla během covidu, ale zákon ji zatím neřešil. Novela počítá se zavedením a výslovnou úpravou dohody o práci na dálku a jejich podstatných náležitostí. V případě zaměstnanců, kteří budou práci na dálku vykonávat, by tedy zaměstnavatelé měli počítat s nutností sjednávání těchto dohod spolu s uvedením všech zákonných náležitostí. Zejména nesmí chybět:
- místo/místa výkonu práce na dálku,
- způsob komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,
- způsob přidělování práce a její kontroly,
- rozsah konané práce na dálku a bližší podmínky pro rozvržení pracovní doby,
- způsob náhrady nákladů vzniklých při výkonu práce na dálku zaměstnavatelem,
- doba, na kterou se dohoda o práci na dálku uzavírá,
- způsob zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zaměstnavatelem, včetně její kontroly a možnosti vstupu zaměstnavatele do místa výkonu práce za účelem objasnění příčiny a okolností vzniku pracovního úrazu.

Nařízení práce na dálku, tedy situace bez uzavření výše popsané dohody, bude zaměstnavateli umožněna tehdy, pokud to stanoví opatření orgánu veřejné moci (tedy například ministerstva, hygieny apod.). A to na nezbytně nutnou dobu a za podmínky, že místo výkonu práce na dálku bude pro výkon práce způsobilé.
S přísnými podmínkami a oboustranným uznávaným elektronickým podpisem se nadále počítá v případě jednostranných ukončení pracovních smluv, DPP či DPČ, mzdových a platových výměrů. Alespoň že zaměstnanec nebude muset přijetí písemnosti potvrzovat elektronickým podpisem a písemnost se bude mít za doručenou po 10 dnech ode dne jejího dodání.
Zaměstnanci „na dohodu“ se dále opětovně přiblíží zaměstnancům v pracovním poměru, jelikož nově budou mít také nárok na dovolenou (při splnění zákonných podmínek), pracovní volno při překážkách v práci na straně zaměstnavatele a také na příplatky za práci ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí a o víkendu.
Další novinkou na poli nároků zaměstnanců pracujících „na dohodu“ je možnost (v případě jejich zájmu) písemně požádat o výkon práce v pracovním poměru. Zaměstnavateli tak připadne další nová povinnost v podobě povinné odpovědi na tuto žádost, a to s náležitým odůvodněním rozhodnutí – ať by byla odpověď „pro“, či „proti“. Stejně tak nově vznikne zaměstnavateli povinnost písemně odůvodnit (za určitých okolností) i výpověď, kterou dal zaměstnanci pracujícímu na základě dohody.
Máte místa vhodná pro brigádníky a dohodáře? Oslovte je na portálech Prace.cz a Práce za rohem.
Finální verze novely velmi pravděpodobně dozná ještě výrazných úprav, a proto tedy zatím není potřeba dělat konkrétní opatření. Je však dobré o této novele vědět, sledovat její vývoj a připravit se na možné změny, které přinese a na něž budete muset jako zaměstnavatelé pravděpodobně reagovat a učinit odpovídající kroky také ve vaší společnosti.
Článek vznikl ve spolupráci s největší česko-slovenskou advokátní kanceláří HAVEL & PARTNERS a data v něm jsou aktuální ke konci října 2022. Ačkoliv ho viděly oči několika právníků, chápejte ho prosím pouze jako informativní a s obecným charakterem, nikoliv jako návod. Pokud ve vaší firmě dané téma řešíte, vždy se poraďte s experty na pracovní právo.
Doporučené

Opáčko: 5 témat, která v létě často řešíte, a my víme, jak na ně

O svátcích do práce. 6 tipů, co si pohlídat, pokud vaši lidé budou pracovat ve dnech volna

Pravidla dovolené v PDF: co byste měli vědět, než je začnete schvalovat

Novela zákoníku práce: přehled 7 nejdůležitějších novinek, na které byste se měli připravit
