5 nejčastěji inzerovaných pozic z kategorie modrých límečků. Proč lidé reagují jen na některé?

Nejnovější Datová snídaně LMC představuje aktuální trendy na trhu práce. Analýza zaměřená na data z portálu Prace.cz ukázala, koho firmy nejčastěji hledají v kategorii modrých límečků i jaký je počet reakcí kandidátů na tyto inzeráty. Známe také pozice, u kterých je prakticky nezbytné zveřejnit mzdu.

5 nejčastěji inzerovaných pozic na Prace.cz

Firmy nejčastěji hledají dělníky

Objem pohybu na pracovním trhu zůstává velký, poptávka zaměstnavatelů na portálu Prace.cz v 1. čtvrtletí byla zaměřena zejména na dělnické profese, prodavače, ale i lidi do administrativy.

5 nejčastěji inzerovaných pozic na Prace.cz:

 1. dělník: 4 527
 2. prodavač: 4 310
 3. administrativní pracovník: 3 675
 4. obchodní zástupce: 2 627
 5. skladník/manipulant: 2 580

Zdroj: Prace.cz, Datová snídaně (Q1, 2023)

Celkem 44 021 pracovních pozic bylo inzerováno na Prace.cz v 1. čtvrtletí 2023. Průměrně se na 1 pozici ozve 11,3 kandidáta. Oslovte ty pravé pracanty na Prace.cz!

Těžko se nabírají techničtí specialisté a zdravotníci

V kategorii modrých límečků aktuálně převažuje množství životopisů kandidátů, kteří hledají práci, nad poptávkou firem. Platí to zejména u pozic s nižší kvalifikací a obecnějším zaměřením. U těchto obecných činností bez náročné specializace (profese typu prodavač, administrativní pracovník, skladník či manipulant) se na pozici sejde v průměru 15, 20 i 25 reakcí. Zde tedy zaměstnavatelé příliš velký problém nemají (v těžší pozici se ocitají, když reaguje méně než 10 lidí).

„Celkové počty reakcí na Prace.cz ze strany kandidátů jsou výrazně vyšší než ve stejném období vloni. I přesto je však v řadě profesí nadále tísnivý nedostatek lidí, jde o dlouhodobý strukturální problém.“

Tomáš Ervín Dombrovský

analytik LMC

I mezi modrými límečky však aktuálně zůstávají těžko obsaditelné pozice. Jde například o elektro odborníky, mechaniky, operátory a programátory CNC strojů, seřizovače atd., tedy specializované činnosti, ať už ve výrobě, nebo řemeslného typu. V posledních letech to platí také pro sociální pracovníky, zdravotní sestry nebo nelékařský zdravotnický personál. Ve zdravotnictví a sociálních službách obecně panuje podstav a potřeba nabírat zaměstnance, která do budoucna kvůli stárnutí české populace dále zesílí.

Často obsazované pozice s nejnižšími a nejvyššími průměrnými počty reakcí:

Více než 20 reakcí v průměru na 1 pozici:

recepční, obchodní asistent, číšník/servírka, prodavač, skladník/manipulant, fakturant, pracovník back office, administrativní pracovník

Méně než 10 reakcí v průměru na 1 pozici:

elektrotechnik, elektromechanik, seřizovač/programátor CNC strojů, elektrikář, strojní zámečník, svářeč, nástrojař, servisní technik, automechanik, sociální pracovník, mechanik, mistr, zdravotní sestra, operátor CNC strojů, údržbář

Podrobná data o pozicích najdete v prezentaci Datové snídaně, str. 64–65.

Zdroj: Prace.cz, Datová snídaně (Q1, 2023), průměrný počet reakcí (CV) zaslaných kandidáty na 1 pozici za 30 dní

Mzdy prodavačů v inzerátech nesmí chybět

Pokud bychom porovnávali skupinu modrých límečků, na které se zaměřuje portál Prace.cz, s bílými a zlatými límečky na portálu Jobs.cz, je tu jeden markantní rozdíl. Zatímco na Jobs.cz je nabízená nástupní mzda ze strany zaměstnavatelů zveřejněna jen u 31 % pozic (v případě IT profesí dokonce pouze u 15 až 25 %), na Prace.cz je mzda zveřejněna u téměř poloviny ze všech inzerovaných míst (47 %).

U některých profesí je uvedení mzdy v inzerátu naprostým standardem. Jde například o segment prodeje a obchodu, kde je mzda u pokladních nebo vedoucích úseků prodejen zveřejněna v 70 % případů. Zaměstnavatelé vědí, že pokud v těchto oborech mzdu neuvedou, lidé nebudou reagovat. Kandidáti chtějí jasně vidět, o kolik si polepší, a je zcela běžné, že se tuto informaci dozvědí již z inzerátu.

5 pozic, které mají v inzerátu nejčastěji zveřejněnou mzdu

 • 73 % vedoucí úseku prodejny
 • 70 % pokladní
 • 70 % sociální pracovník
 • 68 % prodavač
 • 67 % obchodní asistent

Zdroj: Prace.cz, Datová snídaně (Q1, 2023)

Obecná hladina mezd u pozic na Prace.cz je výrazně nižší než na Jobs.cz. Průměrná rozpětí nabízených nástupních mezd u často obsazovaných pozic na Jobs.cz a Prace.cz i další informace naleznete v prezentaci z Datové snídaně LMC (str. 62–65):

Datová snídaně Q1, 2023 –⁠ Vývoj na pracovním trhu

Stáhnout (pdf, 15.6 MB)

Jak mít co nejvíc reakcí a najít ty pravé

Důvodem nižšího počtu reakcí kandidátů v kategorii modrých límečků na inzerát tedy mohou být:

 • chybějící informace o nabízené mzdě,
 • vyšší vstupní nároky a požadavky na specializaci (zejména v řemeslných činnostech),
 • poptávka v oborech s dlouhodobým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků (specializované řemeslné profese, zdravotnictví a sociální služby).

Zkuste uvést mzdu, omezit požadavky na skutečně nezbytné či nabídnout benefity a možnosti, které kandidáty zaujmou. Důležitá je také správná formulace inzerátu. Podívejte se, jak na to.

 
Sdílejte