Zveme vás na virtuální šálek. Naše firemní čajovna je místo, kde se relaxuje i obchoduje

Gustav Pešek převzal firemní čajovnu v LMC před dvěma roky. „Když mi zavolali z komerční firmy, jestli se chci ucházet o místo čajovníka, myslel jsem, že si ze mě někdo dělá legraci,“ prozrazuje. Nicméně na pohovor dorazil. „Umím nejen vařit čaj, ale rád se bavím s lidmi, jsem otevřený, nezkazím žádnou srandu. A to jsou vlastnosti, které do LMC dobře zapadají,“ vypráví v přítmí místnosti zasunuté uprostřed kanceláří, zatímco pod dohledem svítícího Buddhy připravuje čaj.

Benefit čajovna

Poprvé Gusta vyrazil s kamarádem do čajovny ve svých patnácti a byla z toho láska k čaji na celý život. Pak čaje ochutnával, seznamoval se s jejich kulturou a obřady, rozjížděl i „kamennou“ čajovnu, a s jednou potulnou dokonce objížděl akce. I naší čajovně vtiskl svůj styl. „Podle toho, jaký je tu čajovník, se tu totiž také pijí čaje,“ vysvětluje Gusta. Má rád japonský zelený čaj a oolongy, jejichž lístky zavadají a oxidují na prudkém slunci a jsou někde na půl cesty mezi čajem zeleným a černým. Čaje, které objednává, jsou nehnojené a ručně sbírané.

Gustu také vždy zajímá, co host od čaje chce a na co má náladu. „Něco jiného vám připravím, když potřebujete silný nakopávač, který bude na chuť drsnější, s výraznějšími tříslovinami. Když chcete naopak něco jemného k odpočinku, udělám čaj z trochu chladnější vody, aby se víc uvolnily esenciální oleje a vůně. Čaj má totiž milion variant,“ vysvětluje. 

„Horký čaj se může srkat. Provzdušní se tím a chuť se roztáhne do celé pusy.“

čajovník Gusta Pešek

Nejčastější objednávka ale zní: „Dal bych si čaj, něco mi vyber.“ Nebo: „Dal bych si pondělní, středeční... čaj.“ Gusta se pak vyptává na podrobnější představu a chutě. Proto nemá vyvěšený lístek s nabídkou a doporučuje na míru. Je to trochu psychologie a to ho baví. Při přípravě čaje má také rád čínský čajový rituál Kung-fu čcha, který je neformální a není tak svázaný striktními pravidly, jaká vládnou třeba v Japonsku.

Čaj, který láme ledy

Jaký čaj Gusta vybere, záleží i na tom, při jaké příležitosti lidé do čajovny zavítají. Někdy klidné místo slouží pro relaxaci, jindy jako zasedačka, kde se dá v klidu přemýšlet a pracovat. A také sem chodí naši obchodníci s klienty. „A to mám rád. Čajový obřad při obchodních jednáních dobře funguje jako icebreaker. Pro klienta je to ojedinělý zážitek, který ho v jiné firmě rozhodně nečeká,“ říká Gusta s tím, že jinde se klienti možná setkají s baristou, ale s čajovníkem ne. Stávající zákazníci se pak na schůzku do čajovny už vyloženě těší.

A to už se i z našich misek lákavě a voňavě kouří. Může za to vietnamský oolong Moc Chau z letošní sklizně. „Horký čaj se může srkat. Provzdušní se tím a chuť se roztáhne do celé pusy,“ upozorňuje Gusta na to, že teď není třeba se zvukově nijak zvlášť upejpat.

Rádi byste u vás ve firmě taky zavedli nějaký zajímavý benefit, který zaměstnanci ocení? Zkuste od nich zjistit, co by si představovali. Pomůže vám v tom chytrý robot Arnold.

Občas podlehnou i zapřisáhlí kávomilci

Když naše kanceláře jedou v běžném režimu, který teď omezila pandemie, uvaří Gusta padesát až šedesát konviček denně. „Největší nával je ráno, kolem desáté, pak po obědě a kolem třetí nebo čtvrté hodiny odpoledne. Každý ale má nějaký svůj individuální rytmus,“ dodává s tím, že čaj bere i jako zajímavý a výjimečný zaměstnanecký benefit. Ostatně i někteří zapřisáhlí kávomilci si u něj jednou za čas rádi dají pro změnu čaj.

Benefit, který za to stojí

Pokud najdete rozpočet na podobný benefit, určitě nebudete litovat. Sami jsme si to vyzkoušeli. Bez Gusty by to nebylo ono – spolu s našimi kolegy si u něj dokážeme odpočinout a to nás nakopne na zbytek pracovního dne. A taky si můžeme domluvit schůzku s klientem v neformálním prostředí, což je lepší pro obě strany. Proto se těšíme, až odezní pandemie a opět nastane doba, kdy se čajovna bude moct otevřít milovníkům čaje.

Proč jsme do toho šli?

Zřízení čajovny se váže k zakladateli LMC Liboru Malému, který inklinoval k buddhismu. Čajovna byla součástí konceptu našich kanceláří, které jsou navrženy v duchu feng-šuej. Je to místo, kde můžeme v klidu pracovat, ale i odpočívat během náročných dní a jednání. Kde se člověk zklidní, zkoncentruje a naladí na své „vnitřní já“, na které občas během hektických pracovních dnů zapomínáme.

„Řada firem má kavárny a fresh bary, ale myslím, že čajovnu máme jen my v LMC. Je to naše výhoda i při hledání nových zaměstnanců. Už se několikrát stalo, že měl kandidát dvě srovnatelné nabídky a rozhodl se k nám nastoupit právě kvůli čajovně. Používáme ji také v rámci externích a komunitních akcí. Máme i čajovnu na kolečkách, s níž již několik let jezdí náš externí čajovník Radek,“ říká Dáša Simonová, naše employee guidance manažerka.

Dáša od našich zaměstnanců už několikrát slyšela, že raději oželí benefit v podobě stravenek, než by přišli o firemní čajovnu. Aktuálně je sice kvůli pandemii uzavřená, ale věříme, že se v ní s našimi lidmi zase brzy setkáme.

Foto: Blanka Novotná

 
Sdílejte