Zveme vás na virtuální šálek. Naše firemní čajovna je místo, kde se relaxuje i obchoduje
Gustav Pešek převzal firemní čajovnu v LMC před dvěma roky. „Když mi zavolali z komerční firmy, jestli se chci ucházet o místo čajovníka, myslel jsem, že si ze mě někdo dělá legraci,“ prozrazuje. Nicméně na pohovor dorazil. „Umím nejen vařit čaj, ale rád se bavím s lidmi, jsem otevřený, nezkazím žádnou srandu. A to jsou vlastnosti, které do LMC dobře zapadají,“ vypráví v přítmí místnosti zasunuté uprostřed kanceláří, zatímco pod dohledem svítícího Buddhy připravuje čaj.

Poprvé Gusta vyrazil s kamarádem do čajovny ve svých patnácti a byla z toho láska k čaji na celý život. Pak čaje ochutnával, seznamoval se s jejich kulturou a obřady, rozjížděl i „kamennou“ čajovnu, a s jednou potulnou dokonce objížděl akce. I naší čajovně vtiskl svůj styl. „Podle toho, jaký je tu čajovník, se tu totiž také pijí čaje,“ vysvětluje Gusta. Má rád japonský zelený čaj a oolongy, jejichž lístky zavadají a oxidují na prudkém slunci a jsou někde na půl cesty mezi čajem zeleným a černým. Čaje, které objednává, jsou nehnojené a ručně sbírané.
Gustu také vždy zajímá, co host od čaje chce a na co má náladu. „Něco jiného vám připravím, když potřebujete silný nakopávač, který bude na chuť drsnější, s výraznějšími tříslovinami. Když chcete naopak něco jemného k odpočinku, udělám čaj z trochu chladnější vody, aby se víc uvolnily esenciální oleje a vůně. Čaj má totiž milion variant,“ vysvětluje.
„Horký čaj se může srkat. Provzdušní se tím a chuť se roztáhne do celé pusy.“

Nejčastější objednávka ale zní: „Dal bych si čaj, něco mi vyber.“ Nebo: „Dal bych si pondělní, středeční... čaj.“ Gusta se pak vyptává na podrobnější představu a chutě. Proto nemá vyvěšený lístek s nabídkou a doporučuje na míru. Je to trochu psychologie a to ho baví. Při přípravě čaje má také rád čínský čajový rituál Kung-fu čcha, který je neformální a není tak svázaný striktními pravidly, jaká vládnou třeba v Japonsku.
Jaký čaj Gusta vybere, záleží i na tom, při jaké příležitosti lidé do čajovny zavítají. Někdy klidné místo slouží pro relaxaci, jindy jako zasedačka, kde se dá v klidu přemýšlet a pracovat. A také sem chodí naši obchodníci s klienty. „A to mám rád. Čajový obřad při obchodních jednáních dobře funguje jako icebreaker. Pro klienta je to ojedinělý zážitek, který ho v jiné firmě rozhodně nečeká,“ říká Gusta s tím, že jinde se klienti možná setkají s baristou, ale s čajovníkem ne. Stávající zákazníci se pak na schůzku do čajovny už vyloženě těší.
Rádi byste u vás ve firmě taky zavedli nějaký zajímavý benefit, který zaměstnanci ocení? Zkuste od nich zjistit, co by si představovali. Pomůže vám v tom chytrý robot Arnold.
Když naše kanceláře jedou v běžném režimu, který teď omezila pandemie, uvaří Gusta padesát až šedesát konviček denně. „Největší nával je ráno, kolem desáté, pak po obědě a kolem třetí nebo čtvrté hodiny odpoledne. Každý ale má nějaký svůj individuální rytmus,“ dodává s tím, že čaj bere i jako zajímavý a výjimečný zaměstnanecký benefit. Ostatně i někteří zapřisáhlí kávomilci si u něj jednou za čas rádi dají pro změnu čaj.

Pokud najdete rozpočet na podobný benefit, určitě nebudete litovat. Sami jsme si to vyzkoušeli. Bez Gusty by to nebylo ono – spolu s našimi kolegy si u něj dokážeme odpočinout a to nás nakopne na zbytek pracovního dne. A taky si můžeme domluvit schůzku s klientem v neformálním prostředí, což je lepší pro obě strany. Proto se těšíme, až odezní pandemie a opět nastane doba, kdy se čajovna bude moct otevřít milovníkům čaje.
Proč jsme do toho šli?
Zřízení čajovny se váže k zakladateli LMC Liboru Malému, který inklinoval k buddhismu. Čajovna byla součástí konceptu našich kanceláří, které jsou navrženy v duchu feng-šuej. Je to místo, kde můžeme v klidu pracovat, ale i odpočívat během náročných dní a jednání. Kde se člověk zklidní, zkoncentruje a naladí na své „vnitřní já“, na které občas během hektických pracovních dnů zapomínáme.
„Řada firem má kavárny a fresh bary, ale myslím, že čajovnu máme jen my v LMC. Je to naše výhoda i při hledání nových zaměstnanců. Už se několikrát stalo, že měl kandidát dvě srovnatelné nabídky a rozhodl se k nám nastoupit právě kvůli čajovně. Používáme ji také v rámci externích a komunitních akcí. Máme i čajovnu na kolečkách, s níž již několik let jezdí náš externí čajovník Radek,“ říká Dáša Simonová, naše employee guidance manažerka.
Dáša od našich zaměstnanců už několikrát slyšela, že raději oželí benefit v podobě stravenek, než by přišli o firemní čajovnu. Aktuálně je sice kvůli pandemii uzavřená, ale věříme, že se v ní s našimi lidmi zase brzy setkáme.
Doporučené

Jiný kraj, jiné pracovní podmínky. Na co se připravit, když chcete zaměstnávat v zahraničí?

Aby ženy nebraly méně než muži. 6 pravidel pro vaši firmu

Dáme lidem kurzy zdarma a oni se to sami doučí. Proč to takhle bohužel nefunguje?

Chybí vám v práci šťáva? Tipy, jak být produktivní, pro sovy, ranní ptáčata, poledňáky i šlofíčkáře
