Zpátky do práce. Jak to udělat, aby lidé po dovolené měli chuť pracovat?

Moc krátká dovolená, moc dlouhá dovolená či její nevhodný průběh. To jsou důvody, proč jsou někteří lidé po návratu do zaměstnání prakticky nepoužitelní. Co s tím? Máme pár triků, které předejdou rozložení pracovní morálky a povzbudí elán do práce.

Nejlepší obranou není útok, ale prevence. Platí to i pro přístup k dovoleným. Ne náhodou se celým jménem nazývají „dovolená na zotavenou“. Aby měla kýžený efekt a skutečně vedla k zotavení a nabrání sil, měla by taková dovolená trvat minimálně týden, ale raději dva v kuse. Firma může v zájmu svém i svých lidí hlídat, aby zaměstnanci volno skutečně čerpali, nenakládat jim hromadu úkolů krátce před ani po dovolené, a už vůbec po nich nepožadovat, aby místo relaxu pracovali.

Z dovolených se pak s končícím létem vrací do zaměstnání několik skupin lidí. Ne všichni jsou odpočatí, jak by si jejich šéf přál. Koho máte čekat zpět v práci a co se s tím dá dělat?

Unavení po dovolené

Psychologové upozorňují, že lidem během „volna“ mnohdy chybí obyčejný oddych. Mají tendence dovolenou přeplnit aktivitami, lámat sportovní rekordy, dohánět všemožné resty, postavit dům, zasadit strom, možná i zplodit dceru či syna. Do zaměstnání se vrací vyčerpaní jedinci, kteří se někdy i těší, jak si v běžné rutině odpočinou. Síly na práci jim chybí. Doporučení proto radí počítat po dovolených s pomalejším pracovním tempem, několika dny na aklimatizaci i pečlivým plánováním činností „na rozjezd“.

Chcete vědět, co přesně vašim lidem dodává energii? Nechte chatbota Arnolda, ať to zjistí za vás. Umí se zaměstnanců zeptat v podstatě na cokoliv od náboru přes onboarding a klasické průzkumy až po výstupní rozhovor.

Ve stresu

Chtěli se opalovat, jenže pršelo. Děti pořád remcaly. Někdo se ušklíbl nad jejich plavkami, nebo snad dokonce figurou?! Nic nevyšlo podle plánu… Ti, kdo se z dovolené vrátili s pachutí, se mohou cítit mizerně a rozhodně nejsou plni elánu do práce. Aby mohli zase normálně fungovat, pomůže si uvědomit, co danou nespokojenost způsobilo. Většinou to jsou konkrétní věci, mnohdy maličkosti, které mají řešení. Problém není dobré ukládat spolu s plavkami do skříně, mohl by tam nepěkně zahnít. Chytrý zaměstnavatel si všímá, v jakém rozpoložení jsou jeho lidé, a v případě potíží nabídne pomoc. Stres je totiž jako nakažlivá choroba a „blbá nálada“ se v kolektivu rychle šíří.

Vyzenovaní a mimo realitu

Vrací se vám do práce šťastlivci, kterým se v čase dovolené podařilo skutečně odpojit? Jedno, jestli v lehátku pod jabloní hleděli do dáli, nebo chodili v opuštěných horách a starali se jen o to, aby se nepotkali s medvědem. Vplují do práce na svém obláčku, zrelaxovaní – a naprosto nepřipravení na střet s realitou. Pro návrat zpátky je potřeba určitý čas. Pokud s ním nepočítá sám zaměstnanec a nenechá si rezervu na aklimatizaci, nezbývá, než mu ji umožnit v práci. Projít si úkoly na nejbližší období a domluvit se na postupu, který snílkovi umožní znovu nastartovat motor.

Tak akorát

Jestli vaši zaměstnanci o dovolené „vyvažovali“, máte vyhráno. Lidem, kteří pracují hlavou, totiž během volna prospívá přiměřená fyzická aktivita, u níž si mysl odpočine. Dříčům, kteří při práci namáhají tělo, zas dělá dobře, pokud ho hýčkají a dopřejí mu relaxaci. Uměřené změny běžného režimu jsou podle psychologů prospěšné a dovolená je vhodný čas na vybočení ze zaběhlých stereotypů. Díky tomu si člověk také uvědomí, co mu v běžném životě schází či jaká změna by mu prospěla. Po návratu má elán do práce a nové nápady.

Shrnutí: 6 pravidel pro návrat zaměstnance z dovolené

  • Milý návrat – vždy zabere, když se lidé vrací do prostředí, kde je jim dobře. Pomůže i zájem o to, co prožili a jak se měli.
  • Čas na aklimatizaci – člověk po dovolené nebude fungovat na 100 %. Většina z nás potřebuje určitý čas na nastartování a mírnější rytmus v prvních hodinách až dnech.
  • Uvedení do situace – proberte, co se v době zaměstnancovy nepřítomnosti událo. Neuškodí rekapitulace, co se od daného člověka v nejbližší době čeká včetně časových priorit.
  • Plánování – dobře naplánujte, co se bude dít ve dnech po návratu, jaké úkoly má zaměstnanec řešit v konkrétních krocích. Není dobré plnit mu kalendář schůzkami a složitými úkoly hned po dovolené.
  • E-maily (chvíli) počkají – trik radí nastavit si automatickou odpověď v nepřítomnosti na pozdější datum a být v práci pro vnější svět den dva „na zapřenou“. Člověk tak získá určitý čas a neupadne hned po návratu do stresu z toho, že nestíhá. Pomůže také nastavit filtrování zpráv podle důležitosti a vyřídit přednostně ty, které spěchají.
  • Podporujte dovolené – možná to zní, jako by dovolené byly za trest a lepší by bylo žádné nemít. Není to tak, odpočinek je potřeba a ve výsledku se vyplatí všem.

Záleží vám ve firmě na tom, aby byli všichni vaši zaměstnanci pořádně odpočatí? Dejte o tom vědět a přitáhněte nové kandidáty. Váš firemní profil na Atmoskop.cz si prohlédnou i návštěvníci, kteří na jiné pracovní portály LMC nechodí.

 
Sdílejte