Zlatý imbus i příspěvek na penzijko... Čím odměnit věrné zaměstnance

Chytré firmy se snaží nejen shánět nové lidi, ale zejména udržet stávající kolegy. Jdou na to různě a možná překvapí, že benefitem pro dlouholeté zaměstnance nejsou jen peníze navíc. Tchibo i IKEA už zjistily, že finanční motivace není ta hlavní a jediná.

Benefity pro dlouholeté zaměstnance

Fluktuace je sice žhavé téma, při detailnějším pohledu se však objeví také zaměstnanci – firemní držáci. U jednoho zaměstnavatele pracují jednotky i desítky let a není jich zanedbatelný počet. Lidí, kteří pracují ve stejné firmě více než 15 let, je u nás podle Českého statistického úřadu až 20 %. Někdy se na ně při honbě za novými talenty zapomíná. Jak si stávající zaměstnance udržet? Nahlédli jsme do dvou společností, kde s tím mají dobrou zkušenost.

Rekordman z Tchiba: 31 let ve firmě

V Tchibu mají podle informací HR ředitelky Martiny Ježkové dlouholetých zaměstnanců opravdu hodně. Skoro čtvrtina lidí tu pracuje více než 10 let. Dvacetileté jubileum ve firmě již oslavilo 22 pracovníků – a to včetně regionálního manažera obchodů nebo IT manažera. Jeden z kolegů z oddělení logistiky je v Tchibu dokonce od založení firmy v roce 1991, tedy 31 let.

V odměňování přitom nedělají rozdíly mezi nováčky a dlouholetými zaměstnanci. Nechtějí totiž, aby hlavním důvodem pro loajalitu vůči firmě byly primárně finance, ale to, že se u nich lidé cítí dobře. Snaží se, aby zaměstnance práce bavila a aby chtěli zůstávat sami od sebe. To znamená také dlouhodobě budovat firemní kulturu, která motivuje k práci a dobrému výkonu. A také lidem dávat možnosti k profesnímu růstu. Ale i na peníze dojde – Tchibo využívá systém jubilejních bonusů, a to jako odměnu za odpracované roky. Konkrétně po 10, 15, 20, 25 a 30 letech ve firmě.

Osvědčené tipy na odměny za loajalitu

O tématu věrnostního zaměstnaneckého programu se mezi lidmi z HR hodně diskutuje. Diskuse se rozběhla i na profesní facebookové skupině suHR. Osvědčují se:

  • Věrnostní finanční odměny za odpracované roky – 5, 10, 15 a více let.
  • Dárky na míru a zážitky – například voucher na večeři nebo wellness, podle individuálního zájmu.
  • Placené volno navíc v řádu dnů i týdnů.
  • Nárok na delší placený sabbatical v řádu jednoho či více měsíců.
  • Vyšší příspěvky na penzijní připojištění.

IKEA motivuje švédským poděkováním i originálním odznáčkem

Další firmou, které se daří si zaměstnance dlouhodobě udržet, je IKEA. Přes 20 % lidí tu pracuje již 10 a více let. A najde se i několik kolegů, kteří pamatují její úplné začátky na českém trhu před třemi desítkami let. Daniela Kučová, Total Rewards Manager v IKEA ČR, vysvětluje, že společnost se snaží hlavně o budování dlouhodobých vztahů, protože loajální zaměstnance vnímá jako důležitý faktor úspěchu značky. V první řadě vsázejí na firemní kulturu, příjemné a přátelské pracovní prostředí.

Na dlouholeté kolegy myslí i v systému benefitů. Součástí balíčku je věrnostní program Tack!, což znamená švédsky Díky! Jím IKEA odměňuje zaměstnance, kteří ve firmě pracují více než pět let. Jednou ročně dostávají příspěvek ke svému důchodovému spoření. Výše příspěvku závisí na hospodářském výsledku v daném roce a je stejná pro všechny zaměstnance – bez ohledu na pozici, na které pracují. Ve firmě také oslavují pracovní výročí malými dárky i výroční večeří s manažerem. A při desetiletém a pětadvacetiletém jubileu dostávají lidé stříbrný a zlatý odznáček ve tvaru – jak jinak – imbusového klíče.

Peníze, poukázky, věcné dary? Odměny do věrnostního programu nevymýšlejte od stolu. Zeptejte se s chatbotem Arnoldem lidí, co by je potěšilo a co na různých pozicích nebo v různých typech profesí preferují. Může jít o součást zaměstnaneckého průzkumu nebo si k benefitům uspořádejte samostatnou anketu.

Věrnost neuplatíte, když to ve firmě nefunguje

Jak vyplývá ze zkušenosti konkrétních firem, zaměstnanecká loajalita je podpořená především firemní kulturou, doceněním i možnostmi profesního rozvoje. Lidé zkrátka zůstanou jen tam, kde jsou spokojení, kde se jim dobře pracuje, za férových podmínek, kde mají zajímavé příležitosti a kde si firma váží jejich práce.

„Lidé vedle finanční stránky zdůrazňují potřebu důvěry v zaměstnavatele a výslednou kvalitu života, kterou jim dané zaměstnání přináší.“

Jiří Zouhar

PwC Česká republika

To však neznamená, že není fajn lidem za dlouhodobou práci poděkovat i speciálními odměnami a bonusy či přímo zaměstnaneckým věrnostním programem. U voucherů a poukázek i dalších benefitů si ale dejte pozor na zdanění z pohledu zaměstnance i zaměstnavatele, což je poměrně komplikovaná oblast. Pro firmu jsou některé benefity daňovým nákladem, například příspěvek na penzijní připojištění, jiné ne. Proto je potřeba do přípravy benefitů zahrnout i daňové hledisko a konzultovat vše v předstihu s účtárnou. Podrobné informace ke zdanění najdete například v Průvodci podnikáním ČSOB.

Ať se vám motivace a odměňování věrných zaměstnanců daří!

 
Sdílejte