Zkrácené úvazky budou výhodnější. Co se chystá v novém zákoně?
Čeští zaměstnavatelé zkrácené úvazky moc nenabízí. Pracuje na ně jen 6 % zaměstnanců, od příštího roku by se však situace mohla změnit k lepšímu. Chystaný zákon totiž má zaměstnavatelům umožnit slevu na pojistném, která může znamenat až o pětinu nižší odvody.

Senát na konci června schválil návrh zákona, který zavádí zvýhodněné pojistné u zkrácených úvazků. Snaží se tím motivovat zaměstnavatele k tomu, aby takové pozice vytvářeli častěji a aby některým znevýhodněným skupinám dali více příležitostí. Pokud vše půjde podle plánu, měl by zákon vejít v účinnost v prvních měsících roku 2023. Co od něj čekat?
Pro zkrácené úvazky v délce 8–30 hodin týdně bude zavedena sleva na pojistném ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů u stanovených skupin zaměstnanců. Zákon tedy nezavádí plošnou slevu, ale vymezuje skupiny zaměstnanců, u kterých bude možné slevu uplatnit. Jde o zaměstnance, pro které je práce v běžném rozsahu pracovní doby jen velmi obtížná a zkrácený úvazek je pro ně řešením.
- osoby starší 55 let,
- rodiče pečující o dítě mladší 10 let,
- osoby pečující o osobu blízkou mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I, nebo o osobu blízkou, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II–IV,
- osoby připravující se na budoucí povolání studiem,
- osoby, které v posledních 12 měsících nastoupily jako uchazeči o zaměstnání na rekvalifikaci,
- osoby se zdravotním postižením.
„Zaměstnavatelé budou konečně motivováni nabírat i lidi, které dnes dost přehlížejí. Typicky ženy, které o někoho pečují – ať už o malé děti, nebo nemocné blízké. Případně studenty, absolventy rekvalifikací nebo lidi ve vyšším produktivním věku. Odhadem až čtvrt milionu z nich je nyní v podstatě vytlačeno z pracovního trhu.“
Tomáš Ervín Dombrovský
Uvedená sleva by se měla aplikovat také na zaměstnance mladší 21 let, a to navíc bez podmínky zkráceného úvazku. Stát chce u této skupiny zaměstnanců podpořit zaměstnávání čerstvých absolventů odborných učilišť a středních škol, kteří teprve vstupují na trh práce, a umožnit jim načerpání důležitých zkušeností.
- Novela zákona vyjmenovává řadu podmínek, které je pro uplatnění slevy nutné dodržet. Nejdůležitější z nich však jsou následující:
- Slevu může zaměstnanec uplatnit pouze u jednoho zaměstnání se zkráceným úvazkem.
- Úhrn vyměřovacích základů zaměstnance nesmí být vyšší než 1,5násobek průměrné mzdy.
- Odpracovaná doba ze všech zaměstnání k témuž zaměstnavateli nesmí překročit 138 hodin za měsíc.
Potřebujete základní přehled o právu v HR? Nachytřete se s našimi videokurzy Pracovního práva pro manažery na Seduo.cz.
Dojde-li k přijetí zákona, bude se jednat o další krok směřující k podpoře work-life balance, který je v současné době často zmiňovaný a zaměstnanci vítaný. Pokud tedy zaměstnáváte či plánujete zaměstnávat osoby na zkrácený úvazek, doporučujeme informovat se o možnosti využití uvedené slevy na pojistném.
Článek vznikl ve spolupráci s největší česko-slovenskou právní kanceláří HAVEL & PARTNERS a data v něm jsou aktuální ke konci května 2022. Ačkoliv ho viděly oči několika právníků, chápejte ho prosím pouze jako informativní a s obecným charakterem, nikoliv jako návod. Pokud ve vaší firmě dané téma řešíte, vždy se poraďte s experty na pracovní právo.
Doporučené

Inspirace do uší: podcasty, které vám HRají do noty

Propouštění zaměstnanců v 5 praktických bodech. Jaké máte možnosti a jak ho zvládnout i emočně?

Kvalifikovaní lidé stárnou a odcházejí do důchodu. Kdo bude dělat jejich práci?

Jak na rekvalifikace, aby fungovaly jako po másle. Inspirujte se u strojařů, svářečů i bankéřů
