Zdražování se týká všech. Jak můžete lidem v době inflace podat pomocnou ruku?

Inflace, růst cen, problémy na trhu s energiemi. S nárůsty cen se potýkají nejen firmy, ale čím dál tím víc i zaměstnanci. Jak jim tedy můžou zaměstnavatelé finančně přilepšit? Na to jsme se zeptali v několika českých firmách.

Jak řešit inflaci

Nejdříve obecnější kontext. Výzkumná agentura Ipsos na konci loňského roku zjišťovala, jak Češky a Češi vnímají zvyšování cen. Ukázalo se, že lidé nejčastěji zaznamenali vyšší náklady na stravování, dopravu, energie a služby. Zhruba půlka populace zmiňuje také růst nákladů na bydlení, oblečení a obuv nebo zábavu. „Rostoucí ceny zaznamenali častěji lidé starší 50 let, a to zejména u potravin, energií a dopravy. Lidé s nižším vzděláním častěji upozorňují na vyšší náklady spojené s bydlením,“ stojí ve zprávě výzkumníků.

Celkem 62 % lidí očekávalo růst celkových výdajů na domácnost i v následujících třech měsících – a opět šlo především o lidi ve věkové kategorii 50+. Obavy z inflace se dostaly v tom, co Čechy aktuálně znepokojuje, na druhé místo. Hned za koronavirus. Co s tím ale z pozice zaměstnavatele udělat? Přinášíme pár tipů, které mohou jít příkladem.

1. Přidejte spravedlivě všem

Snaha lidem s finančními potížemi rychle pomoci není ve firmě ta nejlepší cesta. Vyplatí se spíš najít způsob, který nebude nikoho oproti ostatním zvýhodňovat. Nezávislá HR konzultantka Veronika Modravá upozorňuje, že směřovat příplatky pouze k vybraným zaměstnancům, kteří se dostali do potíží třeba kvůli dění na trhu s energiemi, není úplně fér. Pokud chce firma na situaci reagovat, neměla by pro přidání vybírat jen jednotlivce. „Viděla bych to spíš na navýšení mezd všem zaměstnancům. Problém je obecný, a pokud ho chce firma řešit financemi, neměla by určité skupiny zaměstnanců diskriminovat,“ uvádí Veronika Modravá.

Máte se zaměstnanci skvělé vztahy? Nechte je, ať vás ohodnotí na portálu Atmoskop.cz. Vaši potenciální kandidáti uvidí, jak to u vás chodí, a firma je přitáhne mnohem snadněji.

Cestou navýšení mezd pro všechny šli v české strojírenské firmě HESTEGO. Zdražování energií, potravin i vysoká inflace se totiž týkají v různé míře každého. „Na všeobecné zdražování nejen energií, ale také potravin a dalších věcí denní potřeby reagovala naše firma plošným navýšením mezd v průměru o 4 %. Tato částka zhruba odpovídá průměrné míře inflace za loňský rok,“ píše z Vyškova Eva Vavrouchová, personální ředitelka v HESTEGO. Už vloni se ke zvyšování mezd pro Seznam Zprávy přihlásily také další společnosti, například Isolit nebo Linet. Podle Seznamu se zvyšovalo i ve firmách MAKRO, Tesco nebo Amazon.

2. Nabídněte bezúročné půjčky

Eva Vavrouchová z HESTEGO zároveň dodává, že pokud by se někdo ze zaměstnanců u nich ve firmě dostal do výjimečných obtíží, firma je připravená poskytnout mu na překonání tíživé životní situace bezúročnou půjčku. „Podmínkou ale je, že zaměstnanec nemá žádné soudem nařízené exekuce,“ připomíná, na čem ve firmě zároveň trvají.

3. Nechte zaměstnance vybrat si zálohy na mzdy

Ve Skupině Srovnejto, která provozuje stejnojmenný online cenový srovnávač, zase svým lidem nabízejí možnost vybrat si zálohu na mzdu tehdy, když potřebují, a to prostřednictvím aplikace Advanto. Nešlo sice o přímou reakci na inflaci nebo na situaci na trhu s energiemi, firma však při svém kroku vycházela z poptávky mezi zaměstnanci.

„Přemýšleli jsme o této možnosti již delší dobu a po krátkém průzkumu mezi zaměstnanci jsme zjistili, že by právě o takovýto benefit byl zájem. Začali jsme s nabídkou aplikace Advanto loni v srpnu,“ sděluje Lucie Dosedělová, PR manažerka a tisková mluvčí Skupiny Srovnejto. Za dobu fungování možnosti výběru zálohy požádalo prostřednictvím aplikace o část své mzdy zhruba 15 % zaměstnanců.

 
Sdílejte