Aktuálně už v Česku bylo uděleno více než 200 tisíc víz ke strpění. Díky němu mají příchozí Ukrajinci stejné postavení na trhu práce jako jiní přistěhovalci s povolením k trvalému pobytu. Co to ale prakticky znamená? I to jsme probírali na webináři Seduo.cz s odborníkem na pracovní právo Jakubem Olivou a nyní vám z něj vytahujeme to nejdůležitější s ohledem na aktuální schválení nové legislativy.
Vydané speciální vízum ke strpění Ukrajincům umožňuje volný vstup na pracovní trh, čímž odpadá složitý administrativní proces při jejich zaměstnávání. Před schválením této legislativy bylo třeba ve spolupráci s úřadem práce získat pracovní povolení, jehož vyřízení mohlo trvat řádově jeden až dva měsíce. Toto však nyní odpadá a Ukrajinci si mohou práci hledat napřímo.
Zaměstnavatelé stále mají několik povinností, ale prakticky jde o ty samé, jako kdybyste zaměstnávali jakékoliv jiné cizince včetně občanů EU. Nejdůležitější z nich je přitom ohlašovací povinnost, konkrétně:
Ohlášení předčasného ukončení – do 10 dní od ukončení pracovního poměru. Znovu využijte příslušný formulář na webu MPSV.
Mějte přitom na paměti, že zaměstnat člověka z Ukrajiny, stejně jako další cizince, bez spolupráce s příslušnými orgány je přestupek, za který můžete být pokutováni. Pokud tedy chcete pomoci, udělejte to vždy za dodržování legálního zaměstnávání.
Chcete sebe nebo kolegy nachytřit v oblasti pracovního práva? Podívejte se i na videokurzy Jakuba Olivy na Seduo.cz, kde vysvětluje vše potřebné pro manažery nejen v souvislosti s náborem, ale třeba i s propouštěním.
Krom ohlašování musíte ještě evidovat příslušné údaje o cizincích, které vyžaduje zákon. Je to poměrně dost věcí a konkrétně jde o tyto údaje:
Na webináři s Jakubem Olivou jsme také probírali klíčové otázky, ve kterých personalisté nemusejí mít vždy jasno. Výběr z odpovědí odborníka najdete i zde.
Platí, že každý, kdo uzavírá pracovní smlouvu, musí mít vstupní lékařskou prohlídku. Tito lidé u sebe nebudou mít žádnou zdravotní dokumentaci, ale vyhláška říká, že je možné provést podrobnější vstupní lékařskou prohlídku. Jen je třeba, aby lékař věnoval uprchlíkovi více času. Zaměstnavatele to pravděpodobně bude stát o něco víc. Zákon ale říká, že vstupní prohlídku je třeba udělat přede dnem nástupu do práce. Pokud tedy chcete, aby v pátek uprchlík nastoupil, je třeba, aby ve čtvrtek šel na lékařskou prohlídku. Nemůže na ni jít v pátek, jinak by došlo k porušení zákona.
Toto není zákonem explicitně upraveno. Ale uprchlík musí smlouvě rozumět, jinak by nebyla platná. Optimální řešení je proto mít smlouvu dvojjazyčně (druhý jazyk, kterému cizinec rozumí), a když už tomu tak není, je dobré, aby člověk aspoň ukrajinsky nebo česky napsal, že rozumí, co se od něj očekává.
Doporučení je dát do smlouvy čas na dobu určitou, není totiž problém pak kdykoliv smlouvu prodloužit. I tak ale, pokud by se dala na dobu neurčitou, dle zákoníku práce smlouva končí ve chvíli, kdy by jim padlo povolení k pobytu. Zákon to tedy řeší automaticky.
Každý uprchlík, který požádá o speciální vízum, je automaticky zařazen do systému pojištění jako státní pojištěnec (malé děti, studenti, penzisté atd.) a za ně platí pojištění stát. V momentu zaměstnání je však už účasten na systému pojištění sám odvodem ze své mzdy.
Do přijetí Lex Ukrajina bylo možné mít uzavřenou jen pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti, nikoliv o provedení práce. Po přijetí legislativy už je možná i DPP.
Je třeba, aby zaměstnanci rozuměli a byli seznámeni s bezpečností práce. Je dobré text aspoň strojově přeložit, je nutné, aby lidé věděli, o co se jedná. Cílem je předcházet pracovním úrazům a rozumět rizikům, která mohou nastat.
Spousta firem vyžaduje čistý trestní rejstřík, aniž by to bylo právně obhajitelné. Což je především v situacích, kdy daná osoba bude nakládat s finančním majetkem společnosti. Na dělnickou pozici ale toto zpravidla vyžadovat nelze a doporučuji z tohoto požadavku slevit. Můžete to totiž po uchazečích vyžadovat v rozporu se zákonem.
Sledujte i další webináře Seduo #naživo. Pravidelně je pořádáme pro naše klienty a rozšiřujeme jimi obsah videokurzů, navíc na nich máte možnost doptat se na věci, které vás k tématu zajímají.