Zaměstnanec je v exekuci. Jak s ním i přesto pracovat a s čím mu můžete pomoci?

Zaměstnanec v exekuci znamená pro zaměstnavatele administrativní a tím i finanční zátěž, tedy práci navíc pro mzdovky a také HR. I tak v nich ale můžete najít platné členy týmu a zdárně s nimi pracovat. Obzvlášť v době, kdy je lidí na pracovním trhu nedostatek.

Zaměstnanec v exekuci

Markéta Tesařová má dlouholeté zkušenosti z HR ve výrobní firmě a během své praxe pracovala i se zaměstnanci s exekucemi. Každý podle ní přistupuje k práci trochu jinak, ovšem velmi častá je u nich demotivace kvůli tomu, co jim po srážkách ze mzdy zůstane na výplatní pásce. „Dluhy lidí s exekucemi často nejsou jejich, ale třeba příbuzných, což je opravdu frustrující,“ vysvětluje Markéta. Sama to však v náboru nikdy nebrala jako bariéru, ale naopak se snažila vždy lidem vysvětlovat, co to z hlediska příjmů znamená. Někteří to vydrželi, jiné naopak realita odradila a vydrželi třeba jen chvíli. „Na lidech mi však záleží, snažím se je proto vždy podpořit,“ říká Markéta. Namístě je proto podle ní takovým lidem věnovat čas navíc.

Firmy se snaží hlavně o osvětu

Jak uvádí tiskový mluvčí Matyáš Vitík, i Česká pošta jako jeden z největších zaměstnavatelů problém exekucí svých zaměstnanců řeší. „Snažíme se zaměstnancům vysvětlovat, jak k exekucím přistupovat, aby své finanční záležitosti mohli vyřešit co nejdřív,“ uvádí. Podobný přístup k zaměstnancům pak praktikují i v bankovní společnosti ČSOB. Tam dělají osvětu na téma finanční gramotnosti a dluhové poradenství ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni – je přitom dostupná pro všechny zaměstnance, kteří o ni mají zájem.

Nevadí vám zaměstnanci s exekucemi? Dejte o tom potenciálním kandidátům vědět rovnou v textu inzerátu na Prace.cz a přilákejte jich k sobě co nejvíc.

S dlužníky to není vždy lehké

Eva Vavrouchová, personální ředitelka české strojírenské společnosti Hestego, zase přiznává, že s lidmi, kteří řeší exekuce, má zkušenosti bohaté. „Mnohokrát jsme se bohužel setkali s tím, že se člověk s exekucemi nechal zaměstnat a po zkušební době začal praktikovat model 14 dní v práci a 14 dní v pracovní neschopnosti. A to tak dlouho, dokud mu neskončila doba určitá,“ říká a poukazuje na to, že u nich ve firmě mají nastavené výkonnostní odměňování. Čím lépe a efektivněji tedy člověk pracuje, tím více si vydělá, a když je někdo v exekuci, z výplaty mu zůstane jen nezabavitelná částka, takže nemá motivaci dosáhnout výkonnostní složky mzdy. „Na druhou stranu mám i pár, doslova dvě, dobré zkušenosti. Jednomu našemu dlouholetému zaměstnanci jsme pomohli s vyřízením insolvence a po pěti letech se mu podařilo dluhů zbavit. A druhý, také dlouholetý zaměstnanec, sám intenzivně pracoval na tom, aby dluhy splatil a mohl si vydělané peníze užít,“ popisuje několik výjimek.

Co konkrétně může HR dělat?

  • Pokud téma exekuce kandidát otevře již během pohovoru, vysvětlete mu, jaká je situace a co to pro něj v zaměstnání znamená. Bude vědět, do čeho jde, a vy máte čisté svědomí, že jste mu dali všechny informace.
  • Nenechte se odradit tím, že s ohledem na srážky ze mzdy a spolupráci s exekutorem budete mít práci navíc, i v člověku v exekuci můžete najít platného člena týmu.
  • Je namístě snaha o pochopení situace konkrétního člověka. Pomoci mu můžete především v oblasti jeho osobní motivace, která musí být vzhledem k exekuci jiná než ve formě finanční odměny nebo kariérního postupu.
  • Velmi dobře v této oblasti fungují nefinanční benefity. Stravenky, poukazy, pracovní telefon nebo nejrůznější slevy totiž jsou něčím, co zaměstnanci zůstane i po stržení části platu exekutorem, jde tedy o jakési „peníze navíc“, které může reálně využít.
  • Pomoci dlužníkům můžete i s okolnostmi, které s jejich exekucemi přímo souvisí – ať už radou, vysvětlením složitých okolností exekuce, praktickou pomocí při jednání s exekutorem či bankou, nebo kontaktem na relevantní organizace.
  • Jako prevenci můžete ve firmě uspořádat školení o finanční gramotnosti a souvisejících tématech.

Jaké jsou vaše povinnosti?

Co musíte jako zaměstnavatel v případě zaměstnávání lidí s exekucemi dělat? Musíte za ně v exekuci odvádět odpovídající srážky ze mzdy, kterými zaměstnanec svoje dluhy umořuje, a také spolupracovat s exekutorem, a to pod pohrůžkou finančních sankcí, pokud povinnost neplní. Vedle mzdy může exekutor postihnout i další vyplácené částky, jako je třeba odstupné nebo nemocenská.

Základy finanční gramotnosti dostanete do lidí i online. Stačí k tomu sotva hodina a půl a příslušný kurz na vzdělávacím portálu Seduo.cz.

Co musíte udělat po přijetí?

Zaměstnavatel exekutora informuje o zahájení či ukončení pracovního poměru. Při nástupu nového člověka je tedy dobré si v osobním dotazníku, v němž zaměstnanec ručí za pravdivost informací, ujasnit, zda je v exekučním řízení. A zjistit si, zda není vedený v insolvenčním rejstříku – i tehdy má zaměstnavatel určité povinnosti. Určitě si také vyžádejte zápočtový list od předchozího zaměstnavatele, v něm totiž bude uvedeno, zda jsou prováděny srážky ze mzdy, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka a jaká je výše dosud provedených srážek. Pak informace předejte mzdovému oddělení, které nové srážky ze mzdy vypočítá a bude ručit za jejich správnost.

Co po vás může chtít exekutor?

Dle exekučního řádu může soudní exekutor po zaměstnavateli požadovat informace a vy mu je budete muset poskytnout. Ministerstvo spravedlnosti ale jasně vyjmenovává informace, které poskytnout musíte a které ne. Podle něj je plátce mzdy povinen poskytnout informace, které se týkají výše vypláceného příjmu, jeho právního základu a toho, zda jsou z příjmu uspokojováni i jiní věřitelé. Tato povinnost se vztahuje zejména na informace, zda je se zaměstnancem uzavřena pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti, nebo dohoda o provedení práce, jak dlouho bude pracovní poměr trvat, jaká je výše čisté mzdy a jiné srážky nebo výplatní termín.

Milostivé léto

Jedna z nejlepších podpor, kterou lidem můžete dát, je skrz relevantní informace. Lidé, kteří mají soudní exekuci u veřejnoprávního subjektu, např. se týká obcí, kraje, státu, ČEZu, dopravních podniků, VZP a dalších, mají možnost od konce října do 28. ledna využít takzvaného milostivého léta. V rámci něj bude dlužníkům zbytek dluhu odpuštěn, pokud plně uhradí jistinu a 908 Kč na náklady. Více o akci si přečtěte na webu Člověka v tísni.

 
Sdílejte