Zákon o whistleblowingu vstupuje v platnost. Firmám přináší nové povinnosti
Víte, co se na pracovišti stává čím dál tím větší prioritou? Vytvořit bezpečnou atmosféru, kde se lidé nebojí použít svůj hlas. Téměř po 3 letech přichází letos v létě na scénu dlouho očekávaný zákon o ochraně oznamovatelů, který upravuje oblast známou jako tzv. whistleblowing.

Whistleblowing je považovaný za efektivní nástroj a způsob, jak odhalovat neetické jednání uvnitř společnosti. Jinými slovy má sloužit k nahlášení nekalého jednání, o kterém se zaměstnanec dozví.
Whistleblowing přináší nové povinnosti pro zaměstnavatele:
- zavedení spolehlivého vnitřního oznamovacího systému,
- určení kvalifikované příslušné osoby, která bude mít systém na starost,
- zveřejňování všech povinných informací,
- zajištění splnění ostatních zákonných povinností, které nový zákon přináší.
- Zaměstnáváte-li 250 a více zaměstnanců (rozhodující počet zaměstnanců bude vždy k 1. lednu příslušného roku), musíte mít váš vnitřní oznamovací systém aktivní již od 1. srpna letošního roku, tedy ke dni účinnosti nového zákona.
- Pokud máte více než 50, ale zároveň méně než 250 zaměstnanců, pak na zavedení vnitřního oznamovacího systému máte čas až do 15. prosince 2023.
- V obou případech doporučujeme zprovoznit whistleblowingový systém včas a nenechávat tuto povinnost na poslední chvíli. Sankce za porušení povinností se vám totiž opravdu nemusí vyplatit – a to doslova.
Kromě vnitřních oznamovacích systémů společností bude zaměstnancům k dispozici také externí oznamovací systém z dílny Ministerstva spravedlnosti. Ten budou moci využít všichni zaměstnanci bez ohledu na to, zda jejich zaměstnavatel má nebo nemá v provozu vlastní whistleblowingový systém. Takové rozhodnutí zaměstnance však nezbavuje firmu povinnosti poskytnout mu při podávání oznámení plnou míru ochrany. I s ohledem na tuto možnost by zaměstnavatelé měli usilovat o to, aby zaměstnanci měli důvěru v interní oznamovací systém a primárně ho využívali pro svá oznámení.
Zaujměte nové kolegy skvělou firemní kulturou. Atmoskop.cz je místo, kam si každý den chodí tisíce lidí hledat práci a rozhodovat se, kam pošlou svůj životopis. Vemte to do svých rukou a zaujměte je. Vylepšete svůj profil, zvýšíte tak povědomí o značce a přitáhnete si takové kandidáty, kterým se u vás bude líbit.
Další novou povinností zaměstnavatelů bude určení příslušné fyzické osoby, která bude mít whistleblowingový systém na starost. Příslušná osoba pak bude zodpovědná kupříkladu za přijímání a řešení oznámení, dodržování zákonných lhůt při komunikaci s oznamovatelem, ochranu identity oznamovatele a také za vedení zákonné evidence oznámení. Za případné pochybení v rámci této činnosti hrozí sankce pokuty až do výše 100 000 Kč.
Nejspíše netřeba ani zdůrazňovat, že identitu oznamovatele musíte důsledně chránit. Stejně tak nepřichází v úvahu, aby vůči němu byla provedena odveta, ať už v podobě propuštění ze zaměstnání, snížení mzdy, nebo převedení na jiný druh práce. Jinými slovy – trestání whistleblowerů je přísně zakázáno.
Podat oznámení anonymně bude možné pouze na základě rozhodnutí zaměstnavatele. Pokud si tedy jakožto zaměstnavatel řeknete, že takovým oznámením nedáte zelenou a neumožníte je, nic vám v tom nebrání. V každém případě nesmíte zapomínat na povinnost anonymního whistleblowera ochránit, pokud by jeho identita vyšla později najevo – tuto povinnost mají ostatně všichni.
Potřebujete zavést whistleblowing a preferujete video? V novém videokurzu zjistíte vše potřebné o zákoně na ochranu oznamovatelů. Pusťte si praktický návod (nejen) pro zaměstnavatele.
A závěrem možná jedna dobrá zpráva: zákon umožňuje „převést“ zavedení a správu vnitřního oznamovacího systému i spolu s rolí příslušné osoby na externí subjekt – tedy na společnost, která se na whistleblowing specializuje. V případě, že si s whistleblowingem nevíte rady, se tedy můžete obrátit na externí specialisty.
Článek vznikl ve spolupráci s největší česko-slovenskou advokátní kanceláří HAVEL & PARTNERS a data v něm jsou aktuální k začátku července 2023. Ačkoliv ho viděly oči několika právníků, chápejte ho prosím pouze jako informativní a s obecným charakterem, nikoliv jako návod. Pokud ve vaší firmě dané téma řešíte, vždy se poraďte s experty na pracovní právo.
Doporučené

18 % lidí v ČR plánuje změnu práce, většina kvůli financím. Nenechte si je utéct

Pojistěte si úspěšnou adaptaci nováčků. 31 % lidí opouští práci během prvního půlroku

58 % lidí očekává růst mezd. Kolik byste jim měli přidat?

Jak vám bude ve firmě prospěšný mentor? V krizi je neocenitelný
