Základy psychohygieny pro HR: Zdravotní i duševní balanc stojí na třech nohách

Na HR pracovníky jsou kladeny velké nároky hlavně ve zvládání složitých pracovních a mezilidských situací. Řeší konflikty, problémy na pracovišti, výpovědi, mzdy, a při každém jednání se navíc musí tvářit příjemně, profesionálně a být nad věcí. Když ale musíte každému dodávat optimismu a chuť do života, tak jak ji dodáte sami sobě? Obzvlášť v době pandemie?

Psychohygiena pro HR

S konzultací tohoto palčivého problému jsme se obrátili na jednoho z předních českých psychoterapeutů, koučů a mediátorů Ivana Skalíka. „Zdraví a duševní pohoda každého z nás stojí na třech ‚nohách‘. Na spokojeném profesním životě, na dobrých sociálních vztazích a na péči o sebe sama,“ říká hned na začátek. „Ale to platí jen v případě, kdy pečujete o všechny tři její nohy stejně. Jakmile nějakou zanedbáte, začnete pozbývat rovnováhy. A pokud se vám jedna dokonce zlomí, tak se můžete velmi rychle sesypat.“

I truhláři vám potvrdí, že trojnožka je nejstabilnější struktura.

První noha je profesní

Najděte smysl práce: Pokud se v práci necítíte dobře, nenacházíte v ní smysl a neděláte ji rádi, tak de facto trávíte velkou část svého života způsobem, který vám ubližuje. Neznamená to ale, že musíte z HR rovnou odcházet. Měli byste se ale zamyslet nad tím, jestli vaše trápení nevychází jen z jedné části vaší práce. Je možné, že se příliš zaměřujete na oblasti, které vám nejdou. Jiné, ve kterých jste pro firmu opravdu přínosem, kvůli tomu můžete naopak opomíjet.

Najděte hranice: Opačný případ nastane, když svou práci máte natolik rádi, že se v ní začnete ztrácet. „Mějte vždy na paměti, že kolegům můžete pomoct jen do určité hranice. Jestli se přistihnete, že s nimi řešíte osobní a rodinné problémy, možná jste tu hranici už překročili,“ upozorňuje Ivan Skalík. Podobné situace prý zná i on ze své vlastní praxe. Nejlepším řešením (pro vás i pro vašeho kolegu) je nalézt odborníka, který jeho případ převezme.

Psychohygiena je teď důležitější než kdy dřív. Její základy se můžete naučit i na Seduo.cz, a to ať už se chcete lépe soustředit, zbavit se stresu, nebo předcházet vyhoření.

Druhá noha je o sociálních vztazích

Partneři, rodina, přátelé, známí. Navazování nových vztahů a udržování starých. To všechno tvoří druhou oporu vašeho zdraví. „Tahle noha je v současnosti v největším ohrožení a vlastně si neuvědomujeme, že už rok balancujeme na velmi vratké židli,“ zdůrazňuje Ivan Skalík. Už kvůli situaci, ve které se všichni nacházíme, jí věnujte zvláštní péči. Buďte v kontaktu s rodinou, volejte přátelům, neuzavírejte se sami do sebe.

Třetí noha je jenom o vás

Naslouchejte si: „Tělo je překladatel duše do viditelného jazyka a je v tom velmi dobré,“ říká Ivan Skalík a zdůrazňuje, že bychom měli věnovat pozornost i sebemenším varováním, které k nám tělo vysílá. Nervozitě, nespavosti, nechuti k jídlu, bolestem zad. Tělo vám chce něco říct a často je to upozornění, že bychom měli něco dělat jinak.

Cvičte tělo, posilujte duši: Stejně jako tělem promlouvá duše k vám, i vy můžete o duši pečovat skrze tělo. „Já obyčejně moc rád necvičím, ale nikdy jsem toho tolik nenacvičil jako během posledního roku. Vím, že pro udržení psychické pohody je v náročné době tělesný pohyb nezbytný,“ říká Ivan Skalík.

Využívejte tělo i pro rychlou očistu: Stává se, že máte mezi dvěma schůzkami jen minutu na zotavení a myslíte si, že už ji nezvládnete? „Existuje efektivní cvičení, které doporučuji svým klientům,“ popisuje Ivan Skalík. „Zvedněte se od stolu, promněte si tváře, protáhněte celé tělo a myslete přitom na místo, kam rádi chodíte a kde se cítíte dobře. Pak se postavte na jednu nohu, dejte ruce v bok, zhluboka dýchejte do břicha a při výdechu hlasitě odfrkávejte. Vypadá to směšně, ale už jen tím, že se postavíte na jednu nohu, donutíte mozek aktivovat úplně jiná centra, než která vám pracují při sezení za stolem. Všechno dohromady během chvilky pomůže aktivovat tělo a pročistit mysl,“ dodává.

Dbejte na prevenci: Péče o sebe sama spočívá v dlouhodobé prevenci. Vypěstovat si zdravé stravovací návyky, zdravě dýchat, kvalitně spát, být tělesně fit – to všechno zabere čas. Neřešte problémy, až když se začnete hroutit.

Stejně jako můžete posilovat tělo, můžete posilovat i svou hlavu. Pokud nevíte, kde začít, podívejte se na tematickou nabídku videokurzů na Seduo.cz. Nebo si projděte manuál pro posílení duševní odolnosti, který sestavili naši kolegové z Jobs.cz.

Trojnožka potřebuje i pevné základy

A co v naší analogii pevný podklad tvoří? Podle Ivana Skalíka jsou to především dlouhodobé životní cíle, se kterými se ztotožňujeme. Koníčky a zájmy, které nás naplňují v osobním životě a dávají nám možnost odstřihnout se od pracovních problémů. Poslední, ale možná nejdůležitější složkou osobní pohody jsou emoce. 

V péči o pozitivní myšlení je Ivan Skalík velmi nekompromisní. „Svým klientům často přísně zakazuji sledovat zprávy, protože hodina negativity a děsivých informací dokáže v našich emocích napáchat neuvěřitelnou paseku,“ varuje. Nemusíte se ale kvůli péči o pozitivní emoce odstříhávat od reality úplně. „V životě platí důležité pravidlo ‚90 : 10‘,“ uzavírá Ivan Skalík naše povídání. „Když ze své hlavy dokážeme dostat deset procent negativních informací, se kterými stejně nic nenaděláme, tak s nimi může zmizet až devadesát procent psychické i tělesné nepohody.“

 
Sdílejte