Zájem IT profíků o novou práci narostl o desítky procent. Co další pozice?

Rok se s rokem sešel a čísla nejpoužívanějších pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz ukazují, co se změnilo. Kolik je aktuálně na trhu specialistů? A hledá práci spíš HR konzultant, nebo zedník?

Roste zájem o IT

Při porovnání dat z června 2019 a toho letošního, který poznamenala koronakrize, jsme toho spoustu zjistili. Jak se situace kolem pandemie podepsala na počtu uchazečů o práci i na nabídkách?

Na Jobs.cz bylo meziročně o 25 % unikátních kandidátů více, a na Prace.cz dokonce o 35 %.

Zlaté límečky jsou tu

Opravdu výrazný je nárůst zájmu zlatých límečků o novou práci, máte tedy ideální příležitost si na ně počíhat. Jde o vysoce kvalifikované zaměstnance s velkou přidanou hodnotou pro firmu. Na jejich znalostech nebo osobních schopnostech bývá společnost často závislá.

Oproti červnu minulého roku na Jobs.cz přibylo:

  • O 16 % více kandidátů na specializované inženýrské pozice
  • O 36 % více zájemců o práci v designerských profesích
  • A v oblasti IT přibylo kandidátů dokonce o 41 %

Oproti loňskému červnu ale bylo na Jobs.cz o 21 % méně vystavených pracovních inzerátů v IT profesích.

Počet inzerátů tedy meziročně klesl a počet zájemců naopak stoupá. Pro personalisty, kteří potřebují nabrat zlaté límečky, je to tedy dobrá zpráva. Takže pokud i vy hledáte třeba šikovné ajťáky, víte, kde je najdete.

Kdo práci hledá?

Co vás bude určitě zajímat, jsou HR profese na Jobs.cz. Konkrétně u specialistů HR marketingu stoupl počet kandidátů oproti loňsku na trojnásobek. Co se týče HR ředitelů či manažerů, těch naopak hledalo práci zhruba o 23 % méně. Na pozice specialistů pro odměňování a benefity pokukuje o 46 % méně zájemců než loni v červnu. Ve velkém se rozhlíží po novém místě na Jobs.cz např. energetici, manažeři dopravy nebo nákupčí pro obchodní řetězce – na inzeráty jich odpovídá zhruba třikrát více než minulý rok.

Na portálu Prace.cz zase častěji hledají práci hostesky (čtyřnásobně víc), barmani (trojnásobek) nebo řezníci (téměř trojnásobek).

Z pohledu uchazečů o práci jsou změny nejmarkantnější v Karlovarském kraji, který je na tom, co se počtu kandidátů týče, asi nejhůř (práci tu přes Jobs.cz hledá téměř o 47 % a přes Prace.cz o 69 % víc lidí, než tomu bylo loni v červnu). Nejmenší změna se v tomto ohledu odehrála v Moravskoslezském kraji. Práci tu přes Jobs.cz hledá o 15 % a přes Prace.cz o téměř 26 % více lidí.

Kdo místa (ne)nabízí?

V některých profesích hledají firmy nové „přírůstky“ přes Jobs.cz i přes koronakrizi více než minulý rok. Týká se to třeba pojišťovacích poradců (počet inzerátů byl meziročně o 26 % vyšší), zdravotních sester (o 12 % více míst než loni v červnu), vyrostla poptávka například i po specialistech IT bezpečnosti (zhruba o 16 %).

O koho naopak zájem nejvíce ve firmách klesl? O zaměstnance restaurací (meziročně o 76 % méně míst), o číšníky (o 73 % méně míst), recepční nebo kuchaře (obojí zhruba o 60 % méně pozic). Zhruba o polovinu klesl zájem o nové pracovníky back office, obchodní asistenty nebo posily do administrativy.

Podívejte se, jak vypadají inzeráty ostatních, a nechte se inspirovat.

Na Prace.cz není velká poptávka po pracovnících poštovního provozu (těch firmy hledají téměř o 80 % méně), po HR konzultantech (o 70 % méně míst) a zaměstnancích v gastronomických službách. Kdo se tu naopak hledá jak o závod, to jsou pojistní zprostředkovatelé (o 60 % více pozic oproti loňsku), pojišťovací poradci (o 40 % více), realitní makléři (téměř o 30 % více pozic), ale třeba i zedníci (počet míst pro ně narostl oproti loňskému červnu o 21 %).

Obecně se tedy trh práce kvůli koronaviru pořádně zatřásl. To dokládají i všechny tři díly naší Datové snídaně LMC, v nichž si můžete stáhnout pdf i zhlédnout videa.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0