Vzdělávání vývojářů s větším dopadem? Zkuste tematické měsíce, u nás v LMC se více než osvědčily

Tahle věc má u nás už několik let tradici. V tematických měsících jsme našli způsob, jak zadřít vzdělávání vývojářům hlouběji pod kůži. Listopad se nesl ve znamení internetové bezpečnosti a na toto téma jsme měli pro interní týmy několik přednášek, prezentací a workshopů.

Vzdělávání vývojářů

Organizaci tematických vzdělávacích měsíců má u nás pod křídlem Jiří Vomáčka, Head of Software Development. „Děláme spoustu vzdělávacích akcí, školení, online kurzy, konference, sdílecí skupiny, ale chtěli jsme, aby vzdělávání našich vývojářů mělo ještě větší dopad. Tak u nás v týmu Technology z diskuze vzešla myšlenka tematických měsíců, kdy dvakrát do roka vytipujeme téma z praxe, kterému se pak soustředěně a uceleně věnujeme. Kolem tématu se nám daří udělat trochu humbuk a rozvířit debatu. Informace si tak lidé lépe zapamatují a vzdělávání má větší dopad, o což nám šlo,“ vysvětluje Jiří.

Pitváme hackery

Během vzdělávacích měsíců už jsme se věnovali mnoha věcem – provozní infrastruktuře, trendům webového frontendu nebo třeba JavaScriptu. Listopadovým „špekem“ byla bezpečnost. Cílem bylo zvýšit povědomí o internetové bezpečnosti a možných rizicích. „Vzali jsme to z gruntu. Pokud chceme internetovým nebezpečím čelit, musíme pochopit útočníky, zkoumali jsme, o co usilují, jak přemýšlejí a fungují. Pak jsme se podívali na to, jak se jim bránit,“ říká Jiří. Pozvali jsme Michala Špačka, experta na internetovou bezpečnost se zkušeností s etickým hackováním, na programu byl i workshop, kde si vývojáři hackování zkusili. A také interní „oprašovačka“ o nástrojích pro bezpečnost, které u nás máme k dispozici.

Tematický měsíc je vždy zhruba třicetidenní nebo o něco delší vzdělávací období, kdy se v LMC soustředíme na konkrétní téma prostřednictvím přednášek, prezentací a workshopů, které připravují jak zajímaví externí hosté, tak naši kolegové. Vždy jde celkem o čtyři až osm různě dlouhých akcí, které trvají od hodiny po jeden den. Tematický měsíc se koná zpravidla dvakrát za rok. Témata vymýšlíme podle toho, co vývojáře skutečně zajímá a co v praxi řeší. Věnovali jsme se tak už například JavaScriptu, provozní infrastruktuře, trendům webového frontendu nebo internetové bezpečnosti.

Proč to děláme?

  • Vývojáři získají nové či aktualizované znalosti pro svou práci, a to k tématům, o která si sami řeknou.
  • Tím, že se na téma soustředíme celý měsíc (někdy i o kus víc), informace jsou ucelené a lidé si jich více zapamatují.
  • Pokud řešíme nějaké čistě interní téma, mohou si kolegové z týmu připravit prezentaci nebo přednášku, vylezou z komfortní zóny a i tím se učí a rozvíjejí své kompetence.
  • Průběžně přibývají záznamy z akcí a vytváříme si tak slušnou vzdělávací základnu, kterou využíváme i pro nováčky.
  • Vzdělávání je atraktivní lákadlo i pro kandidáty, které ve firmě chceme.

Pokud plánujete tematické měsíce vyzkoušet, a to třeba nejen s vývojáři, máme 5 tipů, jak na to:

1. Dejte si cíl a připravte scénář

Aby taková vzdělávací akce klapla, je podle Jiřího důležité ujasnit si, co od ní chcete, co má lidem přinést a co se mají naučit. Klíčové je mít téma, které je potřeba řešit a je zajímavé, a rozepsat si ho do scénáře. „Témata hledáme v širokém okruhu lidí, ve kterém jsou třeba vedoucí jednotlivých vývojářských týmů a oddělení z Technology. Potřeba vychází přímo od vývojářů z praxe, z toho, co je zajímá, jaké znalosti chtějí získat nebo co si potřebují zaktualizovat,“ popisuje Jiří, jak obsah tematických měsíců krystalizuje.

2. Zapojte lidi, kteří mají zájem

Některá témata pokrýváme interně a přednášek se ujme někdo z kolegů — je to možnost zkusit si připravit přednášku pro ostatní. Jindy zveme externisty, uznávaný host může lidi k akci přitáhnout. „Zapojit lidi, kteří mají zájem, je totiž další důležitá věc,“ připomíná Jiří.

3. Přísahejte na dobrovolnost

Vývojáři se do vzdělávacích měsíců zapojují dobrovolně. „Takové aktivity se lidem nedají vnutit,“ sdílí Jiří svou zkušenost. „Nejlépe fungují, když je postavíme jako nabídku, která reaguje na reálnou poptávku,“ tvrdí. Listopadových akcí se zúčastnilo vždy zhruba čtyřicet až šedesát lidí, což je v našem týmu fajn číslo. Letos byli všichni online, v necovidovém režimu si vyberou, zda přijdou, nebo si pustí vzdáleně stream. A jak Jiří připomíná, je třeba myslet i na dobré načasování, aby si mohli udělat prostor. U nás to nejlépe vychází na jaro a podzim, mimo letní dovolené a Vánoce

4. Komunikujte s byznysem a HR

Podobná akce se dá těžko organizovat bez dobré komunikace. Je potřeba vývojáře k akci přitáhnout, ale také o ní mluvit s lidmi z byznysu. Třeba proto, aby si vývojáři mohli v pracovní době vyčlenit čas. To je podle Jiřího potřeba dobře obhájit, včetně přínosů a důvodů vzdělávání. „Vše stále vysvětlujeme. Vzdělávání se nedá přesně přepočítat na peníze a bezprostřední přínos, časová investice se firmě vyplatí v delším horizontu,“ upozorňuje. Potřeba komunikace i důvěry zároveň platí i pro vztah s HR. Roční vzdělávací plány Jiří s kolegy z HR konzultuje, organizaci tematického měsíce už zastřešuje sám.

5. Skeptiky obraťte zpětnou vazbou

Abyste věděli, co akce účastníkům dala a co a jak uplatní v praxi, sbírejte si od nich pokaždé zpětnou vazbu. My díky ní máme pro další měsíce pádné argumenty pro vzdělání. Dostáváme tak také tipy na další témata nebo inspiraci, co je pro vývojáře ve vzdělávání zrovna atraktivní.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0