Video: Jak zvládly první šok Penny, Alza a IKEA? Inspirujte se

Personalisté v úspěšných firmách nečekali na den, kdy vláda vyhlásila první omezení kvůli epidemii koronaviru. Chystali se s předstihem. Zavedli home office pro stovky lidí na pozicích, kde je to možné, a občas zjistili, že to jde i tam, kde si to ani neuměli představit. V článku najdete první tipy a pro ty další se podívejte na nový webcast „Atmoskop: Firemní kultura v těžkých časech“. S datovým analytikem LMC Tomášem Ervínem Dombrovským si v něm povídaly zkušené HR osobnosti: Jana Petruželová z Alzy, Ladislav Onderka z IKEA a Petr Šrámek z Penny Marketu.

Webcast personalistů velkých firem o koronavirové krizi

Komunikace i nábory online

V Alze, kde teď obratem překonali i vánoční špičku, personalisté okamžitě přešli na online pohovory s uchazeči, zefektivnili online komunikaci v týmech a bez odkladu rozhodli o prioritách. V IKEA zrychlili digitalizaci, a to včetně online náboru. V Penny při náboru pomohlo vládní zrušení vstupních a periodických zdravotních prohlídek, a tak k nim lidé nastupují ve zrychleném režimu klidně i do půl hodiny.

Firemní kultura jako kotva na rozbouřeném moři

„I v personalistice vidíme, co všechno teď jde dělat online. To nám pomůže i do budoucna,“ tvrdí Petr Šrámek z Penny, podle něhož se ukazuje, jak klíčová je u nich firemní kultura. Její součástí je i to, že lidem říkají vše zcela narovinu a důvěřují jim. „Když dáte lidem důvěru, drtivá většina vás nezklame,“ připomíná s tím, že to se teď v Penny ve větší míře učí i týmoví manažeři, kteří byli dříve zvyklí koukat svým lidem pod ruce.

I Jana Petruželová a Ladislav Onderka souhlasí, že právě zdravá kultura, kterou ve firmách budují, je to, co jim v nynější intenzivní době zásadně pomáhá. Podle Ladislava se potvrdilo, že firemní kultura IKEA, soustředěná nejen na samotný byznys, ale i na dopad na komunity, má pevné základy. Alzu zase podpírá její startupový duch.

Pusťte si zbrusu nový webcast Atmoskopu o firemní kultuře v těžkých časech a poslechněte si celý rozhovor zástupců významných firem. Třeba v něm najdete recept na to, jak pomoci své firmě překonat tohle turbulentní období.

Věnujte se lidem i jejich obavám

Kromě toho, že pro své lidi zajišťují dostatek ochranných pomůcek, se Janě, Petrovi a Ladislavovi vyplácí věnovat lidem ve firmě zvýšenou pozornost. Tedy informovat je o všem, co se děje na denní bázi, a také ověřovat, že informace skutečně dostali. Otevřeně s nimi komunikovat, podporovat je, vycházet jim vstříc při plánování směn a nezapomínat, že mnozí teď mají na plný úvazek také na starosti děti. Doporučují určit si kontaktní osoby, kterým mohou zaměstnankyně a zaměstnanci volat v případě obav či stresu.

„Když mají lidé dostatek informací, cítí se bezpečně,“ připomíná Jana. Neméně důležité je využívat ve firmě takové komunikační kanály, jimiž informace protečou ke všem lidem – třeba i k těm, kteří nejsou z povahy své práce stále na mailu. Důležité je zabezpečit i všechnu potřebnou techniku pro práci na dálku a online. A také se nebát udělat chyby, bez nichž se nic nového nenaučíme.

Co teď vstřebáte, už vám nikdo nevezme.

Ačkoliv je situace náročná, Jana, Petr a Ladislav vidí i věci, které jejich firmy pozitivně posunou a jichž by se už neradi vzdávali. V IKEA je to rozšířený online nákup i online vzdělávání zaměstnanců. V Alze si chtějí udržet teoretickou část adaptace nováčků v onlinu, jak to nyní zavedli, a také rychlost, se kterou reagují na to, co se na trhu děje. V Penny Marketu vzrostla sebedůvěra, že to, co dělají, dělají dobře. A učí se větší pružnosti, s níž mohou i výhledově čelit změnám.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0