VIDEO: Jak v LMC porážíme koronavirus? Ptali jsme se našeho ředitele Milana Jasného

Už druhý měsíc se firmy potýkají se situací, kterou nikdy předtím nezažily – některým ze dne na den vypadly skoro všechny příjmy, jiné musely snížit mzdy svým lidem, aby nemusely propouštět. Scénářů teď v praxi vidíme tisíce a ze všech se můžeme něco naučit. Z webcastů Atmoskopu jsme vybrali ty nejzajímavější řečníky a doufáme, že jejich zkušenosti lídrů trhu třeba pomůžou i vám a vašim lidem.

V nejnovějším díle webcastu „Firemní kultura v těžkých časech“ od Atmoskop.cz jsme vyzpovídali rovnou vlastního šéfa, generálního ředitele LMC Milana Jasného. V LMC jsme začali testovat kompletní přechod 100 % zaměstnanců na home office už na začátku března, kdy jsme ještě netušili, že se z testování stane tvrdá realita. Co všechno jsme během prvních týdnů karantény zjistili a vy můžete taky?

Propouštění až na posledním místě

Z průzkumu víme, že 31 % českých zaměstnanců má už nyní nějaké výpadky příjmů, což se na ekonomice výrazně projeví. Proto jsme se zeptali, co se z pohledu firem dá dělat: „V rámci solidarity jsme v LMC přistoupili na nějakou dobu ke snížení mezd, abychom vše zvládli. Pro lidi to bylo přijatelnější než propouštění. Vedlo mě k tomu to, že jsem chtěl dát lidem určitou stabilitu, alespoň na kvartál. Nechtěl jsem je stresovat tím, že každý měsíc bude něco jinak.“

K propouštění jsme v LMC nesáhli ani z byznysového důvodu. „Je příliš brzy na tak závažné rozhodnutí, jako je propouštění. Velmi rychle přišel externí šok a my se musíme na chvíli zastavit, počkat a vyhodnotit ho. Zároveň ale nejde nedělat vůbec nic,“ dodává Milan.

Podle něj je zásadní lidem nejen vysvětlit, jaká opatření je třeba udělat (snížení mezd, zrušení benefitů atd.), ale i konkrétní důvody, PROČ se opatření zavádějí: „Zvolili jsme velmi otevřenou komunikaci, a když predikujeme, že naše tržby klesnou o 50 až 70 %, je jasné, že se můžeme dostat do potíží s cash flow. Transparentně jsme lidem řekli, kolik peněz máme na účtě a kolik očekáváme, že tam bude na konci kvartálu. I další firmy došly k tomu, že otevřená komunikace je to nejlepší, co můžou udělat. Jednak si zachováte důvěru lidí, druhak vědí, co se děje.“

Bude krize trvat ještě dlouho? Jak během ní pracovat s motivací a udržet si nadšení svých lidí? Které trendy v oboru HR se objevují? A zafungovala firemní kultura LMC ve stabilizaci firmy? To se dozvíte v nejnovějším webcastu:

Prozraďte, kolik máte na účtě

Stejně jako nás v LMC dostihl koronavirus i Slevomat. Tři sta zaměstnanců má home office, i u nich došlo k dočasnému snížení mezd na úkor propouštění, a dokonce tu přešli na poloviční pracovní týden. Stejně jako Milan Jasný i CEO Slevomatu Ladislav Veselý razí strategii naprosté upřímnosti: „Otevřeně ve firmě říkáme, kolik peněz spálíme, kolik od nás potřebují investoři apod.“

Některé firmy podobné změny teprve čekají. Pro ty má Ladislav zásadní radu: „Určete si pevný bod a zaveďte otevřenou komunikaci. Ukažte zaměstnancům, co bude znamenat, když vyděláte příští měsíc o polovinu méně. Dejte lidem co nejvíc jistoty. Alespoň jim řekněte, podle čeho se budete rozhodovat, až dojde k určité situaci, a buďte otevření v tom, kolik peněz máte na účtě."

Firmy, které jsme oslovili, jsou pozitivní v tom, že krizi přežijí. V čem se shodují?

  • Snížily mzdy a stoply na určitou dobu benefity na úkor propouštění.
  • Zvolily transparentní komunikaci a staví na důvěře.

A pokud vás zajímají další úspěšné firmy a jejich přístup v téhle turbulentní době, máme pro vás i webcasty se zástupci Komerční banky, Ernst & Young a Piston Rings Komarov nebo Penny, Alza a IKEA. Nechte se inspirovat.

Foto: Václav Jedlička

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0