3 jednoduché způsoby, jak nováčkům usnadnit onboarding, ať už pracujete odkudkoliv

Polovina kolegů je na home office a zapojení nováčků do týmu vám pořád trochu drhne? Nebojte, nejste v tom sami. V hybridním režimu práce je třeba myslet na adaptaci trochu více dopředu. Proto vám přinášíme tři snadné tipy, jak nové lidi seznámit s kolektivem a pracovními rutinami už během posledních fází náboru.

Hybridní onboarding

1. Udělejte maximum už při náboru

Ve fintech společnosti Twisto jedou s ohledem na hybridní režim první onboardingové aktivity už při náboru. „Osvědčilo se nám, když mají kandidáti více schůzek s různými lidmi z firmy. Zapojíme další tři čtyři zaměstnance do několika krátkých, třicetiminutových pohovorů, které každému pomohou individuálně a intenzivně kandidáty poznat,“ objasňuje Renata Salata, Chief Commercial Officer v Twisto. Takové svižnější schůzky jsou hlavně o oboustranném prvním dojmu, poslední fázi pohovorů proto dělají osobně.

Potřebujete nováčky dovzdělat? Ať už si potřebují doplnit znalosti v oblasti soft skills, nebo třeba v digitálních dovednostech, můžete pro ně mít k dispozici online videokurzy Seduo.cz.

Ve firmě se jim taky více než osvědčilo zapojení hiring manažera. Ten se stará o to, aby nový člověk všechno pochopil a ve firmě se aklimatizoval. První dva týdny je hiring manažer s nováčkem v denním kontaktu.

Zapojení hiring manažera v prvním měsíci jsme zavedli po první vlně covidu, kdy hodně lidí odešlo právě proto, že nevěděli, jak se s týmem sžít.

Renata Salata

Twisto

2. Propojte kandidáta se všemi lidmi

HR specialistce Anetě Vopálkové ze Slevomatu se při náboru a onboardingu osvědčila hlavně flexibilita. „Telefon ani notebook osobní schůzku prostě nenahradí. A protože naše výběrka mají zpravidla více kol, alespoň jedno děláme v prostorách našich kanceláří, aby kandidát viděl, v jakém prostředí bude pracovat a jestli se mu tu vůbec líbí,“ říká Aneta. Po takovém seznámení si každý nový člověk projde „onboardingovou cestou nováčka”. V rámci ní absolvuje jedenáct školení, kde se seznámí s manažery všech týmů. Ti mu postupně představí, kdo má ve firmě co na starosti a co jednotlivé týmy dělají.

Setkání s manažery všech týmů probíhá za jakýchkoliv okolností, online nebo offline. Pomáhá to k orientaci ve firmě, lepšímu poznávání kolegů, ale i větší sounáležitosti.

Aneta Vopálková

Slevomat

3. Nechte ho, ať si před nástupem práci vyzkouší

V Reknihách, kde nabírají hlavně brigádníky, začíná výběrko vstupním formulářem a pokračuje pohovorem. „Momentálně všechny pohovory probíhají osobně a neformálně v naší partnerské kavárně Cafe Tone. Chci, aby se zájemce se mnou cítil komfortně a sám sebou,“ říká HR manažerka Tereza Pochylá. Pokud je člověk motivovaný a má dobrou energii, jde na zkušební směnu na pobočce, kde se potká s celým týmem.

Jedna z vedoucích provede nováčka hodinu a půl dlouhou zkušební směnou. Ukáže mu, jak se u nás pracuje, a představí mu tým, aby mohl nasát naši atmosféru už s předstihem.

Tereza Pochylá

Reknihy

Když je výsledkem oboustranná spokojenost, nováčka přivítají ve firemním týmu. „Pak se ho snažíme co nejdříve zapojit do všech našich akcí. Díky multisportce s námi může chodit sportovat, zveme ho na různé reknižní akce a věnujeme mu spoustu dalšího času, aby se u nás cítil příjemně,“ dodává.

Nabrali jste nové talenty nebo aspirující manažery? Nechte je, ať se dovzdělají online a rozvíjí nadále svůj potenciál. Přesně proto jsme na Seduo.cz připravili celou sadu vzdělávacích programů pro všechny typy vašich zaměstnanců.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0