Trh je teď plný zajímavých kandidátů, využijte toho. Poradíme vám

Situace kolem pandemie se pomalu uklidňuje, ale trh práce jede na plné obrátky. Prvotní šok opadl a nastal čas se připravit. O pověst firmy a veřejné hodnocení svých zaměstnanců byste měli pečovat víc než kdy jindy. Na trhu je totiž spousta šikovných lidí, které si můžete ulovit. Jenže jak?

Čas na nábor

V první řadě myslete na to, jak se prezentujete okolnímu světu a kandidátům, kterých je teď spousta, což vidíme na stoupajícím počtu odpovědí na našich portálech. Začněte tím, že si doladíte svůj profil na Atmoskop.cz, největším hodnotícím portálu zaměstnavatelů v Česku.

Jak na to? Firmy mají na Atmoskopu řadu nástrojů, o kterých často nevědí. Poproste zaměstnance o hodnocení, využijete informace z Atmoskopu při náboru, klidně nějaké hodnocení rozporujte, okomentujte nebo obohaťte svůj profil o fotku a logo. Je to jen na vás.

Víte, že Atmoskop má téměř 140 000 hodnocení na 30 000 firem? Že ho minulý rok navštívilo kolem milionu lidí a po třech TV kampaních ho zná více než polovina české populace? Že na něj chodí hledat informace a práci více lidí než před krizí?

Tři důvody, proč byste si měli dát Atmoskop do pucu právě teď:

  1. Spousta lidí kvůli pandemii hledá nové místo. Máte tedy víc než kdy jindy skvělou příležitost ulovit si zajímavé kandidáty, kteří teď na trhu jsou. A čím vzdělanější, zkušenější a specializovanější lidi hledáte, tím více si o vás budou předem zjišťovat. U odborníků hraje kultura firmy při rozhodování velkou roli, na tom krize nic nezměnila.
  2. Lidé chtějí vidět, jak to ve firmě, kam by mohli v budoucnu nastoupit, funguje. Nebo naopak zjistí, že zrovna u vás by jim to vyhovovat nemuselo, a ušetříte si tak vzájemně čas i práci. Berte to jako efektivní „předvýběr“.
  3. Hodnocení, která získáte v současné turbulentní situaci, nezmizí. Zůstanou napořád. Můžete prezentovat i to, že jste z krize vyšli se vztyčenou hlavou a o své lidi jste se dokázali postarat. Žijeme v nové realitě a o reakci vaší firmy se bude psát. Navíc, pokud v téhle době něco uděláte správně, bude to mít ještě větší dopad než kdy jindy a lidé si to budou dlouho pamatovat. Ukažte to světu.

Kdo se bojí, nic nezíská

Pokud jste se na vyladění Atmoskopu ještě nevrhli, protože se třeba něčeho bojíte, vězte, že není důvod. Tady máte odpovědi na nejčastější obavy a mýty, které můžete mít s jeho používáním spojeny.

1. „Hodnotit na Atmoskopu může kdokoliv. Spousta lidí ráda kritizuje a využije toho. Ozvou se jen nespokojení.“

Atmoskop má kodex férového uživatele – právní dokument, který přesně stanovuje rozsah informací, jež se na něm můžou objevit. Každý příspěvek kontrolujeme a zvažujeme, jestli není s kodexem v rozporu. Atmoskop je postavený na ústavním právu každého člověka vyjádřit svůj názor. Pokud na něm uživatelé vyjadřují své postoje a ilustrují je na pozitivních a negativních zkušenostech, je to v pořádku. Pokud ale někdo používá vulgarity, napadá konkrétní osobu nebo vynáší citlivé informace, příspěvek nezveřejníme.

Dáváme přednost hodnocením, která přišla z firemního e-mailu. Pokud uživatel použije e-mail soukromý, požádáme ho o doložení, že ve firmě pracoval (certifikát školení, zaměstnaneckou kartu, odkaz na LinkedIn…).

2. „Na hodnocení nemůžu reagovat a bránit se.“

To není pravda. Naopak, odpovědět je dobré, a to hlavně v případech, kdy se v hodnocení objeví nějaká důvěrná informace. Stalo se nám například, že jsme odstraňovali výši nástupního platu, jehož zveřejňování bylo zakázáno v pracovní smlouvě. Tuhle možnost nemají jen firmy. Kdokoliv může na jakýkoliv příspěvek zareagovat, požádat nás o prověření (vedle každého komentáře je tlačítko „Nahlásit“) nebo ho pomocí hodnocení „palci“ posunout nahoru či dolů.

Kdysi nám dokonce uživatel nahlásil příliš pozitivní hodnocení u jedné firmy a sami další čtenáři poslali toto přeslazené hodnocení pomocí záporných palců dolů.

3. „Já nebo vedení se bojíme, že když své lidi požádáme, aby hodnocení napsali, nebudeme mít dobré výsledky.“

Toho se nemusíte bát. Ukazuje se, že současní zaměstnanci hodnotí dlouhodobě o 20 % pozitivněji než ti bývalí. Z našich čísel vidíme i to, že nejlepší výsledky se získávají právě z interních průzkumů – kdy se do nich spontánně zapojí hlavně lidé, kteří jsou ve firmě spokojení.

4. „Vymažte nás, na Atmoskopu vůbec být nechceme.“

Takhle to nefunguje. Jsme nezávislí a dáváme všem bez rozdílu prostor k tomu, aby se mohli vyjádřit. Atmoskop vnímáme jako účinný nástroj, který vám může pomoci přilákat nové lidi a dát jim příležitost, aby vás poznali. Je třeba se smířit s tím, že tu je a bude i nadále.

Pokud se „oprávněně“ bojíte svých hodnocení, berte to jako motivátor k pozitivní změně. Můžeme vám s ní pomoci.

Atmoskop je super praktický nástroj, pokud personalisté zjistí, jak ho správně používat, a tyto strachy odbourají.

 
Sdílejte