Tolik volna, kolik jen lidé potřebují. Představujeme „happy days“, nový benefit pro zaměstnance LMC

Od začátku letošního roku u nás začíná platit jedna velká novinka – neomezený počet volných dnů. Říkáme jim „happy days“, a to i proto, že lidem umožní lepší skloubení osobního a pracovního života. Abychom vám přiblížili jejich smysl i praktické fungování, probrali jsme vše s naší Employee Guidance manažerkou a iniciátorkou tohoto benefitu Petrou Smetákovou.

Benefit neomezený počet volných dnů

Co jsou to happy days a proč jste je vůbec zavedli?

Už dřív jsme v LMC měli jako benefit různě zaměřené volné dny – na dobro, narozeniny nebo pět dní úplně na cokoliv, které každý mohl využít podle vlastních potřeb. Všechny měly různé parametry, byly hodně účelově vázané a celý systém byl velmi složitý. Proto jsme chtěli přijít s něčím jednodušším a zároveň výjimečným, s něčím, co rezonuje s naší firemní kulturou. A zrovna neomezené volné dny tam dobře zapadly. Víme, že nejlepší firmy na trhu se vždy zaměřují na to, aby jejich zaměstnanci byli zdraví a odpočinutí, což se pak pozitivně podepíše na výsledcích. My tak v podstatě lidem říkáme: „Máte od nás tolik volna, kolik potřebujete, abyste v práci mohli podávat dlouhodobě udržitelný výkon a bylo vám v ní dobře.“

Pro jaké situace jsou určené?

Měla by to být jednorázová, obvykle ne úplně pravidelná akce. Může to být klidně vyzvednutí řidičáku, může to být to, že je mi ráno blbě, oslava narozenin, možnost udělat nějaké dobro nebo třeba první školní den s dětmi.

Snažíme se respektovat, že si lidé práci hodně organizují po svém, a chtěli jsme jim dát možnost brát si volné dny podle toho, jak sami potřebují.

Petra Smetáková

Employee Guidance manažerka

Máte pro happy days nějaká pravidla?

Snažili jsme se mít pravidel co nejméně, jednoduchost deklarujeme, koneckonců, jako náš princip byznysu. Nesvazovali jsme je tím, že nám o nich lidé musí dát vědět třeba týden dopředu. Je to krátká absence, a vliv na provoz proto není tak velký jako v případě delší dovolené. Jediné pravidlo, které jsme zavedli, je možnost vybrat si maximálně tři happy days v kuse za sebou, protože nemají suplovat dovolenou nebo delší neschopenku. Zkrátka nechceme, aby lidi v LMC museli řešit, že nemají dostatek prostoru pro osobní záležitosti, a brali si třeba neplacené volno.

Jak je platíte?

Happy days jsou placené z 80 %. Jde o nadstavbu nad rámec zákonné dovolené, ale nechtěli jsme, aby tam byl nějaký velký rozdíl.

Řešili jste při návrhu happy days, že by je někdo chtěl využívat až moc?

Happy days jsou benefit, který vyžaduje určité pozorovací schopnosti ze strany manažera. Ten by měl být schopen vnímat, jak je lidé čerpají. Věříme, že naši lidé jsou dostatečně soudní, aby si smysl happy days neinterpretovali špatně. V rámci interní komunikace jsme jejich účel opakovaně vysvětlovali všem a jako oporu budeme manažerům poskytovat info o tom, jak benefit zaměstnanci čerpají, aby měli co nejlepší přehled.

Můžu si tedy jako happy day vzít třeba každý volný pátek?

To už by byl zkrácený úvazek. Pravidelná opakovanost by byla v rozporu s duchem tohoto benefitu. Vůči manažerům jsme vyslali signál, že nějaká interpretační šedá zóna může vzniknout, takže ve chvíli, kdy si nebudou něčím jistí, budeme to s nimi diskutovat a řešit. S happy days jako takovými jsme se inspirovali hlavně v prostředí IT firem, kde už s tím nějakou zkušenost mají, a tam je drtivá většina lidí využívá správně. Kvůli několika výjimkám, kdy si takový benefit zaměstnanci špatně vyloží, nemá smysl benefit zpřísňovat nebo omezit pro většinu.

Volné dny implikují potřebu důvěry a zodpovědnosti. Nejde je aplikovat v každé firmě.

Petra Smetáková

Employee Guidance manažerka

Přiměly vás k zavedení takového benefitu třeba i změny spojené s covidem?

Pracovní rytmus se kvůli covidu dost změnil, pracujeme hodně v hybridním režimu a víc času si lidé organizují sami a mimo kanceláře. Jako alternativu k happy days jsme zvažovali volný jeden pátek v měsíci, ale nakonec právě míra flexibility rozhodla pro happy days. Prostě ve středu si volný pátek nevyberete a navíc by touto alternativou do systému volných dní, kterých jsme už tak měli několik druhů, přibyl ještě další. To už by pak nešlo ruku v ruce s principem jednoduchosti, který se v LMC snažíme praktikovat.

Máte ještě další benefity, které mají lidem umožnit lepší skloubení osobního a pracovního života?

Benefity jsme postavili na několika tematických okruzích a letos jsme zacílili hlavně na zdraví a relax. V rámci péče o zdraví jsme se aktuálně zaměřili hlavně na psychickou pohodu. Z našich průzkumů víme, že lidé častěji než dříve cítí určité přetížení nebo stres. Do toho se ještě přidává covid, péče o starší rodiče nebo děti. Za ty dva roky toho bylo opravdu hodně a my lidem chceme dát bezpečný prostor, kde za ně sice problémy nevyřešíme, ale pokud bude třeba, chceme jim nabídnout kvalitní cestu k pomoci. Za tím účelem jsme si jako dodavatele vybrali firmu Soulmio, která svůj koncept staví na několika pilířích. Základem je vzdělávací báze, která obsahuje webináře na různá témata, relaxační a meditační cvičení a celou řadu dalších aktivit a informací. Součástí programu je také možnost terapeutických konzultací, a nemusí to být vždy jen na krizové stavy. Třeba noví manažeři často během covidu řešili, že se jim v nové roli nezačínalo dobře. I v tomhle dokáže Soulmio pomoct. Nicméně ať už jde o dovolenou, volné dny navíc, nebo o zdraví, chceme jako zaměstnavatel dát lidem hlavně vědět, že nám na nich záleží.

 
Sdílejte