Technology

Někdo zvenčí si občas při zběžném pohledu myslí, že LMC je personální agentura. Pravdou ale je, že jsme technologická firma. Proto není divu, že jsme hned druhé největší oddělení LMC, aktuálně nás je kolem 100.

Staráme se o vývoj a běh všech produktů LMC a jsme parťáci pro oddělení Strategy & Business Development. Pečujeme také o naše servery (dnes již pouze virtuální) a databáze a podporujeme technicky naše kolegy. Baví nás neustále používat nové technologie (pokud to dává smysl) a snažíme se dosahovat nadstandardní kvality.

Jaké oblasti zastřešujeme?

Software development

Velký tým čítající kolem 60 vývojářů (včetně několika delivery manažerů). Vyvíjí naše viditelné produkty, jako je Jobs.cz, Teamio, Seduo apod. Vývojáři řeší celý životní cyklus produktů. Spoluvytváří zadání, navrhují aplikační architekturu, mají na starosti samotný vývoj, kontrolu kvality, integraci a deployment i provozní aspekty. Naši lidé mají obvykle široký záběr přes různé technologie i vývojářské disciplíny. Společně s kolegy z Businessu tvoří základ produktových týmů.

Research and Development (R&D)

Tým zhruba 10 kolegů, který zvyšuje našim produktům inteligenci. Tu umělou. Ale psst… kluci z R&D tento pojem nemají rádi. Jde samozřejmě o strojové učení.

Architecture

Dalších zhruba 10 lidí řeší věci, které jdou napříč více (nebo rovnou všemi) vývojářskými týmy. Někdy „jen“ definují, jak se mají některé věci dělat, aby dávaly smysl z pohledu firmy jako celku. Ale nebojí se ani „ušpinit si ruce“ a něco naprogramovat.

IT Operations

Skupina lidí, co navrhuje a udržuje veškerou naši infrastrukturu a provoz. Systemáci mají na starost naše cloudy, virtuální servery a převážnou většinu používaných technologií. Support se stará o IT blaho našich zaměstnanců a interní systémy mají pod palcem… no přece interní systémy.

Security

Dvoučlenné družstvo, které poskytuje produktovým týmům know-how a nástroje pro vývoj bezpečných služeb. Do budoucna chceme v této oblasti ještě růst.

Jak to u nás funguje?

  • Produktové týmy mají velkou míru volnosti a důvěry při vývoji produktu. Sami se organizujeme, všichni vědí, co je třeba dělat. Důležitý je výsledek, ale dojít k němu můžeš, jakkoliv chceš.
  • Každý má možnost říct svůj názor a vyjádřit se k tvorbě a nastavování produktů.
  • Využíváme nové technologie a přístupy a klademe důraz na kvalitu. Takže například pokrytí funkcionality automatickými testy je součást požadavku na přidání této funkcionality.
  • Funguje tu dobré řízení procesů – agile metodika tady opravdu žije. A opravdu to není agilní chaos či cochcárna. Sprint planning, ranní stand-up, retrospektiva, osobní odpovědnost...
  • Máme skvělý kolektiv, jsou tu super lidi. Prostě nám dělá radost, když kolegům uděláme radost.

Na druhou stranu je dobré vědět, že…

  • Spolupráce je důležitá, nejde si jen potichu sám dělat svoji práci.
  • Respekt k názorům ostatních je nutný, i když se ti nebudou třeba líbit.
  • Sázíme hodně na spolupráci a komunikaci. Týmovou i mezitýmovou. Sice se snažíme i o psaní dokumentací, ale situací, kdy je třeba se zvednout a zajít pokecat s kolegou z jiného týmu, je více než dost.

Jaké technologie používáme

Je jich opravdu hodně, takže třeba namátkou:

PHP + Symfony, JAVA (+ Spring Boot, Wicket), React, React Native, Python, PostgreSQL, Mongo, Aerospike, HAProxy, Puppet, Jenkins, GIT/Bitbucket, Docker, Nomad, Vault, Jetbrainí IDE dle jazyka a spoustu dalších…

Osobní počítače

Windows 40 %

Linux 34 %

Mac 25 %

kombinace 1 %

Telefony

Android 67 %

iOS 27 %

pevná linka 6 %

Co pijeme, když chceme slavit

Hlavně sekt 33 %, rum 20 % a víno 6 %. A taky máme rádi zmrzlinu.

Co nás baví kromě technologií…

Pistolky Nerf, motokáry, deskovky, Counter Strike týmový turnaj, alkohol a jídlo, šipky, fotbálek, kolo, karetní hra Exploding Kittens, filmy, seriály a samozřejmě litry čaje.

Co říká o Technology Ondra, který ho vede?

Jaké jsou principy, podle kterých Technology řídíš?

Každý den dělejme věci lépe než včera. A stále se snažím, abychom všichni viděli za každým technologickým cílem jeho businessový přínos.

Co podle tebe děláte v Technology dobře?

Ve skutečnosti děláme hrozně moc věcí hrozně dobře. V mnoha věcech jsme koncepčně, nebál bych se říci, na světové úrovni. My si dnes pokládáme otázky, které ještě jiné firmy ani nenapadly. Tím myslím třeba pokrytí aplikací automatickými testy tak dobře, že na ně při releasech zcela spoléháme – nemáme žádné dedikované testery / QA oddělení (nevím o velké firmě, která by to tak měla) a můžeme dělat releasy fakt rychle (v roce 2018 jsme udělali přes 1600 releasů a pak jsme to přestali počítat). To je super v tom, že to k LMC přitahuje fakt šikovné lidi, kteří se chtějí učit stále nové věci a nespokojí se se statem quo.

Líbí se mi, že jako vývojáři jsme blízko reálných problémů, které řešíme. Máme možnost účastnit se uživatelských testování a průzkumů nebo i schůzek s klienty. Můžeme tak mít velmi dobrou představu o tom, co je potřeba v produktu udělat. Pak z toho cítím, že má ta práce smysl.

Sdílejte
 
Chcete se učit přes video v pohodlí domova?
0