Sommelier, psycholog, úča... která povolání HRisté dělají, aniž by si to uvědomovali

Práce v HR je pestrá. Personalista vykonává vlastně několik povolání najednou. Musí být trochu krotitel dravé zvěře, trochu diplomat a při luštění životopisů někdy i grafolog. Řemesel, která ovládá, jsme objevili celkem 13. Možná se v nich najdete i vy. Takže kdo všechno profík z HR vlastně je?

HR povolání

Psycholog

Poslouchá strasti zaměstnanců a tváří se empaticky, i když ví, že si za spoustu věcí můžou sami. Antidepresiva jim předepsat nemůže, tak nabízí soucit, podporu a lidem ve stresu doporučuje zhluboka dýchat.

Uklízeč

Občas musí zamést pod koberec průšvihy kolegů. No a když po vánočním večírku zůstanou skleničky na stole, kdo se asi obětuje, aby je po ostatních uklidil?

Policista

Kontroluje dodržování pravidel a vede náborové výslechy. Jestli v nich bude zlý polda nebo hodný polda, záleží na tom, s jakým zpožděním kandidát dorazí.

Kouč

Motivuje kolegy k lepším výkonům a probouzí jejich vnitřní potenciál. A to někdy i tehdy, když tam žádný není.

Soukromé očko

Občas se po něm chce, aby vypátral, kdo komu vypil v kuchyňce colu. Kdo nechal dva roky v lednici krabičku s gulášem. Kdo neumyl nádobí. Kdo pořád vypíná klimatizaci. Kdo...

Kryptolog-grafolog

Luští životopisy, mnohdy napsané v nerozluštitelném zašifrovaném kódu. Své schopnosti pak využije i při překladu příkazů managementu do lidštiny.

Rozluštili jste něco zajímavého v životopise a nechcete na to zapomenout? Udělejte si prostě poznámku v Teamiu, ať na nic nezapomenete.

Krotitel dravé zvěře

Když se někdo v práci chová jako predátor, šelma nebo vrčí na každého kolem, koho asi zavolají, aby ho zkrotil?

Reklamní textař

Někdo ten intranet naplnit CSR zprávami a firemními nařízeními musí. A ještě to má znít hezky a pro lidi lákavě.

Sommelier

Při náboru musí umět poznat výběr z hroznů. A kdekdo mu tvrdí, že tu nejlepší šťávu ze sebe lidi vydávají, když jsou drceni. Ale to v něm pak něco vykvasí a má co dělat, aby nevypěnil.

Dealer (cukru)

Od HRisty se často čeká, že udělá zaměstnance spokojenými, když je nějaký průšvih. Nejrychlejší cesta k tomu je rozdávání čokoládiček.

Věštec

Vždycky, když si někdo zase přijde říct o zvýšení mzdy, musí věštit z křišťálové koule jako Jolanda. Vyčíst z ní, jaká částka ještě bude pro vedení únosná a pro zaměstnance dostatečná a motivující.

Chcete nechat své zaměstnance promlouvat do firemní kultury? Zeptejte se jich pomocí chatbota Arnolda třeba na to, jaké benefity by očekávali a nejvíce ocenili.

Pedagog

Stará se o firemní vzdělávání s vidinou, že mu za tu práci jednou někdo poděkuje. Ti nevděčníci kolem si toho ale obvykle vůbec neváží.

Vyhazovač

To je asi nejmíň oblíbená role. Ale někdy je holt třeba.

 
Sdílejte
Nejsou vaše inzeráty diskriminační?
0