Sommelier, psycholog, úča... která povolání HRisté dělají, aniž by si to uvědomovali

Práce v HR je pestrá. Personalista vykonává vlastně několik povolání najednou. Musí být trochu krotitel dravé zvěře, trochu diplomat a při luštění životopisů někdy i grafolog. Řemesel, která ovládá, jsme objevili celkem 13. Možná se v nich najdete i vy. Takže kdo všechno profík z HR vlastně je?

HR povolání

Psycholog

Poslouchá strasti zaměstnanců a tváří se empaticky, i když ví, že si za spoustu věcí můžou sami. Antidepresiva jim předepsat nemůže, tak nabízí soucit, podporu a lidem ve stresu doporučuje zhluboka dýchat.

Uklízeč

Občas musí zamést pod koberec průšvihy kolegů. No a když po vánočním večírku zůstanou skleničky na stole, kdo se asi obětuje, aby je po ostatních uklidil?

Policista

Kontroluje dodržování pravidel a vede náborové výslechy. Jestli v nich bude zlý polda nebo hodný polda, záleží na tom, s jakým zpožděním kandidát dorazí.

Kouč

Motivuje kolegy k lepším výkonům a probouzí jejich vnitřní potenciál. A to někdy i tehdy, když tam žádný není.

Soukromé očko

Občas se po něm chce, aby vypátral, kdo komu vypil v kuchyňce colu. Kdo nechal dva roky v lednici krabičku s gulášem. Kdo neumyl nádobí. Kdo pořád vypíná klimatizaci. Kdo...

Kryptolog-grafolog

Luští životopisy, mnohdy napsané v nerozluštitelném zašifrovaném kódu. Své schopnosti pak využije i při překladu příkazů managementu do lidštiny.

Rozluštili jste něco zajímavého v životopise a nechcete na to zapomenout? Udělejte si prostě poznámku v Teamiu, ať na nic nezapomenete.

Krotitel dravé zvěře

Když se někdo v práci chová jako predátor, šelma nebo vrčí na každého kolem, koho asi zavolají, aby ho zkrotil?

Reklamní textař

Někdo ten intranet naplnit CSR zprávami a firemními nařízeními musí. A ještě to má znít hezky a pro lidi lákavě.

Sommelier

Při náboru musí umět poznat výběr z hroznů. A kdekdo mu tvrdí, že tu nejlepší šťávu ze sebe lidi vydávají, když jsou drceni. Ale to v něm pak něco vykvasí a má co dělat, aby nevypěnil.

Dealer (cukru)

Od HRisty se často čeká, že udělá zaměstnance spokojenými, když je nějaký průšvih. Nejrychlejší cesta k tomu je rozdávání čokoládiček.

Věštec

Vždycky, když si někdo zase přijde říct o zvýšení mzdy, musí věštit z křišťálové koule jako Jolanda. Vyčíst z ní, jaká částka ještě bude pro vedení únosná a pro zaměstnance dostatečná a motivující.

Chcete nechat své zaměstnance promlouvat do firemní kultury? Zeptejte se jich pomocí chatbota Arnolda třeba na to, jaké benefity by očekávali a nejvíce ocenili.

Pedagog

Stará se o firemní vzdělávání s vidinou, že mu za tu práci jednou někdo poděkuje. Ti nevděčníci kolem si toho ale obvykle vůbec neváží.

Vyhazovač

To je asi nejmíň oblíbená role. Ale někdy je holt třeba.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0