Sestavte náborový tým, se kterým budete vyhrávat!

Stejně pečlivě, jako se vybírají hráči do hokejového nároďáku, je potřeba poskládat i náborový tým. Každé firmě totiž sedne něco trochu jiného. Dali jsme proto dohromady tři osvědčené způsoby toho, jak si role ve firmě rozdělit, aby pro vás hledání nováčků byla hračka.

Role při náboru

V naprosté většině firem jeden člověk nábor neodmaká. Do výběru nového kolegy obvykle vstupují i další pomocníci a z náboru se stává týmová hra. Nejčastěji se do ní zapojuje teamleader. Jindy se vám bude hodit kolega, ať už na krátkodobý zástup, nebo že si od vás přebere třeba i celý kus náborového procesu. Rozdělte si jednotlivé role smysluplně.

1. Kryjte manažerovi záda

Občas je na místě předat otěže těm nejpovolanějším, tedy příslušnému manažerovi. Pokud je v náboru správně proškolený, může ho dokonce do jisté míry vést sám. Obzvlášť při náboru úzce zaměřených specialistů je kontakt s přímým nadřízeným klíčový a žádoucí od první chvíle. Třeba zkušenější programátory může komunikace s někým, kdo jejich práci nerozumí, už od začátku odradit.

Abychom tento způsob spolupráce usnadnili, přidali jsme do Teamia novou roli Liniový manažer, který komunikuje s uchazeči. Teamleader tak může uchazeče v náborové aplikaci například zamítnout, rovnou ho pozvat na pohovor, nebo mu odepsat. Vy jako HR pak budete mít o manažerově postupu neustále přehled a můžete mu být k dispozici třeba pro administrativní či jiné praktické záležitosti.

Vzdělávejte manažery a nebojte se jim do rukou svěřit větší zodpovědnost za výběr či kontaktování kandidátů.

2. Ve dvou se to lépe táhne

Model personalista–manažer je evergreen HR oboru. Můžete se ho chytnout v menší i větší firmě a nešlápnete vedle. Funguje na principu, kdy personalista vede celý nábor sám a manažer pouze pomáhá s hodnocením kandidátů, případně se účastní výběrového řízení, aby měl ponětí o tom, kdo do týmu nastoupí. A na co byste si při zvolení této sestavy měli dát největší pozor?

  • Klíčem tady je vaše fungující vzájemná komunikace.
  • Vysvětlete tedy manažerovi, co od něj očekáváte a v jakém časovém horizontu.
  • Požadavky na kandidáta sepište společně.
  • Na pohovor se připravte a neskákejte si do řeči.
  • Pohovor nezapomeňte společně vyhodnotit.

V Teamio PRO můžete kolegům přiřadit potřebné role a sestavit si tak celý náborový tým. Udržíte si kontrolu nad průběhem náboru a usnadníte si vzájemnou spolupráci. Vyzkoušejte si to na měsíc zdarma.

3. Silný tým pro nábor ve velkém

Větší firmy ve spolupráci můžou jít ještě dál. Není výjimkou, že se na náboru podílí teamleader a hned několik personalistů, kdy každý má odpovědnost za trochu jinou část. Jak to funguje v praxi? Za celý průběh náboru je obvykle zodpovědný HR manažer, který ostatním vytyčí mantinely spolupráce. Teamleader například pomůže s výběrem uživatelů a další personalista odbaví část pohovorů.

Teamio je vybavené i pro tyhle případy. Když máte Teamio PRO 50+, můžete začít hned s přidělováním rolí. Vhled do statistik, možnost úprav nastavení Teamia zůstane pouze vám. Kolega náborář získá přístup k uchazečům, bude s nimi moct komunikovat a uvidí všechny naplánované i proběhlé pohovory. Do společného kalendáře pak uvidí i liniový manažer, který může pomoci s hodnocením uživatelů.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0