Když se podíváme na čísla z unikátního výzkumu, který jsme pro vás připravili, vidíme, že čtvrtina lidí považuje za velmi pravděpodobné, že o práci přijdou. Další třetina přiznává, že tahle možnost reálně existuje a jen dvě pětiny dotázaných se necítí ohroženy. Jak to vypadá podrobněji?
Největší obavy o svou budoucnost mají OSVČ, zaměstnanci jsou o něco chráněnější. Nejohroženěji se cítí lidé v sekundárním a terciárním sektoru, tedy ve výrobě a průmyslu nebo obchodu a službách. Výrazně menší strach mají odborníci v IT, poradenství nebo vědě a výzkumu. Obecně pak lidé s vyšším vzděláním, kteří věří, že budou i nadále zapotřebí.
„Je zajímavé, že i ve výrobě a průmyslu, kde ještě firmy do značné míry nepropouštějí a některé z nich jen na čas omezily či pozastavily výrobu, si lidé uvědomují, že by se firmě dlouhodobě dařit nemuselo. Neberou jako samozřejmost, že se vše rozjede tak jako předtím. Říkejte proto svým zaměstnancům, jak na tom jste a jak situaci vidíte do budoucna. I kdyby to neměly být jen samé dobré zprávy,“ radí firmám datový analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský.
Podle toho, jak se ke svým lidem v současné krizi zachováte, vás budou hodnotit i v budoucnu. A online recenze zaměstnavatelů budou existovat i v době, kdy se znovu začne ekonomice vést líp. „Velké téma ve firmách teď bude ujištění a mírnění obav o ztrátu práce, pokud má firma vyhlídku, že to celé přežije (a většina firem ji opravdu má). Není to tak, že pečovat o lidi se vyplatí, jen když se daří. Teď se ukazuje charakter firem a jaký vztah se svými lidmi mají. I když ne všichni jsou v tuto chvíli stoprocentně ve svých rolích užiteční a možná bude muset část firem výhledově propouštět,“ upozorňuje analytik.
Spousta lidí, kteří se bojí o práci nebo o ni dokonce přijdou, se bude rozhlížet po nové. Pokud u vás ve firmě dlouhodobě postrádáte některé pozice, máte dnes větší šanci je obsadit. Uchazeči v této době obzvlášť ocení, když jim nabídnete práci v zaměstnaneckém poměru a na dobu neurčitou. S našimi službami oslovíte více než 80 % všech lidí, kteří v ČR hledají práci.
Nejmenší obavy o ztrátu práce panují ve státním sektoru, o něco méně jistoty mají lidé v nadnárodních firmách, u soukromých českých podniků se dnes zaměstnanci cítí jisti nejméně.
Na co byste ale z pozice zaměstnavatele neměli zapomenout, jsou ti nejloajálnější, a přitom nejvíce opomíjení pracanti. Nejohroženěji si totiž připadají starší zaměstnanci 55+. O práci mají stejné obavy jako další zranitelná skupina – lidé s nejnižším vzděláním nebo bez maturity. Obecně tedy můžeme říci, že rozdíly, které dělily staré od mladých a vzdělané od méně vzdělaných, se v důsledku krize ještě prohlubují.
Zajímá vás i to, jak jsou na tom peněženky zaměstnanců během pandemie? To se dočtete tady. A pokud chcete výsledky celého výzkumu, který se vám v praxi bude hodit, koukněte se na Datovou snídani.
Lidé ve vyšším produktivním věku byli vždy těmi posledními, na které se pamatovalo, když se daří, a jsou často prvními na ráně, když se nedaří. „Obecně si jich firmy méně váží. Připomínám, že jsme rychle stárnoucí populace, a pokud by tihle lidé teď byli vytlačení z pracovního trhu a dostali se do předčasných důchodů, budou nám zoufale chybět v době, kdy se ekonomika oživí. Do pěti let nám ubyde 200 tisíc zaměstnanců a zřejmě i zahraniční pracovníci. Nezapomínejme proto na starší zaměstnance. Pořád platí, že jsou to ti nejloajálnější,“ upozorňuje Tomáš Ervín Dombrovský.