Rodičovství něco stojí. Zvažte proto příspěvky na volnočasové aktivity, které se lidem vyplatí

Zvednout mzdu není jediný způsob, jak v době vysoké inflace a rostoucích cen energií zaměstnankyně a zaměstnance finančně podpořit. Chytře k tomu využijte benefity, které míří na celé rodiny, a to včetně dětí různého věku.

Benefity pro rodiče

Kdybychom se na to dívali čistě racionálně, je výchova dítěte vlastně pro milionáře. Podle aktuálního červnového odhadu, který zveřejnil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, letos výchova dítěte o 200 tisíc korun zdražila. Do potomkových osmnáctin tak vyjde odhadem alespoň na 1 800 000 korun. Podle věku dítěte se započítává mimo jiné i školka, školní pomůcky, kultura nebo různé kroužky, za které rodiče vydají ročně minimálně tisíce. Prostřednictvím (nejen) volnočasových benefitů se tak zaměstnavatelé mohou postarat nejen o work-life balance svých lidí, ale také jim přímo šetřit peněženku.

Z Cafeterie si každý vybere na míru

Cafeterie je v benefitech evergreen. Její výhodou je široká nabídka, ze které si vybere každý podle svého zájmu, chuti i rodinné situace, ať už děti má, nebo ne. Cafeterií, nadupanou kulturními, sportovními, zážitkovými a jinými volnočasovými aktivitami, nestřelíte vedle. Příklad z praxe? Firma Bosch, která ve svých dvou největších výrobních závodech v Českých Budějovicích a v Jihlavě zaměstnancům příspěvky do Cafeterie poskytuje, což patří k nejoblíbenějším benefitům. „Například v Českých Budějovicích již její nabídku využilo 85 % zaměstnanců,“ prozrazuje Kristýna Nováková, Corporate Communications Specialist pro Česko a Slovensko ve společnosti Robert Bosch odbytová. Na výběr jsou služby z oblasti zdravotní péče, cestování, sportu, kultury, vzdělávání i zážitkové aktivity, velká část nabídky je využitelná jak pro zaměstnance, tak pro jejich rodinné příslušníky.

Máte ve firmě kladný vztah ke stávajícím maminkám a tatínkům? Tak je nechte vás ohodnotit na Atmoskopu, protože právě oni vám mohou pomoci přilákat do firmy další vhodné kandidáty.

Sport přes firmu, a to i pro děti

Přístupů, jak ještě víc podpořit sportování, a to i s dětmi, je víc. Bosch má pro své lidi v Jihlavě také vyblokované kapacity v plaveckých bazénech, fitness i wellness centrech nebo na ledových plochách pro bruslení. Zaměstnanci mohou využít i zprostředkování Multisport karty a někteří už si ji nechali zařídit i pro svou rodinu, další zase hlavně pro děti.

Peníze na tábory nebo rovnou firemní příměšťák

Mezi benefity můžete zařadit příspěvek na dovolenou, nebo se naopak víc zaměřit právě na děti v době, kdy musí rodiče pracovat. V ČEZu pro děti svých zaměstnankyň a zaměstnanců organizují příměstské tábory v elektrárně. Letos se jen v Temelíně vystřídalo devadesát dětí od 3 do 15 let. Pro rodiče je to pomoc s vyžitím dětí během letních prázdnin a děti mají zároveň možnost nahlédnout do práce svých rodičů. „Letní prázdniny pro nás patří k nejnáročnější části roku. Běží odstávka a naši pracovníci i dodavatelé jsou hodně vytížení, řada z nich má omezený prostor pro vybrání dovolené. Proto se snažíme zaměstnancům s menšími dětmi pomoci s jejich hlídáním,“ popisuje Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Tábor se naplnil už s půlročním předstihem a pro velký zájem bylo nutné přidat třetí turnus. Bosch v Jihlavě řadu let pro děti zaměstnanců zprostředkovává letní tábory externích zážitkových agentur. „Příspěvek ve výši 2000 korun každoročně využívá na 200 dětí našich zaměstnanců,“ říká Kristýna Nováková.

TIP: Zabavte děti i při důležitých firemních akcích

Jak se postarat o děti, když jsou rodiče v práci, může být téma i o víkendech nebo při velkých firemních akcích, které vždy nekopírují běžnou pracovní dobu. Není od věci nabídnout třeba při důležitém celofiremním meetingu hlídání a aktivity pro děti. Obzvlášť pokud je ve firmě hodně rodičů, pro které by podobná akce jinak znamenala zásadní komplikaci a výdaj navíc za hlídání.

Firemní akce a rodinné dny

Do benefitů dnes spadají i mnohé teambuildingy a setkání zaměstnanců, kde se tmelí kolektiv při dobrém jídle a zábavě. Některé akce jsou jen pro zaměstnance, další ale i pro jejich rodiny – třeba dny otevřených dveří, Family Days a jiné akce. „V letošním roce to u nás bylo například na oslavách výročí 30 let Bosche v Českých Budějovicích,“ uvádí Kristýna Nováková. Děti si užijí a kdo ví, třeba ty větší ve firmě objeví i svého budoucího zaměstnavatele.

Příspěvky na dětské kroužky a mimoškolní aktivity

Mezi zaměstnanecké benefity je možné zařadit také konkrétní příspěvky na dětské aktivity nebo slevy na ně. V době, kdy se zdražuje snad všechno, na co pomyslíte, a začátek školy s nákupem školních pomůcek je za dveřmi, je to další způsob, jak dát zaměstnancům najevo, že vám na nich záleží. Inspirativní je příklad Univerzity Hradec Králové, kde se v benefitech objevují přímo inhouse organizované kroužky pro děti se symbolickým finančním rodičovským příspěvkem nebo možnost slev na další mimoškolní aktivity, například pod hlavičkou Českého Zálesáka. Zároveň má univerzita vyjednané další slevy, které mohou zaměstnanci využít, ať už jde o nákup dětského sportovního oblečení, nebo koupi knih.

Benefity hrají roli už v náboru

Uchazeči při hledání nového zaměstnání posuzují i nabízené benefity, a tak může smysluplné poskládání benefitů napomoci už v náboru. „Domníváme se, že zaměření firemních benefitů na sport, kulturu a zábavu vypovídá o přístupu zaměstnavatele k work-life balance, proto je jejich nabídka u nás bohatá a rozšiřuje se,“ uzavírá Kristýna Nováková.

 
Sdílejte