Psychologická poradna: Co dělat, když zaměstnanci nechtějí zpátky do kanceláří?

Pandemie pomalu utichá a firmy obnovují běžný režim. Jenže ne všem zaměstnancům se taková změna líbí, jsou dokonce i takoví, kteří by radši dali výpověď, než aby se vrátili. Co s tím? A jak s lidmi komunikovat, když je v kanceláři potřebujete? Obrátili jsme se na mentorku a terapeutku Janu Neuwerthovou Šmýdovou, která se mimo jiné zabývá i vztahy ve firmě.

Když zaměstnanci nechtějí do kanceláře

Jak by měla firma návrat do kanceláří odkomunikovat?

V ideálním případě by měl být návrat do kanceláří postupný proces, ať mají zaměstnanci možnost přivyknout si na nový režim. Doporučila bych vést o návratu dialog a vyjít zaměstnancům vstříc, a pokud to jde, možnost částečně pracovat z domu ponechat. Některým z nich se totiž mohlo osvědčit, že jsou v klidu domova produktivnější. Potvrzují to i výzkumy, které přišly s tím, že pokud je mozek v klidu, navazují se mezi jeho buňkami nová spojení a přicházejí nové nápady.

Doporučila bych vést o návratu dialog a vyjít zaměstnancům vstříc, a pokud to jde, možnost částečně pracovat z domu ponechat.

Jana Neuwerthová Šmýdová

mentorka a terapeutka

Někteří lidé se do kanceláří nemusejí chtít vrátit. Má je firma přesvědčovat?

Zde záleží, jestli je návrat zaměstnanců pro fungování firmy skutečně důležitý. Jestliže má zaměstnavatel pro návrat pádné argumenty, není na to moc co říct – své zaměstnance jimi přesvědčí. Pokud však chce mít svoje lidi především pod kontrolou, velký ohlas to u nich mít nebude. Má zaměstnavatel zkušenost z doby pandemie s tím, že by se zaměstnanci vyhýbali plnění svých povinností? Jestli ano, důsledky mají dopadnout na tyto zaměstnance, ne na všechny. Jestli firma do pandemie fungovala tak, že dohlížela, řídila a kontrolovala, doporučila bych transformaci firmy od řízení lidí k řízení úkolů a cílů.

Jak by takový přechod měl vypadat?

Je to sice delší proces, při kterém záleží na velikosti firmy, ale v posledních měsících jsme si všichni vyzkoušeli, že když je potřeba se přizpůsobit, lidé se dokážou rychle učit a adaptovat. Z dlouhodobého hlediska se tento model vyplatí – dosáhnete vyšší produktivity, udržíte si svoje pracovníky a na prostojích ušetříte mzdové náklady. Odvaha managementu celý postup nastartovat se projeví na výsledcích firmy v řádu měsíců.

Některým lidem po roce doma možná jenom schází trochu motivace. Pomozte jim ji najít i s kurzy na Seduo, aby pracovali efektivně jako dřív.

Introverti, ale i někteří extroverti si za poslední rok zvykli na úplně jiný, klidnější typ práce. Není pro firmu svým způsobem výhodnější, když budou v tomto režimu fungovat i dál?

To samozřejmě nelze takhle paušalizovat. A také ne všichni zaměstnanci měli doma klid na práci. Pokud ale zaměstnanci prokazatelně lépe pracují z domova, proč toho nevyužít? Argumentem pro navrácení do kanceláří bývá práce v týmu. Ano, někdy je prospěšné, když se tým sejde. Bylo však zjištěno, že pokud se očekávají výsledky od skupiny zaměstnanců, člověk jako jednotlivec často sníží svůj výkon, aniž by si to uvědomoval. Nebude totiž hodnocen sám za sebe, ale v rámci celé skupiny. Efektivnější je, když každý nejdřív pracuje sám, přinese do týmu svoje nápady a teprve pak je zpracuje celý tým.

V souvislosti s návratem do kanceláří bych apelovala na dialog mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

Jana Neuwerthová Šmýdová

mentorka a terapeutka

Zaměstnanec poslechne vedení a vrátí se do kanceláře, i když nechce. Dá se nějak zabránit tomu, aby pak ve firmě vytvářel špatnou atmosféru?

Jestliže se jedná o ty, kterým práce o samotě vyhovovala a kteří si na ni zvykli, může je čekat demotivace. Zde bych znovu apelovala na dialog mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Je důležité respektovat potřeby a nově nabyté zkušenosti zaměstnanců. Takový investovaný čas se vyplatí – doba je náročná sama o sobě, a čím víc si budeme vycházet vstříc, tím lépe. Vaši lidé to ocení.

Dělá vašim zaměstnancům potíže zvyknout si na hybridní režim, kdy pracují střídavě z domova a z kanceláře? Dejte jim možnost osvojit si základy psychohygieny třeba v praktických online videokurzech.

 
Sdílejte