Psychohygiena pro každý den: Co může udělat HR pro duševní zdraví pracovníků?

Nejen životní styl, osobní život a fyzické zdraví hrají velkou roli v psychické pohodě každého člověka. Je to také práce, která je významnou součástí každodenního života. Co se dá v tomto ohledu udělat pro zachování duševního zdraví a pro vyrovnanou psychiku?

Psychohygiena pro HR

Když nepracujeme z domova a docházíme do zaměstnání, trávíme na pracovišti více času než doma se svými blízkými. Je proto žádoucí, aby tu panovala pohoda. Jestliže tomu tak není, je zaděláno na problém. Studie ukazují, že 60 % lidí zažívá zhoršení duševního zdraví v souvislosti se zaměstnáním. A jejich autoři odhadují, že na celém světě stráví pracovníci až 12 miliard dnů ročně mimo svá pracoviště kvůli depresím a úzkosti. Aby se vaše firma nepodílela na této statistice, připravili jsme spolu s odborníky ze Soulmio jednoduchý návod pro vás a další HR manažery, HR oddělení a týmové manažery.

Work-life balance je důležitější, než by se zdálo

Dobře nastavený wellbeing program pomůže eliminovat rizikové faktory vyhoření a dalších psychických problémů souvisejících s prací. Pro zaměstnavatele to není ztráta času ani peněz, naopak mohou jen získat. Každý nespokojený a přetažený kolega nabourává práci celého týmu. A když dojde u takových pracovníků až k vyhoření, mohou se rozhodnout své místo opustit nadobro a firma tak přijde o kvalitního zaměstnance.

Přemýšlíte, jak právě u vás začít s podporou duševního zdraví? Doporučte svým lidem praktický videokurz s Cyrilem Höschlem Syndrom vyhoření a jak mu předcházet.

Předcházet těmto ztrátám a souvisejícím problémům mohou personalisté ve spolupráci s manažery a vedoucími pracovních týmů. Existují totiž účinná opatření k prevenci těchto rizik. Jednou z nejdůležitějších součástí péče o duševní zdraví zaměstnanců je nastolení rovnováhy mezi prací a soukromým životem. Když je někdo zavalený prací a nezbývá mu čas na aktivní odpočinek, jeho pracovní výkon půjde zákonitě dolů. Naopak odpočatý pracovník v psychické pohodě odvede kvalitní práci a rád udělá i něco navíc.

Nabídněte lidský přístup i relaxaci

Všechno začíná u pečlivého plánování práce a pracovního rozvrhu a pokračuje vytvořením takového prostředí, kde kolegové mohou požádat o pomoc nebo přiznat, že jim některé věci přerůstají přes hlavu. Je proto důležité cíleně vzdělávat manažery a teamleadery, aby dokázali svým kolegům naslouchat, byli nápomocní a „polidštili“ své chování. Je plno věcí, které mohou udělat:

  • zkrátit porady a jiné meetingy,
  • uspořádat je venku,
  • dopřát lidem více kratších přestávek,
  • nabídnout větší díl home office, jestliže to chod firmy nebo oddělení umožňuje,
  • respektovat osobní život zaměstnanců.

V první řadě by se nadřízení měli naučit, že lidé nebudou neustále k dispozici ani kdykoliv ochotni bez řečí brát přesčasy. Pro toto vzdělávání mohou HR specialisté využít různé formáty a způsoby. Třeba sledovat některý z videokurzů leadershipu na Seduu a osvojit si triky od zkušených lektorů.

Podpořte relaxaci pracovníků vaší společnosti i jinými způsoby, například můžete iniciovat vznik prostoru pro meditace, pohybové aktivity nebo zábavu, nabídnout masáže na pracovišti nebo třeba lekce jógy. Mrkněte na další tipy, jak si v práci dodat šťávu.

Nepodceňujte vliv pracovního prostředí

Základem pro zlepšování pracovních podmínek je vědět, jak si v nich vedete. Vyplatí se proto ověřit situaci průzkumy. Zaveďte pravidelnou týmovou retrospektivu a při hodnocení proberte kromě výkonu také vztahy a celkovou dynamiku v týmu. Využít k tomu můžete konverzačního robota Arnolda, zeptá se za vás a na nic nezapomene.

Zlepšení mohou přinést i zdánlivé drobnosti. Například to, že pracovní místo dobře působí po estetické stránce (vhodné barvy, pořádek, zelené rostliny apod.), poskytuje klid na soustředěnou činnost nebo že zaměstnanec má dostatek míst k oficiálním setkáním i soukromé komunikaci. Nebojte se proto všem pracovníkům položit otázku: „Co byste rádi zlepšili na vzhledu a vybavení vašeho pracoviště?“, na kterou umožníte anonymní odpověď, například vhozením do „schránky důvěry“ nebo formou chatu s Arnoldem. Získáte nejen spoustu kreativních námětů, ale i důležitou informaci o spokojenosti zaměstnanců.

Tyto tipy berte jako náměty pro to, jak lze začít. Další kroky pak už můžete sami vytvořit tak, aby byly „šité na míru“ prostředí ve vaší firmě. Inspiraci najdete v e-booku Soulmia i v naší HR Akademii.

Péče o psychiku zaměstnanců

Stáhnout (pdf, 4.7 MB)
 
Sdílejte