Prověří onboarding, spokojenost zaměstnanců a k tomu ještě ověří firemní vize. O kom že je to řeč?

Náš chatbot Arnold je pravidelným společníkem mnoha zaměstnanců českých firem. Ti si pochvalují, že s nimi mluví jejich jazykem a je připravený naslouchat i věcem mimo firemní průzkumy. Jaké problémy se už Arnoldovi povedlo odhalit? A jaká na ně našel ve firmách řešení?

Chatbot Arnold ve firmách

Parťák, kterému se lidi nebojí svěřit (Digiteq Automotive)

Společnost Digiteq Automotive, která vyvíjí a testuje elektronické a softwarové systémy do aut, používá Arnolda od loňského června. A za tu dobu jejich firmou zcela prorostl. Využívají ho totiž nejen na klasické průzkumy a onboarding, ale i na specifičtěji zaměřená šetření. Jako první celofiremní průzkum mu zadali zjistit, jak lidé vnímají návrat do práce. A přestože si s ním mělo jejich tehdy téměř 500 zaměstnanců povídat poprvé, návratnost byla více než 70 %. Pak už ale začali šít Arnolda i jednotlivým týmům přímo na míru a našli pro něj také další možná využití:

Zapojení v onboardingu. Od září Arnolda používají pro onboarding lidí nastupujících na hlavní pracovní poměr. Z 90 % se jedná o inženýry, programátory a IT a elektro specialisty, kteří se s ním setkali v první nástupní den. Posléze hodnotili i náborový proces, první týden v práci, jak se jim pracuje s nadřízeným nebo jak rozumí hodnotám společnosti. Část ze stovky nováčků ve svém hodnocení poukazovala, že jim chybí fyzický kontakt s týmem. Firma s nimi proto po nástupu začala kanceláře procházet a seznamovat je, vedení zase přidalo společné obědy, které scházely už i stávajícím zaměstnancům.

„Zaměstnanci u onboardingu hodně zmiňovali první nástupní den. Z Arnolda nám vyšlo, že je nutné zredukovat množství informací, které nováčkům první den předáváme.“

Kateřina Brožková Marková

Internal Projects Specialist v Digiteq Automotive

Vnímání novinek. Když ve firmě nastartovali pilotní projekt na sdílení pracovních míst (desk sharing), využili chatbota na průzkum, jak dosud navržená pravidla fungují, jak zaměstnancům tento režim vyhovuje, a především vychytali nedostatky pro plošnější spuštění ostrého provozu. Kromě celkové spokojenosti s projektem získali díky průzkumu informace, na jejichž základě identifikovali oblasti, kterými se dále zabývali, aby zajistili hladké fungování sdílení pracovních míst v budoucnu.

Velký Arnoldův přínos v Digitequ vidí i v tom, že si pomocí něj mohou ověřit své domněnky a získat v dnešní době tolik ceněná data. I manažeři se mohou výsledky volně probírat a filtrovat je. Arnold se zkrátka ve firmě za dobu používání osvědčil, což dokládá i následující perlička: „Stává se nám, že lidé v závěru průzkumů napíší dlouhý odstavec třeba ohledně (ne)spokojenosti se zcela jiným tématem, než bylo předmětem průzkumu. Tím, že Arnolda aktivně využíváme a s výsledky následně pracujeme, dáváme zaměstnancům jasně najevo, že nás jejich názor zajímá.“

Chcete taky využívat Arnolda? Jednoduše si vyzkoušejte několik konverzací zdarma.

Předává klíčové info i v terénu (GasNet)

Společnost GasNet je tuzemským lídrem v distribuci zemního plynu. Když se v roce 2020 oddělila od skupiny innogy, potřebovali v ní nastavit novou firemní kulturu a získat na ni zpětnou vazbu. Ve firmě mají 2300 zaměstnanců, kteří spravují 65 tisíc kilometrů plynovodů. Jak získat data od každého z nich?

„Rozhodli jsme se pro Arnolda, protože jsme chtěli vést krátký, lidský dialog, a ne jen sledovat, jak se lidé cítí na škále jedna až deset.“

Petr Pěčka

HR Specialist v GasNet

Pomohla uživatelská přívětivost. Zhruba 850 zaměstnanců firmy pracuje v terénu. Velký přínos Arnolda proto vidí v tom, že ho lze vyplňovat v mobilním telefonu. Terénní pracovníci se teprve učí využívat intranet v mobilu a MS Outlook nebo Teams zapínají mnohdy jen jednou denně. Pomocí Arnolda se proto managementu daří rychle předávat důležité informace.

Arnold ověřil firemní vize. V dalším průzkumu v GasNetu zjišťovali, jak zaměstnanci rozumí strategii a hodnotám společnosti. Vyšlo jim, že v terénu a provozu byla míra srozumitelnosti 76 %. To se rozhodli změnit. Připravili proto vzdělávací plány a přidali více interní komunikace. Po třech měsících průzkum opakovali a zjistili, že se srozumitelnost zvýšila na 80 %.

V GasNetu s Arnoldem pracují už dlouho a nasdíleli nám pár tipů, které vám s chatbotem usnadní práci:

1. Vložte Arnoldovi do úst jazyk, kterým mluví lidé, na něž cílíte. To, co si myslíte vy v kanceláři, si nutně nemusí myslet lidé v provozu.

2. Nastavte frekvenci tak, abyste dotazováním své zaměstnance neznechutili a zároveň nezahltili ty, kteří pak musí s výsledky dál pracovat.

3. Nastavte si jasně jeden den v týdnu, kdy budete Arnolda rozesílat. Lidé si ho zapamatují a zařadí odpovídání do své rutiny. Nedoporučujeme ale pátek.

4. Spočítali jsme, že při frekvenci „2 průzkumy za měsíc“ vám jejich příprava a vyhodnocení zabere kapacitu ¼ úvazku.

5. Průzkumy opakujte, ať vidíte, kam se hodnoty posunuly v čase.

Prošťouchnul komunikaci napříč pobočkami (Albi)

Když se ve společnosti Albi dočetli o Arnoldovi, okamžitě je zaujal. Hledali totiž nástroj, kterým by změřili spokojenost svých zaměstnanců. Jejich firma vyrábí a distribuuje deskové hry a dárkové předměty. Není proto překvapením, že svým lidem nechtěli rozesílat průzkum ve formě obyčejného dotazníku. Svým 450 zaměstnancům, kteří pracují pro kmenový brand Albi, rozeslali Arnolda ve dvou dávkách a hned dvakrát byli překvapeni. U obou průzkumů měli vysokou návratnost 75 % a zjistili, že jsou u nich lidé spokojení na vysokých 95 %.

„Byla jsem moc pyšná na to, jak lidé hodnotili naše benefity. Karty na sbírání benefitních bodů jsme nikdy nechtěli. Máme pro zaměstnance zážitkové benefity a barterujeme lidem vstupenky. Průzkumem jsme si ověřili, že na to jdeme dobře.“

Lenka Němcová

personální manažer Albi Česká republika

Z výzkumů jim ale vyšlo více zajímavých zjištění. Lidem ve skladu scházelo firemní oblečení a také chtěli mít vysokozdvižný vozík na každé provozovně, což nahlásili právě pomocí Arnolda a výzkumu spokojenosti.

Arnold je upozornil na důležitou komunikační bariéru i z jiného hlediska. V prodejnách Albi má každý tým jednu firemní e-mailovou adresu, kterou sdílejí všichni dohromady. Průzkum jim za těchto okolností nebylo možné rozeslat. Zaměstnance tak požádali o poskytnutí soukromých e-mailových kontaktů, přes které s nimi do té doby vůbec nekomunikovali. Krom jiného si tím pojistili, že výsledky jejich šetření budou anonymní i v budoucnu.

 
Sdílejte