Přehledné PDF: Na co byste při pohovoru fakt neměli zapomenout
Jste v HR krátce nebo potřebujete nabrat inspiraci k vedení vlastních pohovorů? Prošli jsme mraky tipů a k tomu se zeptali recruiterky roku 2018 Zdeňky Krejčíkové ze CN Group CZ. Takže: jak by se správný náborář měl při pohovoru chovat?

1. Před pohovorem
- Navázat vztah s kandidátem a připravit ho na výběrové řízení, aby věděl, co očekávat.
- Dát vědět kandidátovi v termínu, kdy slíbil, že se ozve (ať už jde o další krok ve výběrovém řízení, nabídku, nebo zamítnutí), a poslat mu všechny informace, na nichž se domluvili.
- Vykomunikovat s hiring managerem, jak bude pohovor veden a kolik je na výběrové řízení potřeba času.
- Vědět, jak přesně bude výběrové řízení probíhat a které otázky zazní.
- Být k dispozici pro další doplňující informace, po pohovoru zařídit prohlídku firmy a zajistit, aby se kandidát potkal s budoucím týmem ještě předtím, než na nabídku kývne.
Nejen pohovor je součástí úspěšného recruitingu. S celým náborovým procesem vám i vašim kolegům pomůže Teamio.
„Pomáhá mi, když kandidáta poznám už po telefonu, kde mu povím, co na pohovoru čekat. Jako recruiter už vím, kdo na pohovor přijde, a kandidát tuší, co ho čeká – může se tedy připravit podle svých schopností a možností. Tento přístup mi zajistí u všech zúčastněných příjemnou candidate experience z pohovoru,“ objasňuje Zdeňka, proč je už první telefonický kontakt tak důležitý.
- studia
- předchozích pracovních zkušeností
- pracovní pozice, na niž kandidát aspiruje
- co kandidát od nové práce očekává
- s kým by rád spolupracoval
- jaká je jeho motivace
- osvětlení konkrétních pracovních podmínek a jejich specifik (firemní kultura, do níž by měl nový člověk zapadnout, flexibilita práce...)
- doplnění nejasností v životopisu a dalších otázek, které se po prostudování CV nabízí
Pohovor by neměl probíhat podle jednoho mustru, který má ambici pasovat na všechny. „Můj tip je osobní přístup. Třeba v IT, kde pracuji, všeobecně kandidátů moc není, a proto je čas se jim více věnovat a zjistit, co je zajímá a baví. Ať už se stanou našimi zaměstnanci, nebo ne, je pro mě důležité, aby chodili po světě a říkali, jak se jim u nás líbilo,“ prozrazuje Zdeňka.
Raději probírejte konkrétní úkoly na dané pozici a s tím související zkušenosti. „Mám ráda pohovory, které vedeme společně s hiring managerem a seniorním členem týmu, do kterého nabíráme. Myslím, že se kandidáti rádi baví o konkrétních úkolech na dané pozici a u toho sdělují, jaké s tím mají zkušenosti,“ doporučuje zkušená recruiterka.
„Je pro mě důležité odhalit, čemu se kandidát věnuje po práci. Jestli se o svůj obor zajímá víc i po pracovní době nebo má jiný koníček, který ho baví. Z toho se dá hezky zjistit, jestli věci dotahuje do konce, vydrží u dané věci delší dobu i zda je ochotný se v oboru vzdělávat za hranici své náplně práce,“ vysvětluje Zdeňka.
Je dobré, když si během pohovoru obě strany vyjasní vzájemná očekávání od působení na dané pozici v průběhu následujících let. Očekává zájemce o práci, že se během prvních tří let kariérně posune? Doufáte, že během prvního roku absolvuje konkrétní školení? Zjistěte to a pak ani jednoho z vás nic nepřekvapí.
„Ne nadarmo se říká, že nejhorší je srážka s blbcem. A když má někdo potřebu být arogantní na recruitera, jak se potom bude chovat k jiným kolegům ve společnosti? Pokud nějakého potížistu identifikujeme, nejdeme do detailů a pohovor ukončujeme dříve, aniž by kandidát něco poznal,“ říká Zdeňka nekompromisně.
Checklist k pohovoru
Stáhnout (pdf, 62.5 KB)Doporučené

Pozdní příchody, bosé nohy i stůl plný špinavého nádobí. 4 tipy, co dělat, když se zaměstnanci neumí chovat

McDonald’s chtěl vědět, jak udržet zaměstnance ve zkušebce. Najal si Arnolda

Jak rozvíjet kariéru personalisty? 6 způsobů, které fungují

Kdy vám pomůže nabídnout pozice i absolventům? 20 častých příkladů
