Přehledné PDF: Na co byste při pohovoru fakt neměli zapomenout

Jste v HR krátce nebo potřebujete nabrat inspiraci k vedení vlastních pohovorů? Prošli jsme mraky tipů a k tomu se zeptali recruiterky roku 2018 Zdeňky Krejčíkové ze CN Group CZ. Takže: jak by se správný náborář měl při pohovoru chovat?

Jak na pohovor

1. Před pohovorem

Dobře se připravte

Aby se výběrové řízení podařilo, recruiter podle Zdeňky Krejčíkové musí:

 • Navázat vztah s kandidátem a připravit ho na výběrové řízení, aby věděl, co očekávat.
 • Dát vědět kandidátovi v termínu, kdy slíbil, že se ozve (ať už jde o další krok ve výběrovém řízení, nabídku, nebo zamítnutí), a poslat mu všechny informace, na nichž se domluvili.
 • Vykomunikovat s hiring managerem, jak bude pohovor veden a kolik je na výběrové řízení potřeba času.
 • Vědět, jak přesně bude výběrové řízení probíhat a které otázky zazní.
 • Být k dispozici pro další doplňující informace, po pohovoru zařídit prohlídku firmy a zajistit, aby se kandidát potkal s budoucím týmem ještě předtím, než na nabídku kývne.

„Myslím, že když my recruiteři splníme všechny tyto body, můžeme být vnitřně spokojení, že se pohovor podařil. Ze zkušeností vím, že to tak vnímají i kandidáti. A to znamená, že o firmě budou mluvit dobře bez ohledu na to, jestli nastoupí, nebo ne,“ dodává Zdeňka.

Nejen pohovor je součástí úspěšného recruitingu. S celým náborovým procesem vám i vašim kolegům pomůže Teamio.

Zavolejte si

„Pomáhá mi, když kandidáta poznám už po telefonu, kde mu povím, co na pohovoru čekat. Jako recruiter už vím, kdo na pohovor přijde, a kandidát tuší, co ho čeká – může se tedy připravit podle svých schopností a možností. Tento přístup mi zajistí u všech zúčastněných příjemnou candidate experience z pohovoru,“ objasňuje Zdeňka, proč je už první telefonický kontakt tak důležitý.

2. Při osobním pohovoru

Podle typu pozice, na které by měli kandidáti pracovat, jsou na místě otázky a doplnění týkající se:

 • studia
 • předchozích pracovních zkušeností
 • pracovní pozice, na niž kandidát aspiruje
 • co kandidát od nové práce očekává
 • s kým by rád spolupracoval
 • jaká je jeho motivace
 • osvětlení konkrétních pracovních podmínek a jejich specifik (firemní kultura, do níž by měl nový člověk zapadnout, flexibilita práce...)
 • doplnění nejasností v životopisu a dalších otázek, které se po prostudování CV nabízí

Hlavně osobně, kandidáti nejsou housky na krámě

Pohovor by neměl probíhat podle jednoho mustru, který má ambici pasovat na všechny. „Můj tip je osobní přístup. Třeba v IT, kde pracuji, všeobecně kandidátů moc není, a proto je čas se jim více věnovat a zjistit, co je zajímá a baví. Ať už se stanou našimi zaměstnanci, nebo ne, je pro mě důležité, aby chodili po světě a říkali, jak se jim u nás líbilo,“ prozrazuje Zdeňka.

Vynechte zakázané otázky

Jsou dotazy, které zavánějí diskriminací a kterým je bezpečnější se raději vyhnout (typicky třeba osobní otázky na rodinný stav). Podle Zdeňky ovšem není od věci zařadit si na černou listinu i otřepaný dotaz „Kde se vidíte za 10 let?“. Ruku na srdce, vy to přesně víte?

Raději probírejte konkrétní úkoly na dané pozici a s tím související zkušenosti. „Mám ráda pohovory, které vedeme společně s hiring managerem a seniorním členem týmu, do kterého nabíráme. Myslím, že se kandidáti rádi baví o konkrétních úkolech na dané pozici a u toho sdělují, jaké s tím mají zkušenosti,“ doporučuje zkušená recruiterka.

A pokud kladete kandidátovi záludné otázky a „zkoušíte“ ho, později mu prozraďte, proč jste se na podobné věci ptali. Nechcete, aby kandidát odešel s divným dojmem.

Volný čas nevynechejte

„Je pro mě důležité odhalit, čemu se kandidát věnuje po práci. Jestli se o svůj obor zajímá víc i po pracovní době nebo má jiný koníček, který ho baví. Z toho se dá hezky zjistit, jestli věci dotahuje do konce, vydrží u dané věci delší dobu i zda je ochotný se v oboru vzdělávat za hranici své náplně práce,“ vysvětluje Zdeňka.

Nemluvte jen vy

Máte mnoho otázek, ale kandidát také. Pohovor sice vedete, ale není to policejní výslech. Dejte mu dost prostoru, aby si ujasnil vše, co chce a potřebuje vědět.

Vzájemná očekávání

Je dobré, když si během pohovoru obě strany vyjasní vzájemná očekávání od působení na dané pozici v průběhu následujících let. Očekává zájemce o práci, že se během prvních tří let kariérně posune? Doufáte, že během prvního roku absolvuje konkrétní školení? Zjistěte to a pak ani jednoho z vás nic nepřekvapí.

Potížista? Rozhovor ukončete

„Ne nadarmo se říká, že nejhorší je srážka s blbcem. A když má někdo potřebu být arogantní na recruitera, jak se potom bude chovat k jiným kolegům ve společnosti? Pokud nějakého potížistu identifikujeme, nejdeme do detailů a pohovor ukončujeme dříve, aniž by kandidát něco poznal,“ říká Zdeňka nekompromisně.

3. Po pohovoru

Držte slovo

Dodržte vše, na čem jste se dohodli. Slíbili jste něco poslat do určitého termínu? Dodržte ho. Uvedli jste datum, do kterého dáte kandidátovi vědět, jak pohovor dopadl? Buďte přesní.

Všechny důležité body jsme vám shrnuli do přehledného PDF. Stačí si ho stáhnout a odškrtnout si je pokaždé, když dojde na pohovor.

Checklist k pohovoru

Stáhnout (pdf, 62.5 KB)
 
Sdílejte