Praktická sada PDF: Aby i rozloučení se zaměstnanci probíhalo slušně a bez negativních emocí

Čas od času v HR dojde i na vážnější témata, třeba když z firmy někdo odchází. Abyste nebyli zaskočeni, až to přijde, sesbírali jsme pro vás z našich materiálů všechny, které se týkají rozloučení se zaměstnanci. Připomenete si, jak postupovat u různých forem výpovědí, dostanete vzor vychytaného výstupního dotazníku a dokonce budete mít i návod, jak se nejlépe připravit, kdyby došlo na větší propouštění.

Sada PDF: Propouštění zaměstnanců

Jak zvládnout různé formy ukončení pracovního poměru

Podle práva známe hned několik forem rozloučení se zaměstnancem. Ty nejběžnější jsou: zrušení pracovního poměru ve zkušební době, dohoda o rozvázání pracovního poměru a výpověď z pracovního poměru. U různých typů ukončení se liší podmínky i postup, který musí zaměstnanec nebo zaměstnavatel ze zákona dodržet. Vše si připomenete v přehledném PDF, které si můžete stáhnout a vytisknout.

Jak postupovat u různých forem výpovědí

Stáhnout

Nevynechte výstupní dotazník

K loučení se zaměstnancem neodmyslitelně patří výstupní rozhovor a dotazník. Nejlépe budou fungovat dohromady. Jako první naplánujte osobní pohovor a zaměstnance požádejte, aby do termínu plánované schůzky vyplnil právě výstupní dotazník. Při rozhovoru se budete mít od čeho odrazit, nebude váznout řeč a dotazník si budete moci uschovat jako důležitou zpětnou vazbu. Stáhněte si praktický vzor, můžete ho rovnou začít používat.

Výstupní dotazník ke stažení

Stáhnout

Odchází vám někdo z kolegů? To bude chtít posilu do týmu. Včas připravte a zveřejněte inzerát, ať můžete začít s pohovory.

Když dojde na propouštění

Ať už byl důvod k propuštění jakýkoliv, je důležité, abyste vystupovali jako profesionálové a snažili se rozloučení udržet co nejvíc v klidu. Nachystali jsme pro vás přehledný seznam, na co byste neměli nikdy zapomenout. Od ryze praktických záležitostí až k vyjádření podpory a pochopení vůči odcházejícímu člověku. Tento checklist si projeďte pokaždé, když se s někým budete muset rozloučit.

Návod na citlivé propouštění

Stáhnout
 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0