Práce se změnila. Navždycky...

Slovo krize vyvolává strach. Historie však ukazuje, že většina krizí má nakonec i pozitivní dopady. Často nás až krize dokáže vytrhnout ze zavedených pořádků a přiměje k novinkám, které sice pokládáme za důležité, ale které jsme dlouho odkládali.

Jak se změnila práce

Už před vypuknutím pandemie se vedly diskuze, jak má vypadat budoucnost práce, pracovního prostředí, vztahu zaměstnavatele a zaměstnance. Jaké změny přinesou nové technologie, digitalizace, automatizace a umělá inteligence? Část změn, které proběhly, už můžeme popsat. Jiné jsou v běhu a inovativnější firmy je pomalu zavádějí. Spousta z nich zůstane s námi a vytvoří nový normál, na který si nečekaně rychle zvykneme.

Digitál prostupuje všemi obory

Do digitální transformace patří telemedicína, online vzdělávání, ale i streamování hudby a fitness tréninků. Přesun služeb do online prostředí nebude znamenat úbytek pracovních míst – naopak, podpoří zaměstnanost v nových oborech, které by měly firmy už teď integrovat do svých organizačních struktur, popřípadě na ně přeškolovat své stávající zaměstnance.

Experti se shodují, že práce bude i nadále, jen bude o to digitálnější. I proto Jobs.cz neustále přizpůsobujeme těmto profesím. Své inzeráty tak můžete označit štítky flexibilní pracovní doba nebo práce z domova, aby vaši nabídku kandidáti snáze dohledali.

Práce v kanceláři nebude samozřejmá

Každodenní docházka do stejné budovy ke stejnému stolu se tam, kde není nezbytná, stane minulostí. Firmy budou namísto velkých kanceláří využívat regionální huby s flexibilním coworkingovým uspořádáním a většina práce bude probíhat na home office. Stálé místo v centrále firmy bude určeno pouze pro užší vedení firmy a může se stát benefitem, se kterým bude účinně nakládat recruitment.

Každodenní docházka do stejné budovy ke stejnému stolu se pro spoustu lidí stane minulostí.

Příspěvky na zařízení home office

Když v březnu zavřel online nákupní gigant Shopify svou centrálu a regionální pobočky, rozhodla se firma svým zaměstnancům s přechodem na home office pomoct. Každý z nich obdržel příspěvek 1000 dolarů na nákup nábytku, vybavení, internetového připojení a čehokoliv, co na své domácí pracovní místo potřebovali. Podobně k situaci přistoupil například i Twitter a řada dalších firem. Proč? Dobře vybavená domácí kancelář se dokáže citelně podepsat na dobrých pracovních výsledcích.

Změní se vztah pracovního a soukromého života

S rozvolněním pracovní doby a přesunem práce do domácích kanceláří budou firmy muset počítat s tím, že někteří lidé začnou míchat a jiní radikálněji oddělovat soukromý a pracovní život. Mít 24 hodin denně zapnutý firemní telefon a odpovídat na e-maily v neděli v poledne může být někde nový standard a jinde neslušnost.

Výsledky budou důležitější než doba odsezená v práci

Být ráno první v práci a večer poslední odcházet přestane být symbolem dobrého zaměstnance. Za své vezme pravděpodobně i standardní pracovní doba „od devíti do pěti“. V postcovidovém světě bude hodnocení pracovní efektivity založeno na evaluaci výsledků. V jakém časovém rozvrhu k nim dospějete, bude čistě na vás.

Pracovní cesty se stanou minulostí

Přiznejme si – cestovat kvůli hodinovému jednání do Londýna a strávit tam pak dva dny vážně nedává smysl. A fakt, jak rychle jsme si osvojili práci s Teamsy a začali zoomovat, to dokazuje.

Přesun služeb do online prostředí nebude znamenat úbytek pracovních míst.

Dojde k narovnání příležitostí pro ženy

Ekonomka Elise Gouldová z Economic Policy Institute upozorňuje na to, že přesun práce do domácích kanceláří, rozvolnění pracovní doby a důraz na hodnocení výkonu podle efektivity umožní narovnání kariérních příležitostí. Podle závěrů studie 2019 FlexJobs totiž zhruba 31 % matek přerušilo práci ne proto, že samy chtěly, ale proto, že jim zaměstnavatel neposkytl podmínky, které by jim umožnily v práci pokračovat.

Nová éra vrcholových manažerů

V bezprecedentní situaci, se kterou se firmy musí vyrovnávat, přestávají být pro jejich úspěch rozhodující vlastnosti jako dravost, cílevědomost či ochota riskovat. Podle nedávné studie, které se zúčastnili vrcholní manažeři firem Fortune 500, se důraz přesouvá na empatii, otevřenost, nezaujatost, skromnost a ochotu dělat kompromisy. Firma vedená podle těchto principů je schopna daleko lépe pře­čkat krizové situace, pružně na ně reagovat, zachovávat si vnitřní soudržnost a loajalitu zaměstnanců.

Nabíráte manažery a potřebujete si dělat poznámky k tomu, jak na vás zapůsobili? Dělejte je rovnou v Teamiu a zapojte do náboru i další kolegy, kteří s novými lidmi budou v budoucnu pracovat.

Zdravotní testy se stanou standardem

Nechat si při příchodu do práce změřit teplotu nebo hodnoty protilátek v organismu bude možná brzy stejně běžné jako pípnout kartou u turniketu na recepci. Na mnoha místech se to už děje – měření teploty provozuje například Škoda, Amazon, Starbucks a další a další velké firmy, pro které by vznik ohniska nákazy znamenal milionové ztráty.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0