Potřebujete od zaměstnanců rychlou zpětnou vazbu? Pomoci může robot i rozhovor u kafe

Když není čas čekat na výsledky velkých zaměstnaneckých průzkumů, hodí se mít v rukávu další možnosti, jak se dostat ke zpětné vazbě rychle a bez odkladu. Zde je pár nástrojů, které můžete využít a zprovoznit v řádu od několika minut až po jednotky dní i se sofistikovaným reportem.

1 to 1

Rychlá zpětná vazba může zabrat při osobní schůzce, videohovoru nebo po telefonu jen pár minut podle toho, čeho se týká. Protože by měla být promyšlená, dejte člověku, po kterém ji chcete, čas. Ptejte se tak, aby mohl odpovídat jasně, konkrétně, spíše popisně než hodnotícím způsobem.

Časová náročnost: cca 30 min + příprava

Výhody: rychlost, přímost

Nevýhody: lidé osobně neříkají tolik nepříjemných věcí, nutná fyzická přítomnost

Prostě je obejděte

Méně formální zpětnou vazbu můžete získat mezi řečí u oběda či u kafe nebo tím, že si své lidi na pracovišti obejdete. Zpětnou vazbu tak dostanete bez odkladu a uvidíte i emoce svých lidí. Postupujte ale ohleduplně – není dobré na někoho něco vybafnout ve výtahu nebo ho vyrušit při práci. Nejdřív objasněte, k čemu zpětnou vazbu potřebujete, a ujistěte se, že na vás mají lidé čas.

Časová náročnost: cca 10 minut

Výhody: okamžitost, neformálnost

Nevýhody: lidé na vás musí mít zrovna čas, nebudou mít téma promyšlené, nutná fyzická přítomnost

Bleskový dotazník

Ujasněte si, co potřebujete zjistit a naformulujte srozumitelné otázky – uzavřené (s odpovědí ano/ne/nevím), otevřené (na které musí zaměstnanec odpovědět slovně), nebo kombinaci obojího. Užitečnou možností je využívat škály. Při formulaci dotazů přemýšlejte i o tom, jak je vyhodnotíte, aby to nezabralo neúměrný čas. Fajn pomocníkem jsou formuláře na Googlu, v Teamsech, nástroje Survio a podobně.

Časová náročnost: jednotky hodin až dní

Výhody: standardizace dat, možnost doptat se na konkrétní téma, online provedení

Nevýhody: obvykle chybí širší kontext, často je lidé považují za spam, musíte je sami vytvořit a ideálně lidi motivovat k vyplnění

Chatbot Arnold

Umí se ptát na velmi specifické otázky a má přednastavený zásobník 30 témat od Spokojenosti zaměstnanců, přes Cíle a priority až třeba po Štěstí v práci. Dotazování probíhá formou chatu, což zaměstnance více otevírá. Dává i možnost navrhnout konverzaci zcela vlastní, byť tím se náročnost přípravy podstatně zvyšuje. Arnolda je možné aklimatizovat na firemní kulturu a mluví několika jazyky. Navíc lze s jeho pomocí realizovat výzkumy přes počítač, mail i mobil.

Časová náročnost: cca týden

Výhody: rychlé vyplňování, obvykle vysoká návratnost, propracovaný reporting, neformální komunikace lidi dělá sdílnějšími, velká zásoba předpřipravených témat, snadné nastavení aplikace

Nevýhody: funguje nejlépe při pravidelné práci s průzkumy

Větší průzkum s rychlým termínem

Do většího průzkumu jděte, když potřebujete zpětnou vazbu ke komplexnějším tématům. I když dáte rychlý termín pro odpovědi, v řádu týdne či dnů, stanovte ho tak, aby byl realistický a nedostal lidi pod tlak. Vysvětlete jim, k čemu odpovědi poslouží. Čím víc času vyplňování zabere, tím víc budete zřejmě řešit návratnost. Není od věci vymyslet nějaký motivační prvek, který zvýší ochotu se průzkumu zúčastnit.

Časová náročnost: cca týden

Výhody: při správné přípravě umí poskytnout o tématu poměrně komplexní obrázek

Nevýhody: delší příprava i vyplňování, nutnost formulovat cíle a otázky, nutnost otestovat funkčnost, zaměstnance často velké průzkumy otravují

Jen sbírat feedback nestačí

Pro úspěšný běh zaměstnaneckých průzkumů je třeba splnit několik podmínek. Je to vysoká návratnost, bez nichž nebudou jakékoliv výsledky relevantní. V další řadě taky to, aby se vám zaměstnanci nebáli otevřeně říkat své názory a nebrali průzkumy jen jako další povinnost. Pak je nutné, aby manažeři s výsledky reálně pracovali. Není snadné je všechny splnit, ale našeho chatbota Arnolda jsme navrhovali tak, aby vám celý proces maximálně usnadnil.

 
Sdílejte