První pravidlo je jasné a nejede přes něj vlak: Aby mohl zaměstnavatel provést roční zúčtování daně svému zaměstnanci, je potřeba, aby ho o to zaměstnanec požádal. To už určitě víte, protože vyplněnou „Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění“ měli vaši lidé doložit do 15. února i s veškerými podklady.
Roční zúčtování daně běžně provádí poslední zaměstnavatel (pokud jich ve zúčtovacím období bylo víc). „Pro uplatnění nároku na nezdanitelné částky a slevy na dani dokládá zaměstnanec příslušná potvrzení od bank, pojišťoven, ČSSZ a dalších institucí. Bez nich nemůže zaměstnavatel slevy na dani a nezdanitelné částky v ročním zúčtování uplatnit,“ vysvětluje Květa Tůmová, vedoucí mzdového oddělení v Connect Economic Group.
O jaká potvrzení o nezdanitelných částkách a slevách nadani se může jednat? Tak například potvrzení:
Ve zmíněné žádosti zaměstnanec čestně prohlašuje, že není povinen podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Existují totiž výjimky, kdy zaměstnavatel roční zúčtování daně provést nemůže – a to právě v případě, kdy zaměstnanci vznikla povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. „Patří sem situace, kdy měl v průběhu roku i jiné příjmy než ze zaměstnání nebo pobíral v jednom roce příjmy od více zaměstnavatelů současně a všechny tyto příjmy byly daněny zálohovou daní,“ pokračuje zkušená účetní.
V takovém případě si zaměstnanec podává přiznání sám a zaměstnavatel mu pouze vystaví na jeho žádost Potvrzení o zdanitelných příjmech, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění. Případný přeplatek na dani vypočítaný v přiznání pak zaměstnanci vrací přímo finanční úřad.
Byrokracie je občas dost otravná součást práce personalistů, a to nejen když dojde na daně. V některých situacích vám s ní ale může výrazně pomoci funkční ATS systém, třeba při náboru.
Pojďme si to shrnout. Zaměstnanec má dvě možnosti, jak vyřešit daně. Pokud není povinen podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob sám (třeba když měl v daném roce více různých druhů příjmu), může:
A teď ta příjemnější část (tedy alespoň pro zaměstnance) – pokud přiznání podáte za svého pracanta, případný přeplatek na dani mu vracíte přímo ve mzdě, a to nejpozději v té za březen. Nemusí tedy čekat na vrácení přeplatku od finančního úřadu, jako by tomu bylo v případě, kdy si přiznání podává sám.
Daně jsou vyšší dívčí, a proto jsme v článku uvedli jen základy. Pokud si k tématu chcete nastudovat další podrobnosti, třeba o slevách na dani, můžete to udělat na stránkách Finanční správy.