Poradna: Kde v krizi ušetřit, abyste nemuseli propouštět?

Koronakrize s sebou v mnoha firmách nese změny a významné šetření. Ty největší náklady často představují zaměstnanci. Aby firmy nemusely přistoupit rovnou k propouštění, můžou vyzkoušet 6 praktických rad.

Šetření v krizi

1. Pozastavte zvyšování platů a bonusy

Pokud na tom finančně nejste tak špatně, zkuste se vyhnout snižování mezd. Začněte zvolna. Zastavte navyšování mezd a bonusy, případně je posuňte na pozdější, ekonomicky příznivější období. Zaměstnance o stavu firmy transparentně informujte a zkuste minimalizovat jejich přesčasy. Budou tak chápavější, budou vám víc důvěřovat a pocítí větší sounáležitost.

2. Ověřte možnosti krátkodobých smluv

Na sezónní a další příležitostné práce najměte místo plných úvazků brigádníky, jednodušší práci můžete zkusit zadat stážistům. Ve smlouvách ale mějte vždy pořádek, a pokud sezónní pracovníky aktuálně nepotřebujete, smlouvy zbytečně neprodlužujte.

3. Místo vybraných benefitů nabídněte volno navíc

Můžete mírně seškrtat benefity. Úsporám mezi prvními obvykle podléhají výhody jako příspěvky na životní či penzijní připojištění nebo třeba příspěvky na sportovní permanentky apod. Výměnou za tyto škrty můžete nabídnout třeba volno navíc.

4. Přišel čas na zkrácený pracovní týden?

Pokud už musíte sáhnout ke snižování nákladů tak, že to ohrožuje vaše lidské zdroje, zkuste se nejdřív dohodnout se zaměstnanci na snížení úvazku. Někomu se může prodloužený víkend hodit, 4denní týden byl ostatně před pandemií sen mnoha pracujících. Vám zase zaměstnanci zůstanou a ještě ušetříte. Jen pozor, se snížením úvazku musí vaši lidé souhlasit.

To nejhorší z krize už jste přečkali a potřebujete do týmu přivést svěží vítr a novou posilu? Poohlédněte se na portálech Jobs.cz, Prace.cz nebo Práce za rohem.

5. Snížení mzdy – až když jde do tuhého

Když se zaměstnavatel potýká s finančními problémy, může přistoupit i ke snížení mezd. Obvykle se přistupuje ke snížení o 10 až 15 % a pouze dočasně. Na souhlas zaměstnance firma nemusí vždy čekat. Rozdíl je v tom, jak zaměstnavatel mzdu stanovuje. Jestliže má zaměstnanec mzdu definovanou v pracovní smlouvě, jakoukoli změnu musí dostat od zaměstnavatele písemně – formou dodatku ke smlouvě – a se změnou musí souhlasit.

Jiný případ je, když zaměstnavatel mzdu stanovuje jednostranně a mzda se neuvádí ve smlouvách zaměstnanců. V takovém případě firma může vyhodnotit snížení mezd jako vhodnou variantu a rovnou ho zavést do praxe. Žádný souhlas od zaměstnanců nepotřebuje. Myslete ale na to, že snižování výplaty je velmi delikátní záležitost a je třeba ji především citlivě odkomunikovat.

6. Převedení na jinou (nižší) pozici

Dočasné přesunutí na juniornější pozici (se kterou se pochopitelně pojí i nižší mzda) je také dost neoblíbená „HR disciplína“. V době krize je to ale pro firmu často jediná možnost, jak si udržet schopného člověka. Opět je důležité změnu dobře odkomunikovat a počítat s tím, že se nemusí setkat s pochopením. Oznámení o změně pozice by měl zaměstnanec dostat přinejmenším v dodatku ke smlouvě a měl by změnu odsouhlasit podpisem.

I když krize firmu zasáhne opravdu tvrdě, propouštění, nebo dokonce dočasné pozastavení provozu, by mělo být až na posledním místě. Vždy pečlivě zvažte možnosti, které máte, a všechny důležité změny ve firmě včas a otevřeně komunikujte i směrem k zaměstnancům. Jak to děláme u nás v LMC? Mrkněte se.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0