Poradna: Jak se v těžkých časech postarat o lidi i firmu a vytěžit ze situace co nejvíc?

Zeptali jsme se odborníků z praxe, jakou strategii zvolit, aby firmy tuhle náročnou dobu ustály a dokázaly z ní vyjít s cennými zkušenostmi. Jako první odpovídal senior konzultant pro efektivní řízení firem Tomáš Pařízek.

Tomáš Pařízek z M.C.TRITON má s poradenstvím ohledně správného řízení firem letité zkušenosti. Podělil se s námi proto o několik základních kroků, které z vlastní zkušenosti z práce s klienty doporučuje:

  1. Projděte všechny závazky a pohledávky a pozastavte veškeré zbytné výdaje z důvodu zachování pozitivního cash flow.
  2. Nastavte fungování řízení v online režimu. Určete hlavní informační kanál a pořádejte pravidelné tematické webcasty s použitím nástrojů jako Skype, Zoom, Teams, Webex apod. Zde veďte veškerou zásadní komunikaci.
  3. Překlopte práci do úkolů a projektů, na kterých mohou ve stejném prostředí pracovat menší týmy. Zajistíte tak jejich zapojení a požadovaný výsledek.
  4. Dostatečně informujte o novém modelu fungování klienty, dodavatele a všechny zaměstnance. Nabídněte jim pomoc a podporu.
  5. Komunikujte pravdivě, pravidelně a konkrétně – používejte fakta a čísla, ne domněnky a pocity. Zachovejte si pozitivní mysl a racionální odstup od mediální paniky.

„Každý manažer má dva pohledy. První je přes lidi. V této době se vám dobře ukáže, kdo jak zvládá situaci, na jakém členovi týmu aktuálně stavíte. Tito zaměstnanci pak pro vás budou důležití i do budoucna,“ vysvětluje Tomáš Pařízek.

„Druhý pohled je přes systém řízení firmy. Situace přináší útlum denní operativy, a vytváří tak prostor pro přemýšlení a tvorbu. Nyní je ideální čas na vyhodnocení interních procesů a činností. Promyslete, zda jsou dostatečně efektivní a přinášejí očekávanou hodnotu,“ dodává.

Chcete dobu epidemie přestát, aniž byste se museli loučit se svými zaměstnanci? Inspirujte se právními radami, které jsme pro vás přehledně zpracovali.

A tohle turbulentní období podle zkušeného konzultanta nabízí i dobrou příležitost k tomu, naškálovat si firemní personální kapacity a potřebné kompetence pro budoucí byznys. „Útlum provozu a výroby je totiž ta snazší část. Opětovné rozběhnutí bude mnohem složitější,“ upozorňuje.

Využijte proto tento čas pro revizi byznysových, obchodních, personálních a logistických strategií. Můžete si prověřit v praxi, jak dobře jste si nastavili firemní plán obchodní obnovy (business contingency/recovery plan), a předělat ho na základě získaných zkušeností pro další případnou epidemii.

A nakonec to nejdůležitější. Tuhle situaci nemusíme ve všech aspektech vnímat jen negativně. „Je to velká, pravděpodobně neopakovatelná příležitost pustit se seriózně do digitální transformace firmy. Zapomeňme na svět práce, jak jsme jej znali doposud – byznysová hodnota se bude více a více přesouvat na web a do cloudu. Firma, která bude mít jasno v tom, kde a jak chce do budoucna působit, vyjde z této krize posílena a bude sedět společně u stolu, kde se bude dělit přes 100 bilionů USD v digitálním byznysu.

Příště se můžete těšit na anketu mezi dalšími lídry a personalisty z různých druhů firem.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0