Pomýšlíte na vyšší pozice, ale nevěříte si? Nakopnout vás může mentoring pro ženy
Na vyšších postech stále vidíme ženy spíš zřídka. Mentoringový program Femme Palette by to chtěl změnit. Zeptali jsme se jeho zakladatelek Lucie Neumanové a Kláry Gajové, jak se dá ženám pomoci v tom, aby měly sebevědomí směřovat na vysoké pozice.

Propojujete ženy s mentory, kteří s nimi sdílejí své profesionální zkušenosti. Jak to v praxi probíhá?
Našim dvojicím se v programu snažíme poskytnout strukturu, které se můžou držet. Spolupráce běžně trvá 6 měsíců a skládá se z 12 hodin strávených s mentorem. Součástí je také nastavení konkrétních cílů, vyhodnocování a zpětné vazby. Struktura ale nemusí sednout všem. Máme proto i dvojice, které zvolí vlastní cestu, a je to tak v pořádku. Někdo se chce scházet častěji, jiný preferuje třeba delší sezení jednou měsíčně.
Kdo má o mentoring největší zájem?
Je běžné, že se do programu hlásí ženy různého věku a v různých fázích kariéry. Třeba holky, které chtějí změnit svou kariérní dráhu nebo jí dát lepší směr po mateřské. Dost holek se na nás obrací i ve chvíli, kdy chtějí rozjet vlastní byznys. Není to tedy zdaleka jen o povýšení a manažerských schopnostech.
V jakých oborech a dovednostech se ženy mentorují? Existuje vzhledem k současnému dění nějaký trend?
Máme mentory i mentees z mnoha různých oblastí a s rozmanitými cíli. Asi 30 % mentees chce pracovat čistě na svých soft skills, jako jsou komunikace směrem k managementu, vyjednávací schopnosti či lepší sebeprezentace. Dalších 40 % se svým mentorem pracuje na rozvoji tzv. hard skills, nejčastěji v marketingu (tvorba obsahu, sociální sítě, SEO či analytika), designu (UX, grafický i produktový design), v oblasti HR (trendy v recruitingu, péči o zaměstnance i employer brandingu) a v IT (programování, testing či produktový management). Nicméně i tento typ mentoringu zahrnuje především „soft“ část rozvoje – nejčastěji cíle souvisejí s posílením sebevědomí či work-life balance.
Zbytek přihlášek tvoří ženy, které se chtějí lépe připravit na manažerskou roli. Tento cíl se nám natolik opakoval, že jsme se rozhodly otevřít další program zaměřený přímo na rozvoj leadership dovedností pro ženy, které jsou čerstvě v manažerské roli nebo se o ni chtějí v dohledné době ucházet a být na ni připravené.
Za posledních dva a půl měsíce se nám v přihláškách do mentoring programu hodně opakuje hledání podpory za účelem změny zaměstnání a změny kariérního směřování. Zdá se, že čas strávený doma nás donutil zamyslet se nad tím, zda děláme to, co skutečně chceme, a mnoho lidí se rozhodlo udělat krok směrem ke změně.
Způsobů, jak se profesně i osobnostně posouvat a zlepšovat, je hodně. Zkusit můžete vy i vaši zaměstnanci třeba rozmanité online kurzy na Seduo.cz. Cesta ke vzdělávání nikdy nebyla jednodušší.
Proč se věnujete výhradně ženám?
Věříme, že mentoring hraje klíčovou roli v cestě za úspěchem všech profesionálů, bez rozdílu pohlaví. Ženám ale náš program může dodat sebevědomí k tomu, aby si nastavily ambiciózní cíle. Vyšší než ty, které byly dlouho normou společnosti. V praxi vídáme běžně, že muži pomáhají dalším mužům ve svém okolí tak nějak automaticky. A toho chceme docílit i u žen. Je velmi důležité, aby se zejména ty, které již vyššího postavení dosáhly, učily předávat své zkušenosti dál. Tím se dalším a dalším holkám otevřou dveře k novým příležitostem. A za čas tohle sdílení bude snad samozřejmostí i bez rozdělování zaměření na některé z pohlaví.
V čem si ženy nevěří a proč?
Ženy často trpí tzv. imposter syndromem (psychologický jev, kdy jedinec podceňuje své úspěchy). To je znatelné například při hledání nové práce. Podle průzkumu LinkedIn se ženy na vypsanou pozici přihlásí, jen pokud si myslí, že 100% odpovídají požadavkům. U mužů k zaslání přihlášky stačí jen 60 %. To vede k tomu, že se ženy přihlásí na méně pracovních inzerátů, a to o celých 20 %. Další průzkum ukazuje, že kvůli imposter syndromu se 28 % žen obává vyslovit svůj názor na týmovém meetingu a 26 % žen ze stejného důvodu zůstává ve stejné roli či kariéře.
Imposter syndrom má také za následek, že si ženy při nástupu do práce říkají o méně peněz než muži. Nejen že se ženy často podceňují, nerady mluví o penězích, ale mnohdy také nemají představu, o jakou odměnu si říct. V obou případech dokáže mentor pomoci, jak při dodávání sebevědomí při hledání nové práce, tak s přípravou na vyjednávání o zvýšení platu.

Panelová diskuze Women in Leadership, které se jako hosté Femme Palette účastnily Renata Mrázová z Home Credit, Azeneth Ferrero Russell z CEMEX a Maria Anargyrou-Nikolić z Coca-Cola HBC.
Jaké máte požadavky na správné mentory?
V komunitě mentorů máme nyní přes 200 expertů, podnikatelů, manažerů i freelancerů z celého světa. Většina ale žije v Česku, takže mentoringová setkání se většinou konají osobně. A 30 % našich mentorů tvoří muži. Tahle diverzita je důležitá i proto, aby mohl být mentoring úspěšný. Protože pro spolupráci dvou lidí vždy bude klíčové, aby si ti dva sedli. Lidsky i nastavením. Mentor svým svěřencům totiž nemůže diktovat, co by přesně měli dělat. Měl by jim spíš naslouchat, snažit se porozumět jejich potřebám i problémům a pomáhat jim s rozhodováním v dílčích krocích.
Jaké zatím máte ohlasy?
Za rok, co se mentoringu věnujeme, se do programu přihlásilo už přes 150 zájemců. A od holek, které už program dokončily, máme pozitivní ohlasy. Třeba Anna Marková, která náš program absolvovala, nám po jeho dokončení napsala: „Mentoring s Ursou byl naprosto perfektní! Byla neskutečně inspirativní a díky ní jsem dokázala vyřešit svoji složitou pozici ve firmě a získala jsem povýšení. Mám velkou radost, že jsem se na mentoring přihlásila! Ani jsem nečekala, jak moc mi mentoring může pomoci.“ Také od mentorů máme pozitivní zpětnou vazbu, že je to pro ně obohacující zkušenost. Většina z nich chce mentorovat i nadále, po skončení jejich první spolupráce.
Rády byste se samy profesně posunuly nebo víte o zaměstnankyních, které mají vyšší ambice? Zkuste se ozvat Femme Palette a určitě se domluvíte. Všechny informace a ceník najdete na jejich stránkách.

Doporučené

Mzdy v ČR rostly o 7,7 %, na inflaci to stále nestačí. Jaký obor je na tom nejlíp a který nejhůř?

Jak rozvíjet kariéru personalisty? 6 způsobů, které fungují

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo přivítá 10 000 návštěvníků

5 nejoblíbenějších videokurzů. Jaká témata frčí ve firemním vzdělávání?
