Pojistěte si úspěšnou adaptaci nováčků. 31 % lidí opouští práci během prvního půlroku

Noví zaměstnanci potřebují zvláštní péči a pozornost. Arnold má speciální sérii konverzací, které se zaměřují na jednotlivé fáze adaptačního procesu. Krátké, přesně cílené rozhovory v průběhu zkušební doby a dalších měsíců pomáhají včas rozpoznat a vyřešit problémy již v zárodku. Nově je Arnold napojen přímo na Teamio.

Onboarding s Arnoldem a Teamio

Konverzačního robota Arnolda asi znáte, řadě firem pomáhá s interními průzkumy, včetně adaptace nováčků. Umí tedy zmapovat spokojenost nově nastupujících kolegů a odhalí, pokud po nástupu něco vázne. K čemu je to dobré? Pokud tyto informace budete mít včas, můžete zabránit zbytečným odchodům ve zkušební době.

Aby celý proces byl ještě jednodušší, navázali jsme Arnolda přímo na nábory v Teamiu. Jednoduše teď v Teamiu stačí stisknout akci Nástup a Arnold sám naplánuje celou sérii onboardingových průzkumů.

Proč se vyplatí používat Arnolda?

 • Krátké konverzace. Každé z témat Arnold probere s nováčkem ve stručné, zhruba tříminutové konverzaci.
 • Maximální jednoduchost. Pozvánka k chatu přijde na e-mail nebo formou SMS. Žádná registrace, žádný login.
 • I pro kolegy bez firemního e-mailu. Celý průzkum může proběhnout formou SMS.
 • Přátelská forma. Arnold jde k věci přirozenou formou, která lidi baví.
 • Vysoká návratnost odpovědí. Konverzace mají v průměru 70% návratnost.
 • Otevřenost při zpětné vazbě. S řadou věcí se lidé raději svěří v chatu než napřímo.
 • Okamžitý přehled o průběhu adaptace. Manažeři mohou dostávat e-mailem upozornění při nové odpovědi nováčka nebo v případě negativních odpovědí.
 • Chytré reporty. Ukáží, jak dobře fungují jednotlivé fáze náborového a onboardingového procesu.
 • Jak Arnold funguje, si můžete vyzkoušet na vybraných tématech zdarma.

Povedený nástup ušetří čas i peníze

Onboarding je jednou z věcí, které HR řeší nejčastěji – v podstatě s nástupem každého nového zaměstnance. Proto jsme se s Arnoldem zaměřili právě na něj, abychom maximálně podpořili personalisty v komunikaci s nováčky během prvního roku ve firmě.

„Noví zaměstnanci nemají problém s Arnoldem sdílet své postřehy, jsou otevřenější. Díky reportům nejen oddělení HR, ale i přímí nadřízení dostanou včas informaci, pokud něco není úplně v pořádku, a mohou zajistit nápravu.“

Eva Šimáková

vedoucí odboru Řízení lidských zdrojů, NAKIT

Jak to bude fungovat prakticky? V Teamiu bude stačit stisknout tlačítko Nástup a zadat datum prvního dne v práci. Tím skončí náborová fáze a postoupíte rovnou k onboardingu. Informace o kandidátovi se synchronizuje s Arnoldem a systém už automaticky dle data nástupu naplánuje následné konverzace. Nemusíte se tedy o nic starat, ani nástroje složitě nastavovat. Podívejte se zdarma na webinář, který představuje napojení Arnolda na Teamio i to, jak si pojistit úspěšnou adaptaci nováčků.

Nepovedený onboarding je totiž 2. nejčastějším důvodem dobrovolných odchodů lidí z firem. Hledání vhodných kandidátů a jejich adaptace pak musí začít nanovo. Přitom náklady na nábor a onboarding jednoho nového kolegy jdou obvykle do vyšších desetitisíců korun. Data také ukazují, že během prvních měsíců opouští práci celých 31 % zaměstnanců. I proto může dávat smysl zaměřit se hlavně na důvody odchodů už v začátcích.

Ahoj, tady Arnold. Gratuluji k nové práci

Arnold má připravenou sérii konverzací, se kterými dokáže provázet nového zaměstnance od jeho prvního dne v nové práci a vlastně ještě dřív. Pokrývá přitom následující řadu témat:

Vše začíná již preboardingem týden před nástupem, kdy se Arnold představí a zjistí, jestli má nováček všechny důležité informace k prvnímu dni v práci a nástupu a netrápí ho otázky či pochybnosti. Pomůže mu tak překonat nejistotu a přirozené obavy.

Naváže dotazy na spokojenost ve zkušební době, kde sleduje, jak se novému zaměstnanci daří a zda mu nic nechybí. Cílí na konkrétní témata, například náplň práce, pracovní vytížení, komunikaci s nadřízeným, vztahy s kolegy nebo porozumění fungování organizace. Po třech měsících ověří, nakolik nová práce splňuje očekávání nováčka, co mu dělá radost nebo co ho trápí.

O nové zaměstnance je potřeba se starat i po konci zkušební doby. Arnold proto může sledovat jejich spokojenost a průběh adaptace během celého prvního roku.

Kdo s lidmi vlastně mluví? Témata konverzací tvoříme s týmem odborníků na metodologii, psychologii, HR a copywriting a jde o propracovaný systém otázek a reakcí. Díky tomu, že se během onboardingu Arnold vyptává opakovaně, dostane se i do větších detailů a získá velmi konkrétní informace, se kterými pak mohou firmy dále pracovat.

Proč se onboardingové konverzace vyplatí?

 • Proces se zefektivní. Díky automatizaci může Arnold personalistům významně usnadnit práci při ověřování průběhu adaptace.
 • Podpoříte úspěšnou adaptaci nováčka. Sledování celého procesu zvedá šance na úspěšný onboarding. Arnold může upozornit na věci vyžadující pozornost manažera nebo personalisty a zvýšit retenci nováčků v prvních 3–⁠6 měsících.
 • Získáte zpětnou vazbu pro HR a management. Chytré reporty ukážou, jak dobře fungují jednotlivé fáze onboardingu.
 • Posílíte značku zaměstnavatele. Nováčci vnímají zájem a péči, kterou jim firma věnuje. Lépe se tak stanou její součástí.
 
Sdílejte