Pojistěte si úspěšnou adaptaci nováčků. 31 % lidí opouští práci během prvního půlroku
Noví zaměstnanci potřebují zvláštní péči a pozornost. Arnold má speciální sérii konverzací, které se zaměřují na jednotlivé fáze adaptačního procesu. Krátké, přesně cílené rozhovory v průběhu zkušební doby a dalších měsíců pomáhají včas rozpoznat a vyřešit problémy již v zárodku. Nově je Arnold napojen přímo na Teamio.

Konverzačního robota Arnolda asi znáte, řadě firem pomáhá s interními průzkumy, včetně adaptace nováčků. Umí tedy zmapovat spokojenost nově nastupujících kolegů a odhalí, pokud po nástupu něco vázne. K čemu je to dobré? Pokud tyto informace budete mít včas, můžete zabránit zbytečným odchodům ve zkušební době.
Proč se vyplatí používat Arnolda?
- Krátké konverzace. Každé z témat Arnold probere s nováčkem ve stručné, zhruba tříminutové konverzaci.
- Maximální jednoduchost. Pozvánka k chatu přijde na e-mail nebo formou SMS. Žádná registrace, žádný login.
- I pro kolegy bez firemního e-mailu. Celý průzkum může proběhnout formou SMS.
- Přátelská forma. Arnold jde k věci přirozenou formou, která lidi baví.
- Vysoká návratnost odpovědí. Konverzace mají v průměru 70% návratnost.
- Otevřenost při zpětné vazbě. S řadou věcí se lidé raději svěří v chatu než napřímo.
- Okamžitý přehled o průběhu adaptace. Manažeři mohou dostávat e-mailem upozornění při nové odpovědi nováčka nebo v případě negativních odpovědí.
- Chytré reporty. Ukáží, jak dobře fungují jednotlivé fáze náborového a onboardingového procesu.
- Jak Arnold funguje, si můžete vyzkoušet na vybraných tématech zdarma.
„Noví zaměstnanci nemají problém s Arnoldem sdílet své postřehy, jsou otevřenější. Díky reportům nejen oddělení HR, ale i přímí nadřízení dostanou včas informaci, pokud něco není úplně v pořádku, a mohou zajistit nápravu.“

Eva Šimáková
Jak to bude fungovat prakticky? V Teamiu bude stačit stisknout tlačítko Nástup a zadat datum prvního dne v práci. Tím skončí náborová fáze a postoupíte rovnou k onboardingu. Informace o kandidátovi se synchronizuje s Arnoldem a systém už automaticky dle data nástupu naplánuje následné konverzace. Nemusíte se tedy o nic starat, ani nástroje složitě nastavovat. Podívejte se zdarma na webinář, který představuje napojení Arnolda na Teamio i to, jak si pojistit úspěšnou adaptaci nováčků.
Nepovedený onboarding je totiž 2. nejčastějším důvodem dobrovolných odchodů lidí z firem. Hledání vhodných kandidátů a jejich adaptace pak musí začít nanovo. Přitom náklady na nábor a onboarding jednoho nového kolegy jdou obvykle do vyšších desetitisíců korun. Data také ukazují, že během prvních měsíců opouští práci celých 31 % zaměstnanců. I proto může dávat smysl zaměřit se hlavně na důvody odchodů už v začátcích.

Naváže dotazy na spokojenost ve zkušební době, kde sleduje, jak se novému zaměstnanci daří a zda mu nic nechybí. Cílí na konkrétní témata, například náplň práce, pracovní vytížení, komunikaci s nadřízeným, vztahy s kolegy nebo porozumění fungování organizace. Po třech měsících ověří, nakolik nová práce splňuje očekávání nováčka, co mu dělá radost nebo co ho trápí.
Kdo s lidmi vlastně mluví? Témata konverzací tvoříme s týmem odborníků na metodologii, psychologii, HR a copywriting a jde o propracovaný systém otázek a reakcí. Díky tomu, že se během onboardingu Arnold vyptává opakovaně, dostane se i do větších detailů a získá velmi konkrétní informace, se kterými pak mohou firmy dále pracovat.
- Proces se zefektivní. Díky automatizaci může Arnold personalistům významně usnadnit práci při ověřování průběhu adaptace.
- Podpoříte úspěšnou adaptaci nováčka. Sledování celého procesu zvedá šance na úspěšný onboarding. Arnold může upozornit na věci vyžadující pozornost manažera nebo personalisty a zvýšit retenci nováčků v prvních 3–6 měsících.
- Získáte zpětnou vazbu pro HR a management. Chytré reporty ukážou, jak dobře fungují jednotlivé fáze onboardingu.
- Posílíte značku zaměstnavatele. Nováčci vnímají zájem a péči, kterou jim firma věnuje. Lépe se tak stanou její součástí.
Doporučené

Nová data z trhu práce: na volná místa přišlo o 15 % reakcí víc než loni

Pozdní příchody, bosé nohy i stůl plný špinavého nádobí. 4 tipy, co dělat, když se zaměstnanci neumí chovat

5 tipů, jak překonat úskalí home office

McDonald’s chtěl vědět, jak udržet zaměstnance ve zkušebce. Najal si Arnolda
