Pohlreich z výprodeje a dalších 12 kolegů, které v lednu potkáte v práci

Po Novém roce se objevují kolegové, které nepoznáváte, i když s nimi pracujete už dlouho. Kolem Silvestra propadají přesvědčení, že je dobré začít s čistým štítem. Pod tíhou článků na internetu a babiččina lineckého podlehnou vábení novoročních předsevzetí a projeví se to na nich i v práci. Vytvořili jsme bestiář těch, které zřejmě potkáte. Alespoň číslo sedm určitě…

Novoroční předsevzetí v práci

1. Dietářka

Nejčastější lednový druh. Po hromadě snědeného cukroví přijdou výčitky a těsné kalhoty. Zpravidla jde o kolegyni, která drží dietu a pak s tuňákovým salátem za dvě stovky naštvaně kouká, jak při společném obědě futrujete bacon burger. Psychicky to většinou vydrží do února.

2. Kuřák

Přestat kouřit patří mezi nejčastější předsevzetí. Kuřáci postrádající nikotin si sami sebe představují před budovou s ostatními kuřáky a to v nich několikrát denně vzbuzuje podrážděnost. Na poradách koušou Nicorette a v šupleti mají dvacet lízátek. Po prvotní fázi „fuj, všichni kuřáci smrdí“ může nastat krizová doba popíjení, kdy předsevzetí bere rychle za své. Ale fandíme!

3. Ranní ptáče

„Budu chodit dřív do práce,“ slyšíte od něj ještě před koncem roku. Často jde o kolegu, který chodí na desátou a nechce se mu sedět do večera za stolem. Když mu ale v lednu párkrát zazvoní budík v sedm, předsevzetí hází za hlavu i s kokrhajícím telefonem.

4. Kancelářský Schwarzenegger

Nadšenci, kteří chtějí zhubnout, nebo naopak přibrat svalovinu. Trenéři jim říkají „ledňáčci“ pro jejich omezený výskyt v prvním měsíci roku. Fitka každoročně vydělávají na lidech, co si k Vánocům přáli voucher, ale postupně vymění běžecký pás a TRX nástroje za vinárnu s kolegy nebo gauč s Netflixem.

5. Pohlreich z výprodeje

„Začnu si vařit a nebudu chodit na obědy. Zhubnu a ušetřím.“ Zní vám to povědomě? Zřejmě jste tuhle větu někdy sami vyřkli, a proto vás nepřekvapí, když ji nějaký kolega nebo kolegyně po Vánocích replikují. Začnou si nosit krabičky a vy přijdete o parťáka na obědy. Možná to i vydrží, přejte jim to.

6. Postrach operátorů

Nomofobie, tedy závislost na vlastním mobilu, už si prorazila své místo do slovníku. Spousta z nás už bez smartphonu neudělá ani ránu a někteří jsou tak uvědomělí, že se rozhodnou svoji závislost od nového roku korigovat. Až bude takový kolega zase sahat po telefonu, důrazně mu připomeňte, kde je jeho místo. Rozhodně ne na Instagramu.

7. Uvědomělý osvícenec

Od Ježíška dostal nějakou populární seberozvojovou knihu a už z ní i něco přečetl. Připravíme vás na to, co od takových kolegů nejspíš často uslyšíte:

„Nebudu se stresovat, ovlivňuje to moje zdraví a vztahy.“

„Odteď budu dávat konstruktivní feedback.“

„Chci přidat.“

„Až odejdu z práce, neexistuje, abych odpovídal na e-maily nebo zvedal telefon. Pracovní doba je jasně daná.“

Nezbývá než se pokusit přidat na jejich stranu…

8. Šetřílek

„Začnu šetřit. Už mi do práce nebudou chodit balíky,“ pochlubí se vám první lednový pracovní týden kolegyně či kolega, které doma hřeje zásoba ještě teplých vánočních dárků. Lednové slevy ale v tomto případě oddělí zrno od plev a projdou jen ti nejsilnější. Zbytek si utře slzy zklamání ze sebe sama do nových kabelek, kozaček a chytrých hodinek v akci.

9. Romantička

Kolegyně, která už nechce být sama. O svátcích se rozněžnila u Lásky nebeské, teď okukuje všechny kolegy, co se mihnou v kanceláři, a místo pauzy hodnotí adepty na Tinderu („Cizince nebrat, jsou tu jen na víkend!“). Stejně jí ale hrozí, že po pár nezdarech skončí na Ester a Josefíně a lásku najde tam, kde ji vůbec nečekala.

10. Abstinent

Jeden z nejhojněji se vyskytujících druhů na každém pracovišti. Heslo „omezit alkohol“ se však příliš neslučuje s větou „Po práci jdem na jedno. Půjdeš?“ My mu ale držíme palce!

11. Závislák na kofeinu

Vždycky se alespoň jeden člověk najde. Bez dvojitého pressa ho nedostanete k pracovnímu stolu a denně zvládne i šest kofeinových kousků. „Omezit kafe“ pro něj většinou znamená dát si z kávovaru v kuchyňce šest cappuccin (považuje je za light verzi a urážku opravdové kávy).

12. Rodinný typ

Druh, kterému fandíme nejvíc. Chce se víc věnovat rodině a svým koníčkům. Ne na úkor práce, tu zvládne za osm hodin a domů se podívá ještě za světla. Jednou do téhle fáze dojdeme všichni. Snad.

13. Lingvista

Předsevzal si, že se naučí nový jazyk. Angličtinu zná z Netflixu, takže jde většinou o španělštinu. Ta krásně zní a prý není tak těžká. Na tom nejodlehlejším WC ve firmě se pak zavře s mobilem a žhaví Duolingo.

Ať už v práci narazíte na jakýkoli druh hrdiny, který se rozhodl pro předsevzetí, držte mu palce. Dobrých změn není v životě, a nakonec ani v práci, nikdy dost.

A jestli budou u vás v práci v novém roce všichni jako proměnění v téměř dokonalé bytosti a perfektní kolegy, nezapomeňte je požádat o ohodnocení firmy na Atmoskopu!

 
Sdílejte